Myanmar Arakanlı Mültecileri Taşıyan Tekne Battı

Arakanlı mültecileri taşıyan botun alabora olması sonucu 17 kişi hayatını kaybetti.

25 Mayıs 2022

Myanmar açıklarında, Arakanlı mültecileri taşıyan teknenin alabora olması sonucu aralarında çocukların da bulunduğu en az 17 kişi hayatını kaybetti. Al Jazeera’nin Birleşmiş Milletler (BM) Mülteciler Yüksek Komiserliğine (UNHCR) dayandırdığı haberine göre, Bengal Körfezi üzerinden Malezya’ya giden tekne alabora oldu. En az 90 kişinin bulunduğu tahmin edilen teknedeki aralarında çocukların da bulunduğu 17 kişi yaşamını yitirdi, 50’den fazla yolcu ise kayboldu.

Arakan

Arakan Çalıştayı Saraybosna'da Gerçekleştirildi

19 Mayıs 2022

Malezya, başta Myanmar, Pakistan ve Sri Lanka gibi bölgelerden zorunlu olarak göç eden mültecilerin ve sığınmacıların bir göç destinasyonu hâline gelmiş durumda.

Mülteciler Yüksek Komiserliğinin güncel verilerine göre Malezya’da 182 binden fazla mülteci ve sığınmacı bulunuyor.  Mülteci ve sığınmacıların yaklaşık  yüzde 67’si erkeklerden, yüzde 33’ü ise kadınlardan oluşuyor. Ülkede 18 yaşın altında 45 bin 810 çocuk mülteci var. Yaklaşık 156 bini Myanmar’dan gelmiş kişilerden oluşuyor. Myanmar’daki çatışmalardan etkilenen bölgelerden gelenlerin 103 bini Rohingya, 22 bini Çin (Chin) ve kalan 29 bini ise diğer etnik gruplara mensup.

Arakanlı Müslümanlara Etnik Temizlik

Myanmar’ın Arakan eyaletinde 2012’de Budistler ile Müslümanlar arasında çatışmalar çıkmış, olaylarda çoğu Müslüman binlerce kişi katledilmiş, yüzlerce ev ve iş yeri ateşe verilmişti.

Arakanlı Mülteciler

Hindistan'daki Arakanlı Müslümanların Myanmar'a Geri Gönderilme Riski

1 Nisan 2022

Arakan’daki sınır karakollarına 25 Ağustos 2017’de düzenlenen eş zamanlı saldırıları gerekçe gösteren Myanmar ordusu ve Budist milliyetçiler, kitlesel şiddet eylemleri başlatmıştı.

BM’ye göre, Ağustos 2017’den sonra Arakan’daki baskı ve zulümden kaçıp Bangladeş’e sığınanların sayısı 900 bini geçti. Uluslararası insan hakları kuruluşları, yayımladıkları uydu görüntüleriyle yüzlerce köyün yok edildiğini kanıtlamıştı. BM ve uluslararası insan hakları örgütleri, Arakanlı Müslümanlara yönelik şiddeti “etnik temizlik” ya da “soykırım” olarak adlandırıyor. (AA)

Perspektif’te yayınlanan içeriklerden anında haberdar olmak için ücretsiz e-bültenimize abone olabilirsiniz

HABER BÜLTENİ

Perspektif’in içeriklerinden haberdar olmak için kayıt olun

Hakkımızda

Avrupa’ya işçi göçü yarım asrı ardında bırakırken Müslümanlar da bulundukları ülkelerde kalıcı hâle geldiler. Bu durum “vatan”, “aidiyet”, “İslam” ve “Avrupa” gibi birçok kavramın çift taraflı olarak sorgulanmasına neden oldu. Avrupa’da yerleşik bir Müslüman cemaatin oluşması, hem yerleşik kültür ve siyasi düzen için, hem de Müslümanlar için yeni sorulara da kapı araladı.

YAZININ DEVAMI
Gizlilik Sözleşmesi | Şartlar & Koşullar |