Rusya-Ukrayna “AB’ye Üye Olmak İstiyorsanız Rusya’ya Yönelik Yaptırımları Destekleyin”

Almanya Dışişleri Bakanı Annalena Baerbock, Sırbistan’dan Avrupa Birliği’nin (AB) Rusya’ya uyguladığı yaptırımları desteklemesini istedi.

admin 12 Nisan 2022

Baerbock, Lüksemburg’da AB Dışişleri Bakanları Toplantısı’ndan sonra yaptığı açıklamada, Balkanların batısındaki ülkelerin çoğunun bugünlerde geleceklerinin ve güvenliğinin AB içinde olduğunu açık bir şekilde gösterdiklerini, bundan dolayı da AB’nin Rusya’ya karşı uyguladığı yaptırımları desteklediklerini belirtti.

Avrupa

Ambargoya Rağmen Rusya'ya 346 Milyon Avroluk Silah İhraç Edildi

18 Mart 2022

Sırbistan ile ilgili değerlendirmede bulunan Bakan, “AB’ye üye olmak istiyorsanız, ki Sırbistan bunu istiyor, böyle anlarda AB’nin dış politikasını ve ilgili yaptırımları desteklemek çok önemlidir.” dedi.

Geleceklerini AB’de gören ülkelerin hayal kırıklığına uğratılmaması gerektiğini aktaran Baerbock, “Bu özellikle Balkanların batısındaki ülkeler için geçerlidir. Özellikle de Arnavutluk ve Kuzey Makedonya için. Bu nedenle yılın ilk yarısında Arnavutluk ve Kuzey Makedonya için katılım müzakerelerini başlatmak bizim sorumluluğumuzdur. Bu çok geç kalınmış bir adımdır.” ifadesini kullandı.

Baerbock, bu konuda Bulgaristan Dışişleri Bakanı ile bir görüşme yaptığını söyleyerek, Arnavutluk ve Kuzey Makedonya ile AB üyelik müzakerelerinin başlatılmasının önünün açılması için Bulgaristan’a çağrıda bulundu.

Ukrayna’daki duruma da değinen Baerbock, Ukraynalıların özgürlüğünün, bağımsızlığının ve güvenliğinin sadece silahlarla savunulabileceğini bildiklerinin altını çizerek, AB’nin gelecekte Ukrayna’ya silahların sağlamasını yoğunlaştıracağını kaydetti. (AA)

admin

Phasellus eu varius felis. Quisque quis aliquet metus. Vestibulum odio augue, viverra at ligula vel, placerat aliquam erat. Integer maximus facilisis tellus non facilisis. Maecenas ac odio nisi. Etiam lobortis lobortis metus quis feugiat.

YAZARIN DİĞER YAZILARI
Perspektif’te yayınlanan içeriklerden anında haberdar olmak için ücretsiz e-bültenimize abone olabilirsiniz

HABER BÜLTENİ

Perspektif’in içeriklerinden haberdar olmak için kayıt olun

Hakkımızda

Avrupa’ya işçi göçü yarım asrı ardında bırakırken Müslümanlar da bulundukları ülkelerde kalıcı hâle geldiler. Bu durum “vatan”, “aidiyet”, “İslam” ve “Avrupa” gibi birçok kavramın çift taraflı olarak sorgulanmasına neden oldu. Avrupa’da yerleşik bir Müslüman cemaatin oluşması, hem yerleşik kültür ve siyasi düzen için, hem de Müslümanlar için yeni sorulara da kapı araladı.

YAZININ DEVAMI
Gizlilik Sözleşmesi | Şartlar & Koşullar |