"Avrupa Birliği (AB)"

İsrail’in Filistinli STK’lara Yönelik Soruşturma Talebi Kabul Edilmedi

İsrail, terör örgütü listesine aldığı Filistinli STK'lar için AB'ye yeterli delil sunamadı.

Fotoğraf: @Alexandros Michailidis - Shutterstock.

İsrail yönetiminin, terör örgütü listesine aldığı Filistinli sivil toplum kuruluşlarına (STK) ilişkin Avrupa Birliği’ne (AB) yeterli delil sunamadığı, AB’nin konuya ilişkin soruşturma açmayacağı bildirildi.

Soruşturma Talebi İçin Yeterli Delil Sunulmadı

Haaretz gazetesinin haberine göre, Avrupalı diplomatlar, AB Komisyonu Yolsuzlukla Mücadele Bürosu’nun, İsrail’in terör örgütü kabul ettiği Filistin Halk Kurtuluş Cephesi’ne finansman sağladığı gerekçesiyle Ekim 2021’de terör örgütü listesine aldığı 6 Filistinli STK hakkında soruşturma açmayacağını belirtti.

Avrupalı diplomatlar, İsrail’in diplomatik ve istihbarat kaynaklarından toparladığı materyalleri kendilerine sunduğunu ancak “bunları ikna edici bulmadıklarını” aktardı. Haberde, Avrupa ülkelerinin henüz konuya ilişkin açıklama yapmaktan kaçındığını, AB’nin bu konudaki son kararını bekledikleri belirtildi.

İsrail Adalet Bakanlığı, Zamir Esirleri Koruma Kurumu, İnsan Hakları İçin Hukuk El-Hak, Bisan Araştırma ve Kalkınma Merkezi, Samidun Filistinli Esirleri Savunma Şebekesi, Tarımsal Çalışma Komiteleri Birliği ve Uluslararası Çocuk Haklarını Savunma Hareketinin Filistin Şubesini, Filistin Halk Kurtuluş Cephesi’ne finansman sağladığı gerekçesiyle terör örgütü ilan etmişti.

Mayıs Ayında 690 Filistinli Gözaltına Alındı

İsrail güçlerinin mayıs ayında aralarında kadın ve çocukların da bulunduğu 690 Filistinliyi gözaltına aldığı bildirildi. Filistin Kurtuluş Örgütüne (FKÖ) bağlı Filistin Esirler Heyeti ile Filistin Esirler Cemiyeti, Zamir Esirleri Koruma Kurumu ve Vadi Hilve Enformasyon Merkezi tarafından ortak yazılı açıklama yapıldı.

İsrail’in geçen ay büyük bir gözaltı operasyonu yürüttüğü belirtilen açıklamada, İsrail güçlerinin geçen ay işgal altındaki Doğu Kudüs ve Batı Şeria ile abluka altındaki Gazze Şeridi’nde 76’sı 18 yaş altı çocuk ve 19’u kadın olmak üzere 690 Filistinliyi gözaltına aldığı aktarıldı.

Gözaltı operasyonlarının en çok Kudüs’te yoğunlaştığı kaydedilen açıklamada, geçen ay gözaltına alınanlardan 58’i çocuk, 16’sı kadın olmak üzere 401’inin Kudüs’ten olduğu ifade edildi. Açıklamada, İsrail’in çoğunluğu yeni gözaltında olanlardan olmak üzere 160 idari gözaltı kararı verdiği belirtildi.

İsrail Hapishanelerdeki Filistinli Tutuklular

Gözaltı operasyonlarına, gözaltına alınanlar ve ailelerine yönelik ağır ihlallerin de eşlik ettiği aktarılan açıklamada, soruşturma ve gözaltı merkezlerine sevk edilmelerinin ardından İsrail askerleri tarafından yaralanan vakaların da bulunduğuna dikkat çekildi.

Açıklamada ayrıca İsrail hapishanelerinde bulunan Filistinlilerin sayısının geçtiğimiz mayıs ayı sonuna kadar 32’si kadın ve 170’i çocuk olmak üzere yaklaşık 4 bin 700’e, idari tutuklu sayısının ise 640’a ulaştığı kaydedildi.

Filistinlilere yönelik gözaltı operasyonları yürüten İsrail, gözaltına aldığı bazı Filistinlileri birkaç gün sorguladıktan sonra serbest bırakırken, bazılarını hapishanelere naklediyor. (AA/P)

Bu yazıyla ilgili yorumunuzu paylaşabilirsiniz. Bunu yaparken Yorum Kurallarımızı dikkate alın lütfen.
Yorum adedi#0

*Tüm alanları doldurunuz

Son Yüklenenler