SIRBİSTAN “Sırbistan, Mültecilerin Otoparkı Olmayacak” Açıklamasına Tepkiler

Sırbistan İçişleri Bakanı Vulin'in, yakalanan kaçak göçmenler ile ilgili yaptığı "Sırbistan, mültecilerin otoparkı olmayacak" açıklaması ülkede tepkilere sebep oldu.

ehisim 21 Temmuz 2022

Sırp Bakan Aleksandar Vulin’in ülkenin Macaristan sınırına yakın bölgedeki Subotica kentinde kaçak göçmenlere karşı yürütülen operasyon sonrası yaptığı açıklamaya, Sırbistan Özgürlük ve Adalet Partisi Başkan Yardımcısı Marinika Tepic, Twitter hesabından tepki gösterdi. Tepic paylaşımında “Vulin’in acilen psikiyatrik muayeneye ihtiyacı var. Bu insanlara yapılan zorbalığı durdurun.” ifadesine yer verdi.

Sırbistan Avrupa İşleri Enstitüsü Direktörü Naim Leo Besiri de Vulin’i “ırkçı ve milliyetçi” olarak nitelendirdi. Öte yandan sosyal medya kullanıcıları Bakan Vulin’e, “Yeni bir Srebrenitsa’ya mı hazırlanıyorsunuz?” sorusunu yöneltti.

Sırp Bakan Vulin’den Tepkilere Yol Açacak Açıklamalar

Vulin, geçen gün ülkenin Subotica kentinde kaçak göçmenlere karşı düzenlenen operasyona katılmış, yakalanan kaçak göçmenlerin önünde fotoğraf çektirmiş ve yaptığı açıklamada, “Sırbistan, mültecilerin otoparkı olmayacak.” ifadelerini kullanmıştı. Bakan Vulin’in açıklamasında şu ifadeler yer almıştı: “Hiçbir kaçakçılık çetesi ve üyeleri, ortaya çıkarılmadan ve cezalandırılmadan kurtulamayacak. Sırbistan’da kimse silah taşıyamaz ve kimse insan ticareti yapamaz. Sırbistan, topraklarının Asyalı haydut ve pisliklerin toplanacağı yer haline gelmesine müsaade etmeyecek.”​​​​​​​ (AA)

Perspektif’te yayınlanan içeriklerden anında haberdar olmak için ücretsiz e-bültenimize abone olabilirsiniz
ETİKETLER:

    0 Adet Yorum Var

    Bu yazıyla ilgili yorumunuzu paylaşabilirsiniz. Bunu yaparken Yorum Kurallarımızı dikkate alın lütfen.

    • *Tüm alanları doldurunuz

HABER BÜLTENİ

Perspektif’in içeriklerinden haberdar olmak için kayıt olun

Hakkımızda

Avrupa’ya işçi göçü yarım asrı ardında bırakırken Müslümanlar da bulundukları ülkelerde kalıcı hâle geldiler. Bu durum “vatan”, “aidiyet”, “İslam” ve “Avrupa” gibi birçok kavramın çift taraflı olarak sorgulanmasına neden oldu. Avrupa’da yerleşik bir Müslüman cemaatin oluşması, hem yerleşik kültür ve siyasi düzen için, hem de Müslümanlar için yeni sorulara da kapı araladı.

YAZININ DEVAMI
Gizlilik Sözleşmesi | Şartlar & Koşullar |