KRV Eyalet Seçimleri Kuzey Ren-Vestfalya’da CDU’lu Hükûmetin Yeni Ortağı Kim Olacak?

Almanya'nın Kuzey Ren Vestfalya (KRV) eyaletinde yapılan Eyalet Meclisi seçimlerinde, ilk sandık çıkış anketine göre, Hristiyan Demokrat Birlik Partisi birinci olurken, hükûmet ortağı Hür Demokrat Parti'nin barajı geçip geçmediği henüz kesinleşmedi.

admin 16 Mayıs 2022

Almanya’nın en kalabalık eyaleti olan KRV’de yaklaşık 13 milyon seçmenin bulunduğu seçimlerde, oy kullanma işlemi yerel saatle 18.00’de sona erdi. Alman Birinci Televizyon Kanalı ARD’nin açıkladığı ilk sandık çıkış anketine göre, Hristiyan Demokrat Birlik Partisi (CDU) 2017’deki seçimlere göre oyunu 2 puan artırarak yüzde 35 ile birinci çıktı.

Almanya Başbakanı Olaf Scholz’un üyesi olduğu Sosyal Demokrat Parti (SPD), 5 yıl önce yapılan seçimlere göre 3,7 puan oy kaybederek yüzde 27,5 oyla ikinciliği elde etti.

Kuzey Ren-Vestfalya Eyalet Seçimleri

KRV Eyalet Seçimleri: Siyasi Partiler İslam ve Müslümanlar İçin Ne Vadediyor?

13 Mayıs 2022

Yeşiller Partisi, bir önceki seçimlere göre oylarını 12,1 puan artırarak yüzde 18,5 ile üçüncü oldu. Yeşiller, bu sonuçla “oy oranını en çok artıran parti” oldu.

Aşırı sağcı Almanya için Alternatif (AfD) partisi, bir önceki seçimlere göre 1,4 puan kaybederek yüzde 6 oranında oy aldı.

Hükûmet Ortağı FDP’de Büyük Düşüş

Eyalette, CDU’nun hükûmet ortağı olan Hür Demokrat Parti (FDP) ise bir önceki seçimlere göre 7,6 oy kaybederek yüzde 5 oy aldı. FDP’nin yüzde 5’lik seçim barajını geçip geçmeyeceği oyların tamamının sayılmasının ardından belli olacak.

Seçimlere katılım oranı yüzde 56 olarak gerçekleşirken, bu oran 2017 seçimlerinde yüzde 65,2 olmuştu.

Kesin sonuçların açıklanmasının ardından mevcut KRV Eyalet Başbakanı Hendrik Wüst’ün partisi CDU’nun yeni bir ortakla hükûmeti kurma görüşmelerine başlaması bekleniyor. (AA)

admin

Phasellus eu varius felis. Quisque quis aliquet metus. Vestibulum odio augue, viverra at ligula vel, placerat aliquam erat. Integer maximus facilisis tellus non facilisis. Maecenas ac odio nisi. Etiam lobortis lobortis metus quis feugiat.

YAZARIN DİĞER YAZILARI
Perspektif’te yayınlanan içeriklerden anında haberdar olmak için ücretsiz e-bültenimize abone olabilirsiniz

HABER BÜLTENİ

Perspektif’in içeriklerinden haberdar olmak için kayıt olun

Hakkımızda

Avrupa’ya işçi göçü yarım asrı ardında bırakırken Müslümanlar da bulundukları ülkelerde kalıcı hâle geldiler. Bu durum “vatan”, “aidiyet”, “İslam” ve “Avrupa” gibi birçok kavramın çift taraflı olarak sorgulanmasına neden oldu. Avrupa’da yerleşik bir Müslüman cemaatin oluşması, hem yerleşik kültür ve siyasi düzen için, hem de Müslümanlar için yeni sorulara da kapı araladı.

YAZININ DEVAMI
Gizlilik Sözleşmesi | Şartlar & Koşullar |