'ALMANYA'

Almanya’da Getirilmek İstenen Aşı Yükümlüğü Teklifi Reddedildi

Almanya'da 60 yaşın üstündekilere getirilmek istenen aşı yükümlülüğü teklifi, Federal Meclis'te yapılan oylamada reddedildi.

Görsel: Shutterstock.com

Almanya‘da Sosyal Demokrat Parti, Yeşiller ve Hür Demokrat Partili bazı milletvekillerinin verdiği kanun teklifine 378 milletvekili “hayır”, 296’sı “evet” oyu kullandı. Alman medyası, Başbakan Olaf Scholz aşı yükümlülüğünden yana olduğunu açıklamasına rağmen kanun teklifinin kabul edilmemesini hükümet için başarısızlık olarak yorumladı.

400 Kişilik Protesto

Teklifte, 60 yaşın üzerindeki herkesin 15 Ekim’e kadar aşılanmış olması şartı koşuluyordu. Ülkede 63,2 milyon kişinin aşı yaptırdığı ancak aşı kampanyasının artık neredeyse durma noktasına geldiği öğrenildi. Mart ortasında kabul edilen yasayla kliniklerde ve huzurevlerinde çalışanlar için aşı zorunlu hale getirilmişti. Kanun teklifi Meclis’te görüşüldüğü esnada Brandenburg Kapısı önünde toplanan yaklaşık 400 kişi, teklifi protesto etti. Göstericiler, “Kendi bedeni üzerinde kendi kaderini tayin hakkı için”, “Zorunlu aşıya hayır” ve “Sağlığım” yazılı pankart ve dövizler açtı. (AA)

Bu yazıyla ilgili yorumunuzu paylaşabilirsiniz. Bunu yaparken Yorum Kurallarımızı dikkate alın lütfen.
Yorum adedi#0

*Tüm alanları doldurunuz

Son Yüklenenler