'Düzensiz Göç'

Düzensiz Göçmenler Yolculuk Yaptıkları Kamyonda Ölüme Terk Edildi

ABD'nin Teksas eyaletinde göçmen olduğu düşünülen onlarca kişi bir kamyonun içinde ölü bulunmuş ve hâlâ hayatta olanlar ise hastaneye kaldırılmıştı. Hayatını kaybedenlerin sayısı 51'e yükseldi.

29 Haziran 2022
Fotoğraf: Adam Davis - EPA - AA.

ABD basınında yer alan habere göre, Teksas eyaletinin San Antonio kentinde terk edilmiş bir kamyon içinde düzensiz göçmen olduğuna düşünülen 42 kişi ölü bulundu. Kamyondaki 16 kişi ise bölgedeki hastanelere kaldırıldı. Daha sonra yapılan açıklamada ölü sayısının 51’e çıktığı bildirildi.

Kamyonda bulunanların yasa dışı yollardan ABD’ye geçmeye çalıştığı tahmin ediliyor. San Antonio Polis Departmanı’nın kamyonun sürücüsünü aradığı belirtilirken, olaya ilişkin henüz resmî bir açıklama yapılmadı. Yetkililer, San Antonio‘da terk edilmiş kamyonda bulunan ve ilk başlarda 46 olarak açıkladıkları ölü sayısını 51 olarak güncelledi. Kamyonda canlı bulunarak tedavi altına alınan 4’ü çocuk 16 kişiden 5’inin daha sonra kaldırıldıkları hastanede hayatını kaybettiği belirtildi.

Düzensiz Göçmenleri Kim Ölüme Terk Etti?

Yasa dışı yollardan ABD’ye geçmeye çalışan ve kaçak işçi oldukları tahmin edilen güney Amerikalı göçmenlerin 22’sinin Meksika, 7’sinin Guatemala ve 2’sinin Honduras vatandaşı olduğu, kalanların ise henüz kimlik tespit çalışmalarının tamamlanmadığı bildirildi.

San Antonio Polis Şefi William McManus, pazartesi öğleden sonra San Antonio yakınlarında bir işçinin ıssız bir yola park edilmiş kamyondan yardım çığlıkları duyduğunu yetkililere iletmesi sonucu araca ulaşıldığı ve içindeki cesetlerin fark edildiği bilgisini paylaştı.

McManus daha önce, terk edilen kamyonun sürücüsü ve yanındaki iki kişinin gözaltına alındığını açıklamış, isimlerini ise paylaşmamıştı. (AA/P)

Bu yazıyla ilgili yorumunuzu paylaşabilirsiniz. Bunu yaparken Yorum Kurallarımızı dikkate alın lütfen.
Yorum adedi#0

*Tüm alanları doldurunuz

Son Yüklenenler