ABD Müslüman Öğrenciler Müsabakalara Dinî Kıyafetle Katılabilecek

ABD'nin Maryland eyaletinde yeni alınan meclis kararı gereği, Müslüman öğrencilerin dini kıyafetleriyle spor müsabakalarına katılabileceği belirtildi.

admin 12 Nisan 2022

ABD’deki en büyük Müslüman sivil haklar örgütü Amerikan-İslam İlişkileri Konseyi (CAIR), Maryland eyaletinde, “sporcu öğrencilere yarışmalarda başörtüsü ve diğer kıyafetlerini giyme hakkını garanti eden” tarihî bir yasa tasarısının kabul edildiğini duyurdu.

Fransa

Fransız Belediye Başkanı Piolle'den Başörtülü Sporculara Destek

20 Şubat 2022

CAIR’in yazılı açıklamasında, 2017’de aynı eyaletteki bölgesel bir final maçında başörtüsü nedeniyle yedek kulübesinde beklemek zorunda kalan lise öğrencisi Je’Nan Hayes’in hikayesi hatırlatıldı.

Açıklamada, bu olayı takip eden 5 yıl boyunca verilen mücadelenin sonunda, Maryland Devlet Ortaokulları Atletizm Birliği’nin “sporcu öğrencilerin giyim ölçüleri konusunda dinî istisnalara izin veren” kural değişikliğini kabul ettiği bildirildi.

Maryland Valisi’nin eyalet meclisi tarafından onaylanan tasarıyı imzalaması durumunda spor müsabakalarına katılan Müslüman öğrencilerin dinî kıyafet konusunda kazandığı özgürlük kalıcı olarak elde edilmiş olacak. (AA)

admin

Phasellus eu varius felis. Quisque quis aliquet metus. Vestibulum odio augue, viverra at ligula vel, placerat aliquam erat. Integer maximus facilisis tellus non facilisis. Maecenas ac odio nisi. Etiam lobortis lobortis metus quis feugiat.

YAZARIN DİĞER YAZILARI
Perspektif’te yayınlanan içeriklerden anında haberdar olmak için ücretsiz e-bültenimize abone olabilirsiniz
ETİKETLER:

    0 Adet Yorum Var

    Bu yazıyla ilgili yorumunuzu paylaşabilirsiniz. Bunu yaparken Yorum Kurallarımızı dikkate alın lütfen.

    • *Tüm alanları doldurunuz

HABER BÜLTENİ

Perspektif’in içeriklerinden haberdar olmak için kayıt olun

Hakkımızda

Avrupa’ya işçi göçü yarım asrı ardında bırakırken Müslümanlar da bulundukları ülkelerde kalıcı hâle geldiler. Bu durum “vatan”, “aidiyet”, “İslam” ve “Avrupa” gibi birçok kavramın çift taraflı olarak sorgulanmasına neden oldu. Avrupa’da yerleşik bir Müslüman cemaatin oluşması, hem yerleşik kültür ve siyasi düzen için, hem de Müslümanlar için yeni sorulara da kapı araladı.

YAZININ DEVAMI
Gizlilik Sözleşmesi | Şartlar & Koşullar |