BOSNA Bosna Savaşı’nda Öldürülen 3 Kişiye Ait Ceset Kalıntıları Çıkarıldı

Bosna Hersek'in Mostar şehri yakınlarında bulunan toplu mezardan, 1992-95 Bosna Savaşı sırasında öldürülen 3 kişinin kalıntıları çıkarıldı.

ehisim 28 Nisan 2022

Bosna Hersek Kayıp Kişiler Enstitüsünden yapılan açıklamada, Mostar’ın Medjine bölgesinde bulunan ceset kalıntılarının tıbbi ve adli işlem yapılmak üzere Mostar’daki Sutina Şehir Mezarlığı’na nakledildiği, ayrıca DNA analizi ile kurbanların kimliğinin belirlenmesi için kemik örneklerinin alındığı kaydedildi. Yapılan kazı çalışmaları, Bosna Hersek Mahkemesi’nin talebi üzerine, Bosna Hersek Savcılığı tarafından takip edildi. Ayrıca, bu alandaki kazı çalışmalarının gelecek haftada devam edeceği kaydedildi.

 1992’de Başlayan Bosna Savaşı, 1995’e Kadar Sürdü

Sırp meclisi, 21 Aralık 1991’de Yugoslavya içinde federal bir yapı olarak Bosna Hersek Sırp Cumhuriyeti’nin kurulması ve aynı zamanda Krajina Sırp Cumhuriyeti’nin tanınması kararı aldı. Bu karar temelinde, 9 Ocak 1992’de Bosna Hersek Sırp Halkı Cumhuriyeti ilan edildi.

Bosna Hersek‘in 29 Şubat-1 Mart 1992’de yapılan referandum sonucunda bağımsızlığını ilan etmesinin ardından Sırpların kontrolündeki Yugoslav ordusu ve Sırp paramiliter birlikler, Müslüman Boşnaklara karşı etnik temizlik başlattı. 14 Aralık 1995’e kadar süren Bosna Savaşı’nda 100 binden fazla kişi hayatını kaybetti, yaklaşık 2 milyon kişi göç etmek zorunda kaldı. (AA)

Perspektif’te yayınlanan içeriklerden anında haberdar olmak için ücretsiz e-bültenimize abone olabilirsiniz
ETİKETLER:

    0 Adet Yorum Var

    Bu yazıyla ilgili yorumunuzu paylaşabilirsiniz. Bunu yaparken Yorum Kurallarımızı dikkate alın lütfen.

    • *Tüm alanları doldurunuz

HABER BÜLTENİ

Perspektif’in içeriklerinden haberdar olmak için kayıt olun

Hakkımızda

Avrupa’ya işçi göçü yarım asrı ardında bırakırken Müslümanlar da bulundukları ülkelerde kalıcı hâle geldiler. Bu durum “vatan”, “aidiyet”, “İslam” ve “Avrupa” gibi birçok kavramın çift taraflı olarak sorgulanmasına neden oldu. Avrupa’da yerleşik bir Müslüman cemaatin oluşması, hem yerleşik kültür ve siyasi düzen için, hem de Müslümanlar için yeni sorulara da kapı araladı.

YAZININ DEVAMI
Gizlilik Sözleşmesi | Şartlar & Koşullar |