Fransa Fransa’da Camiye Yönelik Kundaklama Protesto Edildi

Fransa'nın doğusundaki Metz kentinde, DİTİB'e bağlı Merkez Cami'ye yönelik yapılan kundaklama protesto edildi.

admin 8 Mayıs 2022

Fransa’nın doğusundaki Metz kentinde, 5 Mayıs’ı 6 Mayıs’a bağlayan gece Diyanet İşleri Türk İslam Birliği’ne (DİTİB) bağlı Merkez Cami’ye yönelik kundaklama protesto edildi. Belediye Başkanı François Grosdidier organizatörlüğünde düzenlenen gösteriye, belediye temsilcilerinin yanı sıra, Türk toplumu ve cami cemaati katıldı.

Belediye Başkan Yardımcısı Ferit Burhan, burada yaptığı açıklamada, Müslümanların, çocuklarını camiye getirmekten çekinir hale geldiğini belirtti. Burhan ayrıca, Valilikten cami çevresine güvenlik kamerası talebinde bulunduklarını ifade etti.

Aynı Günde DİTİB’e Bağlı İki Camiye Saldırı

Fransa'da İslam

Fransa'da Aynı Günde 2 Farklı Cami Saldırısı

6 Mayıs 2022

Fransa’nın Metz kentinde perşembeyi cumaya bağlayan gece DİTİB’e bağlı Merkez Cami molotofkokteylleriyle kundaklanmış, çıkan yangında caminin dış cephesi ciddi hasar görmüştü. Belediye Başkanı François Grosdidier saldırıyı İslamofobik olarak niteleyerek, kentte Müslüman topluma dayanışma için cumartesi 12.00’de miting düzenleyeceklerini açıklamıştı.

Bölgedeki Mulhouse kentinde de Metz saldırısının sabahında DİTİB’e bağlı başka bir caminin duvarına sabah namazı esnasında hakaret içerikli ifadeler yazılmıştı.

Ülkede İslamofobi Yükselişte

Fransa’daki Türk Müslüman Dernekleri Koordinasyon Komitesinden (CCMTF) yapılan açıklamada, ülkede Müslüman karşıtı, ırkçı ve yabancı düşmanı fikirlerin yükselişe geçtiği ve Müslüman toplumun hedef haline geldiği belirtmişti.

Açıklamada, saldırının cumhurbaşkanı seçimleriyle daha da belirginleşen ve Fransa’daki Müslümanların yıllardır maruz kaldıkları İslamofobiyle ilişkili olduğu vurgulanmıştı. Saldırının ülkede son dönemde camiler başta olmak üzere ibadethanelerin kapatılmasıyla İslamofobik saldırıların arttığı döneme denk gelmesine işaret edilmişti. (AA)

admin

Phasellus eu varius felis. Quisque quis aliquet metus. Vestibulum odio augue, viverra at ligula vel, placerat aliquam erat. Integer maximus facilisis tellus non facilisis. Maecenas ac odio nisi. Etiam lobortis lobortis metus quis feugiat.

YAZARIN DİĞER YAZILARI
Perspektif’te yayınlanan içeriklerden anında haberdar olmak için ücretsiz e-bültenimize abone olabilirsiniz

HABER BÜLTENİ

Perspektif’in içeriklerinden haberdar olmak için kayıt olun

Hakkımızda

Avrupa’ya işçi göçü yarım asrı ardında bırakırken Müslümanlar da bulundukları ülkelerde kalıcı hâle geldiler. Bu durum “vatan”, “aidiyet”, “İslam” ve “Avrupa” gibi birçok kavramın çift taraflı olarak sorgulanmasına neden oldu. Avrupa’da yerleşik bir Müslüman cemaatin oluşması, hem yerleşik kültür ve siyasi düzen için, hem de Müslümanlar için yeni sorulara da kapı araladı.

YAZININ DEVAMI
Gizlilik Sözleşmesi | Şartlar & Koşullar |