'Almanya'

Artan Enerji Fiyatlarına Karşın Maddi Yardım Planı

Almanya'da federal hükûmet, artan enerji fiyatları sebebiyle vergi mükelleflerine maddi yardım yapma kararı aldı. Hükûmet, enerjide Rusya'ya olan bağımlılığı azaltmak için yeni tedarikçilerle anlaşmayı planlıyor.

Fotoğraf: Shutterstock.com

Almanya’da hükûmet artan enerji fiyatlarının vatandaşlara yansımasını azaltmak üzere yapacağı yardımlara dair karar verdi. Koalisyon ortakları SPD, Yeşiller ve FDP’nin üzerinde anlaştıkları plana göre, Almanya’da her çalışan vergi mükellefine bir kereliğine mahsus 300 avroluk enerji destek bedeli verilecek.

300 avroluk enerji desteği çalışanlara, işverenler tarafından verilecek. Serbest meslek sahipleri ise enerji yardımını yıllık gelir vergilerinden 300 Euro düşerek kullanacak.

Sosyal Yardım ve Çocuk Desteği

Federal hükûmet, ayrıca, ailelerin finansal yükünü azaltmak amacıyla yine bir kereliğine mahsus olmak üzere çocuk başına 100 avro ödeme de yapacak.

Enerji yardımında sosyal yardım alanlar da yararlanacak. Hartz IV adlı sosyal yardımla geçinenlere bir kereye mahsus olmak üzere kişi başına 100 avro ek ödeme yapılacak.

Yakıt ve Ulaşımdaki İndirimler

Rusya-Ukrayna savaşı başladıktan sonra tavan yapan akaryakıtlar konusunda da destek planlayan hükümet benzinin litre başına fiyatını 30 cent düşürecek. Mazotta ise indirim 14 cent olacak.

Öte yandan toplu taşıma araçlarını kullanımını teşvik etmek amacıyla otobüs ve tren biletlerinde de indirim yapılacak. Vatandaşlar, bir kereliğine mahsus olmak üzere 90 gün boyunca, toplu taşıma biletini ayda 9 Euro’ya satın alabilecek. Federal hükümet bu konuda eyaletlere mali destek sağlayacak.

Rusya’nın Yerini Alacak Yeni Tedarikçi

Almanya Ekonomi ve İklimi Koruma Bakanı Robert Habeck, ülkesinin yeni tedarikçilerle Rus kömürü, petrolü veya doğal gazına olan bağımlılığını önemli ölçüde azaltmasına imkan sağlayacak sözleşmeler imzaladığını söyledi. Habeck, Berlin’de gazetecilere yaptığı açıklamada, Rusya’nın Ukrayna’da başlattığı savaştan bu yana Almanya’nın Rus doğal gaz, petrol ve kömür ithalatına bağımlılığını azaltmak için önemli adımlar attıklarını belirtti.

Bu konuda yeni tedarikçilerle sözleşme imzaladıklarını bildiren Habeck, “Bizi enerjide Rus ithalatının bağımlılığından kurtaracak ilk önemli kilometre taşlarına ulaşıldı.” dedi. Ham petrolün yüzde 35’ini Rusya’dan alan Almanya’nın gelecek haftalarda bu oranı yüzde 25’e indireceğini bildiren Habeck, kömürde ise Rusya’nın payının yüzde 45’den yüzde 25’e ineceğini belirtti.

Enerji Bağımsızlığı İçin Hedef 2024

Habeck, Almanya’nın doğal gaz ithalatında Rusya’nın payının da ilk etapta yüzde 55’ten yüzde 40’a, yaz mevsimine kadar ise yüzde 24’e düşeceğini belirtti. Almanya Ekonomi ve İklimi Koruma Bakanı Habeck, 2024 ortalarına kadar ülkesinin Rus gazından neredeyse bağımsız olabileceğini sözlerine ekledi.

Bakan Habeck, dün Federal Mecliste (Bundestag) yaptığı konuşmada, ülkesinin Rusya’dan kömür, petrol veya doğal gaza acil bir ambargo uygulayacak durumda olmadığını belirterek, “Rusya’ya enerji ambargosu uygulamaya hazır değiliz. Ambargo, Almanya’da enerji güvenliğini tehlikeye atacaktır.” diye konuşmuştu.

Almanya, ihtiyacı olan doğal gazın yüzde 55’ini, ham petrolün yüzde 35’ini ve kömürün yüzde 45’ini Rusya’dan alıyor. Ülke, Rus doğal gazına bağımlılığı azaltmak için inşa edilecek 2 LNG terminalini 2 yıl içinde faaliyete geçirmeyi hedefliyor. Terminaller, Brunsbüttel ve Wilhelmshaven kentlerinde inşa edilecek. Halihazırda terminali olmayan Almanya, Katar’dan doğrudan LNG sevkiyatı yapamıyor.

Almanya Ekonomi ve İklimi Koruma Bakanlığı verilerine göre, Rusya’nın 2014 yılında Kırım’ı ilhak etmesinden bu yana Almanya, Rusya’dan 170 milyar avroluk enerji ithalatı yaptı. (AA/P)

Bu yazıyla ilgili yorumunuzu paylaşabilirsiniz. Bunu yaparken Yorum Kurallarımızı dikkate alın lütfen.
Yorum adedi#1

*Tüm alanları doldurunuz

  • % Almanya’da ‘gaz’ krizi-Almanya'dan doğalgaz krizine karşı yeni adım - DKFON Classifieds
    2022-07-02 09:00:30

    […] https://www.dunya.com › Dünya 4 Eki 2021 — Çin kömürde tekrar vites yükseltirken, Almanya’da da bir enerji santrali … şekilde fosil yakıtların elektrik üretimi de artmaya başladı. […]

Son Yüklenenler