'Rusya-Ukrayna'

“AB’ye Üye Olmak İstiyorsanız Rusya’ya Yönelik Yaptırımları Destekleyin”

Almanya Dışişleri Bakanı Annalena Baerbock, Sırbistan’dan Avrupa Birliği’nin (AB) Rusya’ya uyguladığı yaptırımları desteklemesini istedi.

Fotoğraf: Alexandros Michailidis / Shutterstock.com

Baerbock, Lüksemburg’da AB Dışişleri Bakanları Toplantısı’ndan sonra yaptığı açıklamada, Balkanların batısındaki ülkelerin çoğunun bugünlerde geleceklerinin ve güvenliğinin AB içinde olduğunu açık bir şekilde gösterdiklerini, bundan dolayı da AB’nin Rusya’ya karşı uyguladığı yaptırımları desteklediklerini belirtti.

Sırbistan ile ilgili değerlendirmede bulunan Bakan, “AB’ye üye olmak istiyorsanız, ki Sırbistan bunu istiyor, böyle anlarda AB’nin dış politikasını ve ilgili yaptırımları desteklemek çok önemlidir.” dedi.

Geleceklerini AB’de gören ülkelerin hayal kırıklığına uğratılmaması gerektiğini aktaran Baerbock, “Bu özellikle Balkanların batısındaki ülkeler için geçerlidir. Özellikle de Arnavutluk ve Kuzey Makedonya için. Bu nedenle yılın ilk yarısında Arnavutluk ve Kuzey Makedonya için katılım müzakerelerini başlatmak bizim sorumluluğumuzdur. Bu çok geç kalınmış bir adımdır.” ifadesini kullandı.

Baerbock, bu konuda Bulgaristan Dışişleri Bakanı ile bir görüşme yaptığını söyleyerek, Arnavutluk ve Kuzey Makedonya ile AB üyelik müzakerelerinin başlatılmasının önünün açılması için Bulgaristan’a çağrıda bulundu.

Ukrayna’daki duruma da değinen Baerbock, Ukraynalıların özgürlüğünün, bağımsızlığının ve güvenliğinin sadece silahlarla savunulabileceğini bildiklerinin altını çizerek, AB’nin gelecekte Ukrayna’ya silahların sağlamasını yoğunlaştıracağını kaydetti. (AA)

Bu yazıyla ilgili yorumunuzu paylaşabilirsiniz. Bunu yaparken Yorum Kurallarımızı dikkate alın lütfen.
Yorum adedi#0

*Tüm alanları doldurunuz

Son Yüklenenler