Arakanlı Mülteciler “Myanmar’da 1 Milyondan Fazla İnsan Yerinden Edildi”

Myanmar'da çatışmalardan ötürü yerinden edilenlerin sayısı 1 milyonu geçti.

3 Haziran 2022

Birleşmiş Milletler İnsani İşler Koordinasyon Ofisi (OCHA), Myanmar’da askeri darbe sonrası ordu ile darbe karşıtı gruplar arasında yaşanan çatışmaların ardından yerinden edilen kişi sayısının 1 milyonu aştığını bildirdi.

Muson Yağmurlarıyla Kötüleşen Durum

Dinî Özgürlükler Raporu

2021'e Ait Uluslararası Dinî Özgürlükler Raporu Yayımlandı

3 Haziran 2022

OCHA’nın yayımladığı, güncellenen Myanmar İnsani Durum Raporu‘nda, ülkenin birçok eyaletinde yaşanan çatışmalardan ötürü evini terk edenlerin giderek arttığı kaydedildi.

1 Şubat 2021 darbesinden bu yana çıkan çatışmalarda yerinden edilen sivil sayısının 1 milyonu aştığı bilgisi paylaşılan raporda, Arakan, Kachin, Şan ve Kayin eyaletlerinde nisandan bu yana süren muson yağmurlarının, evini terk eden sivilleri daha korunaksız hâle getirdiğinin altı çizildi.

İnsani durumun ağır olduğu bölgelerde yardım hazırlıklarının başladığı bilgisi verilen raporda, bu kapsamda 2022’nin ilk çeyreğinde, 2,6 milyon kişiye yardım ulaştırıldığı belirtildi.

Yıl Sonuna Kadar 740 Milyon Dolara İhtiyaç Var

Raporda, darbe sonrası siyasi istikrarsızlığın sebep olduğu enflasyondan ötürü ülkede gıda, petrol ve sığınak malzemeleri gibi temel ürünlerin fiyatının da aşırı derecede arttığı, halkın, temel ihtiyaçlarını temin etmekte zorlandığı vurgulandı.

Şimdiye kadar ihtiyaç sahiplerine ulaştırılan insani yardımın OCHA’nın hedeflediğinden çok az olduğu hatırlatılan raporda, henüz 2022 İnsani Yardım Planı’nın yüzde 10’unu gerçekleştirebilecek kadar bağış toplanabildiği kaydedildi.

Raporda, an itibarıyla Myanmar’ın kriz bölgelerinde ihtiyaç sahiplerine yardım ulaştırılabilmesi için yıl sonuna kadar 740 milyon ABD dolarına ihtiyaç duyulduğu belirtildi.

Myanmar’da Askeri Darbenin Ardından Yaşananlar

ARAKAN

BM'den Arakanlı Müslüman Sığınmacıların Unutulmaması Çağrısı

26 Mayıs 2022

Myanmar ordusu, 2020’deki genel seçimlerde hile yapıldığı iddialarının ortaya atılması ve ülkede siyasi gerilim yaşanmasının ardından 1 Şubat 2021’de yönetime el koymuştu. Ordu, ülkenin fiili lideri ve Dışişleri Bakanı Aung San Suu Çii başta olmak üzere pek çok yetkili ve iktidar partisi yöneticisini gözaltına almış ve bir yıllığına olağanüstü hâl ilan etmişti.

Myanmar ordusunun darbe karşıtı protestocu ve isyancı gruplara silahlı müdahalesi sonucu bugüne kadar 1800’ün üzerinde kişi hayatını kaybetti, binlerce gösterici gözaltına alındı.

Darbeden bu yana yaklaşık 13 bin kişi gözaltına alınırken 10 binin üzerinde kişi ise hâlâ içeride tutuluyor. (AA)

Perspektif’te yayınlanan içeriklerden anında haberdar olmak için ücretsiz e-bültenimize abone olabilirsiniz

HABER BÜLTENİ

Perspektif’in içeriklerinden haberdar olmak için kayıt olun

Hakkımızda

Avrupa’ya işçi göçü yarım asrı ardında bırakırken Müslümanlar da bulundukları ülkelerde kalıcı hâle geldiler. Bu durum “vatan”, “aidiyet”, “İslam” ve “Avrupa” gibi birçok kavramın çift taraflı olarak sorgulanmasına neden oldu. Avrupa’da yerleşik bir Müslüman cemaatin oluşması, hem yerleşik kültür ve siyasi düzen için, hem de Müslümanlar için yeni sorulara da kapı araladı.

YAZININ DEVAMI
Gizlilik Sözleşmesi | Şartlar & Koşullar |