Kovid-19 Pfizer’ın Paxlovid Kovid-19 Hapı Aslında Ne Kadar Etkili?

Pfizer'ın Kovid-19 hapı nükseden vakalar nedeniyle sorgulanıyor.

13 Mayıs 2022

ABD’de, Pfizer’ın ürettiği ve Aralık 2021’de kullanım izni verilen Kovid-19 hapının (Paxlovid) faydası hakkındaki soru işaretlerinin arttığı belirtildi.

Paxlovid Kovid-19 Hapı

ABD’li doktorların ve sağlık yetkililerinin, kullanıcıların bazılarında yeniden virüs belirtilerinin görülmesi sonucu, Pfizer’in Kovid-19’a karşı evde kullanılabilen Paxlovid hapının işlevselliği hakkında şüpheye düştüğü vurgulandı.

Paxlovid kullanan 1000 yetişkin üzerinde araştırma yapan uzmanların, şiddetli Kovid-19 riski yüksek yetişkinlerin kullanması izniyle piyasaya sürülen ilaç hakkında “hâlâ öğrenilecek çok şey olduğunu” düşündüğü bildirildi.

Araştırma ekibindeki doktorlar, Paxlovid’in beş günlük alımı tamamladıktan birkaç gün sonra Kovid-19 belirtileri tekrar görülen vakaların varlığından bahsederken bu hastalardaki virüsün hâlâ bulaşıcı olup olmadığı ve ikinci bir hap kürü almaları gerekip gerekmediği konusunda emin olmadıklarını ifade etti.

İlaca Dirençli Mutasyon İhtimali

Kovid-19

Pfizer Kovid-19 İlacı ve Aşısından Ne Kadar Gelir Elde Edecek?

9 Şubat 2022

Johns Hopkins Üniversitesi’nden Andy Pekosz‘ın, “Paxlovid dozunun virüsü tamamen bastıracak güçte olmayabileceği ve ilaca dirençli mutasyonları tetikleyebileceği” görüşüne de yer verildi.

Geçen hafta, Gıda ve İlaç Dairesi (FDA) Pfizer’ın Kovid-19 hapının virüse tekrar yakalanan hastalara faydalı olduğuna dair “ellerinde kanıt bulunmadığını” bildirmişti. ABD hükûmeti, Pfizer’dan 20 milyon insanı tedavi edece kadar hapın satın almış ve bunun için ilaç firmasına 10 milyar dolardan fazla ödeme yapmıştı.

Pfizer, 2022 başlarında açıkladığı 2022 yılı gelir beklentisininde Kovid-19 aşısı ile hapından bu yıl toplam 54 milyar dolarlık gelir elde etmeyi beklediğini duyurmuştu. Açıklamada, Kovid-19 aşısından 32 milyar dolar ve Kovid-19 hastaları için geliştirilen “Paxlovid” antiviral ilacından 22 milyar dolarlık gelir sağlanmasının öngörüldüğü bildirilmişti. (AA/P)

Perspektif’te yayınlanan içeriklerden anında haberdar olmak için ücretsiz e-bültenimize abone olabilirsiniz

HABER BÜLTENİ

Perspektif’in içeriklerinden haberdar olmak için kayıt olun

Hakkımızda

Avrupa’ya işçi göçü yarım asrı ardında bırakırken Müslümanlar da bulundukları ülkelerde kalıcı hâle geldiler. Bu durum “vatan”, “aidiyet”, “İslam” ve “Avrupa” gibi birçok kavramın çift taraflı olarak sorgulanmasına neden oldu. Avrupa’da yerleşik bir Müslüman cemaatin oluşması, hem yerleşik kültür ve siyasi düzen için, hem de Müslümanlar için yeni sorulara da kapı araladı.

YAZININ DEVAMI
Gizlilik Sözleşmesi | Şartlar & Koşullar |