Hindistan Hindistan’da Müslüman Mahallesinin Yıkımına Engel Olundu

Hindistan'da protestolar sonucunda Müslüman mahallesindeki yıkım engellendi.

11 Mayıs 2022

Hindistan’da, başkent Yeni Delhi’de yüzlerce kişinin protestosu sonucu, Müslümanların çoğunlukta olduğu bir mahalledeki binaların yıkımı engellendi.

Hindistan’da Protestocular Yıkım Ekibine Karşı Durdu

ABD

“ABD, Hindistan'da Müslümanlara Ayrımcılığa Karşı Harekete Geçmeli”

7 Nisan 2022

Shaheen Bagh Mahallesi’nde yaşayanlar ve muhalefetten çok sayıda kişinin katıldığı protestolar sonucunda buldozerler herhangi bir binanın yıkımını gerçekleştiremeden mahalleden ayrıldı.

Yetkililer, binaların yıkımının belirli bir dinî gruba yönelik olmadığını ifade ederek, yasa dışı binaların hedef alındığını söyledi.

Ancak muhalifler, bu tür hareketlerin Hindistan’ın 1,4 milyar nüfusunun yüzde 14’ünü oluşturan Müslümanları rahatsız etme yönündeki en son girişim olduğunu belirtti.

Mahkeme Kararına Rağmen Yıkım Sürmüştü

Yeni Delhi’de 16 Nisan’da düzenlenen Hanuman Jayanti Festivali’nde başkente bağlı Jahangirpuri bölgesindeki geçit töreni sırasında Hindu gruplarla Müslümanların taş fırlatmasıyla gerginlik başlamıştı.

Azınlık

Hindistan'da Müslümanlara Ait Mülklerin Yıkılmasına Müdahale

20 Nisan 2022

Hindu gruplarla Müslümanlar arasında çıkan çatışmaların ardından, Madya Pradeş Eyaleti Başbakanı Shivraj Singh Chauhan, isyancıların kimliğinin belirlenemediğini bildirirken, Madya Pradeş İçişleri Bakanı, şiddetten Müslümanları sorumlu tutmuştu.

Yetkililer, şiddete teşvik etmekle suçlanan Müslümanlara ait yaklaşık 50 mülkü buldozerle yıkmıştı. Polis, yıkılan mülklerin yasa dışı yollarla inşa edildiğini savunurken hukuk uzmanları yıkımların yasal olmadığını belirtmişti.

Hindistan’da Yüksek Mahkeme, 20 Nisan’da başkent Yeni Delhi’deki Hanuman Jayanti Festivali sırasında Hindu gruplarla Müslümanlar arasında çıkan gerilimin ardından Müslümanlara ait olan mülklerin buldozerlerle yıkılmasının durdurulmasına karar vermişti.

Mahkemenin kararına rağmen Hindistan parlamentosuna 25 kilometre uzaklıkta Müslümanlara ait mülklerin yıkımı bir saat daha devam etmişti. Uluslararası Af Örgütünden yapılan açıklamada, yıkımların azınlıklar için “toplu ceza anlamına geldiği” ifade edilerek, “kapsamlı, tarafsız ve şeffaf bir soruşturma” çağrısında bulunulmuştu.

Müslümanlara Karşı Yeni Bir Karar: Ezan Sesi Kısılıyor

Hindistan’daki bazı bölge yönetimleri, okullardaki başörtüsü yasağı, suçla itham edilen Müslümanların evlerinin ve iş yerlerinin yıkılmasından sonra şimdi de 1000’den fazla camide ezan sesini kıstırdı.

Başörtüsü Yasağı

Hindistan’daki Başörtüsü Yasağı Müslüman Kızların Eğitimini Engelliyor

4 Nisan 2022

Ezan sesinin kısılması Maharaştra eyaletinin Bombay (Mumbay) kentindeki 1000’den fazla camide başladı. Eyaletteki camilerde ezan seslerinin kısılmasını Hindistan Yüksek Mahkemesi de onayladı. Yüksek Mahkeme, ezan sesinin tamamıyla kısılmasını reddetti, ancak, meskun ve iş yerleri alanlarında bulunan camilerde 55 desibelden yüksek sesle ezan okunmamasını yasakladı.

Yüksek Mahkemenin kararından sonra, ırkçı gruplar, camileri kontrol ederek pek çok cami hakkında suç duyurusunda bulundu. Bir grup Müslüman ise protesto amaçlı sokaklarda ezan okudu. Ezan sesi kısılması hareketini yürüten ırkçı Maharashtra Navnirman Sena (MNS), yasağın tüm eyalette uygulanması için çalışacağını açıklarken, pek çok ırkçı da camilere hücum ederek hopörleri söktü. Hindistan’ın Maharaştra eyaletinde 10 milyon Müslüman yaşıyor. (AA/P)

Perspektif’te yayınlanan içeriklerden anında haberdar olmak için ücretsiz e-bültenimize abone olabilirsiniz

HABER BÜLTENİ

Perspektif’in içeriklerinden haberdar olmak için kayıt olun

Hakkımızda

Avrupa’ya işçi göçü yarım asrı ardında bırakırken Müslümanlar da bulundukları ülkelerde kalıcı hâle geldiler. Bu durum “vatan”, “aidiyet”, “İslam” ve “Avrupa” gibi birçok kavramın çift taraflı olarak sorgulanmasına neden oldu. Avrupa’da yerleşik bir Müslüman cemaatin oluşması, hem yerleşik kültür ve siyasi düzen için, hem de Müslümanlar için yeni sorulara da kapı araladı.

YAZININ DEVAMI
Gizlilik Sözleşmesi | Şartlar & Koşullar |