Bosna Hersek Bosna Hersekli Liderden RS’nin Blokajına Karşı AB’den Destek Talebi

Bosna Hersek Devlet Başkanlığı Konseyi Üyesi Şefik Dzaferovic, "Sırp Cumhuriyeti (RS) yöneticileri, Bosna Hersek'te 27 yıldır elde ettiğimiz reformları yıkmak üzerine çalışıyor. Bu alanda Avrupa Birliği'nden (AB) blokelerin kaldırılması ve ülkemizin normal bir şekilde işlev görmesi için destek ve yardım talebinde bulundum." dedi.

admin 31 Mart 2022

Bosna Hersek Devlet Başkanlığı Konseyi Üyesi Şefik Dzaferovic, Brüksel‘de AB Konseyi Başkanı Charles Michel ile ardından da AB Komisyonu Başkanı Ursula von der Leyen ile bir araya geldi.

Michel ile görüşmesi sonrasında konuşan Dzaferovic, toplantının Bosna Hersek için büyük önem ifade ettiğini söyledi.

Dzaferovic, “Tüm toplantılarda konuşulan ilk tema, Rusya’nın Ukrayna’ya saldırısı ve Bosna Hersek’in bu konudaki tutumu üzerine oldu. Sayın Michel’i Bosna Hersek’in bu konudaki tutumu hakkında bilgilendirdim.” diye konuştu. Dzaferovic, Bosna Hersek’in Rusya’yı kınayan, Ukrayna’nın toprak bütünlüğüne ve AB’nin kararlarına saygı duyan halkları ile aynı tarafta durduğunu vurguladı.

“RS Yöneticileri, Bosna Hersek’teki Reformları Yıkmak Üzerine Çalışıyor”

Toplantıda, Bosna Hersek’teki kurumların işleyişinin bloke edilmiş durumda olduğunu hatırlattığını söyleyen Dzaferovic, “Sırp Cumhuriyeti (RS) yöneticileri, Bosna Hersek’te 27 yıldır elde ettiğimiz reformları yıkmak üzerine çalışıyor. Bu alanda AB’den blokelerin kaldırılması ve ülkemizin normal şekilde işlev görmesi için destek ve yardım talebinde bulundum.” dedi.

Dzaferovic, Michel ile Bosna Hersek’teki Avrupa Birliği Barış Gücü Misyonu (EUFOR) hakkında fikir alışverişinde bulunduklarını dile getirerek, “EUFOR’un Bosna Hersek’te asker sayısını artırması gerektiğinin altını çizdim. Bu askerlerin artmasının Bosna Hersek’te istikrar ve barışın korunması adına çok önemli olduğunu dile getirdim, zira yangını söndürmek yerine, yangına engel olmak lazım.” ifadelerini kullandı.

Birleşmiş Milletler’in Bosna Hersek konusunda daha net adımlar atması üzerine de konuşulduğunu belirten Dzaferovic, “Seçim reformu ve Bosna Hersek’te bu yıl yapılması planlanan seçimlerle ilgili de fikir alışverişinde bulunduk.” diye konuştu.

Brüksel‘de Temas Trafiği

Bosna Hersek’in AB’ye aday statüsü almasının önemini vurgulayan Dzaferovic, von der Leyen ile de Bosna Hersek’in AB yolundaki ilerleyişi ve Bosna Hersek açısından buna engel oluşturan RS’nin devlet kurumlarını bloke edişi konularını ele aldı.

Dzaferovic, 23 Mart’ta Avrupa Parlamentosu Başkanı Roberta Metsola ile görüşmüş, 15 Mart’ta da Devlet Başkanlığı Konseyinin diğer üyeleriyle AP’de bir oturuma katılmıştı. (AA)

admin

Phasellus eu varius felis. Quisque quis aliquet metus. Vestibulum odio augue, viverra at ligula vel, placerat aliquam erat. Integer maximus facilisis tellus non facilisis. Maecenas ac odio nisi. Etiam lobortis lobortis metus quis feugiat.

YAZARIN DİĞER YAZILARI
Perspektif’te yayınlanan içeriklerden anında haberdar olmak için ücretsiz e-bültenimize abone olabilirsiniz
ETİKETLER:

    0 Adet Yorum Var

    Bu yazıyla ilgili yorumunuzu paylaşabilirsiniz. Bunu yaparken Yorum Kurallarımızı dikkate alın lütfen.

    • *Tüm alanları doldurunuz

HABER BÜLTENİ

Perspektif’in içeriklerinden haberdar olmak için kayıt olun

Hakkımızda

Avrupa’ya işçi göçü yarım asrı ardında bırakırken Müslümanlar da bulundukları ülkelerde kalıcı hâle geldiler. Bu durum “vatan”, “aidiyet”, “İslam” ve “Avrupa” gibi birçok kavramın çift taraflı olarak sorgulanmasına neden oldu. Avrupa’da yerleşik bir Müslüman cemaatin oluşması, hem yerleşik kültür ve siyasi düzen için, hem de Müslümanlar için yeni sorulara da kapı araladı.

YAZININ DEVAMI
Gizlilik Sözleşmesi | Şartlar & Koşullar |