Düzensiz Göç Afrika’dan İspanya’ya Geçiş Rotalarında Göçmen Ölümleri Devam Ediyor

Kuzey Afrika'dan İspanya kıyılarına gelmeye çalışan 44 düzensiz göçmen teknenin batması sonucu öldü.

11 Mayıs 2022

Birleşmiş Milletler (BM), geçtiğimiz 2021 yılında Akdeniz ve Atlas Okyanusu’ndaki göç rotalarından Avrupa’ya geçmeye çalışan 3 binden fazla düzensiz göçmenin yaşamını yitirdiğini ya da kaybolduğunu açıklamıştı. Son olarak; Afrika kıtasının Batı Sahra kıyılarından yola çıkan ve İspanya’nın güney batısındaki Kanarya Adaları’na gelmeye çalışan çok sayıda düzensiz göçmen taşıyan teknenin batması sonucu 44 kişinin öldüğü bildirildi.

Kanarya Adaları Rotası ve Düzensiz Göçmen Tekneleri

Düzensiz Göç

2021 Yılı Düzensiz Göç Rotaları: 3 Binden Fazla Göçmen Yaşamını Yitirdi

29 Nisan 2022

İspanyol sivil toplum örgütü Caminando Fronteras tarafından yapılan açıklamada, Atlas okyanusuna kıyısı olan Batı Sahra’nın batısındaki Bojador’dan yola çıkan ve düzensiz göçmenleri taşıyan bir teknenin Kanarya Adaları’na gelmeye çalıştığı sırada battığı, içindeki 44 kişinin öldüğü, 12 kişinin ise kurtulduğu bildirildi.

Caminando Fronteras’ın sözcüsü Helena Maleno, hayatını kaybeden düzensiz göçmenlerden 7’sinin cesedinin denizden çıkartıldığını, geri kalanının ise halen denizde olduğunu aktardı. Aynı bölgede 11 Mart’ta da benzer bir olay yaşanmış ve teknenin batması sonucu kadın ve çocukların olduğu 40’tan fazla düzensiz göçmen yaşamını yitirmişti.

Kuzey Afrika kıyılarından İspanyol toprağı olan Kanarya Adaları‘na doğru göç son yıllarda büyük artış gösterirken, yılbaşından bu yana 7 binden fazla düzensiz göçmen İspanya tarafına gelmiş ve bu dönemde bir yıl öncesine oranla yüzde 60’a yakın artış görüldüğü bildirilmişti. (AA)

Perspektif’te yayınlanan içeriklerden anında haberdar olmak için ücretsiz e-bültenimize abone olabilirsiniz

HABER BÜLTENİ

Perspektif’in içeriklerinden haberdar olmak için kayıt olun

Hakkımızda

Avrupa’ya işçi göçü yarım asrı ardında bırakırken Müslümanlar da bulundukları ülkelerde kalıcı hâle geldiler. Bu durum “vatan”, “aidiyet”, “İslam” ve “Avrupa” gibi birçok kavramın çift taraflı olarak sorgulanmasına neden oldu. Avrupa’da yerleşik bir Müslüman cemaatin oluşması, hem yerleşik kültür ve siyasi düzen için, hem de Müslümanlar için yeni sorulara da kapı araladı.

YAZININ DEVAMI
Gizlilik Sözleşmesi | Şartlar & Koşullar |