Hollanda Hollanda’da Çiftçiler Hükümetin Tarım Politikasını Protesto Ediyor

Hollanda'da 2030'a kadar azot emisyonunu azaltmaya yönelik hedefler dolayısıyla 11 bin 200 çiftliğin kapanması bekleniyor. Çiftçiler hükümetin tarım politikasını protestoda.

admin 24 Temmuz 2022

Hollanda’da 2030’a kadar azot emisyonunu azaltmaya yönelik hedefler dolayısıyla 11 bin 200 çiftliğin kapanması bekleniyor. Hollanda NRC gazetesi, ülkede 2030 yılı azot emisyonunu azaltmaya yönelik kararların çiftçileri nasıl etkileyeceğine yönelik Hollanda Maliye Bakanlığından aldığı rakamları paylaştı.

Haberde, Maliye Bakanlığının, hükümetin azot emisyonunu azaltmaya yönelik kararları dolayısıyla çiftçilerin besi hayvanı sayısında ciddi azaltmaya gitmesini öngördüğü belirtildi. Bakanlığın, azot emisyonu azaltmaya yönelik kararları nedeniyle 11 bin 200 çiftliğin kapanmasını, 17 bin 600 çiftliğin ise mevcut hayvan sayısını üçte birden yarıya kadar azaltmasını öngördüğü aktarıldı.

Ülkedeki 40 ile 50 bin arasındaki çiftliğin, hükümetin azot emisyonunun azaltılmasına yönelik hedeflerinden olumsuz etkileneceğine değinilen haberde, Maliye Bakanlığının hükümetin azot emisyonunu azaltmaya yönelik politikalarını finansal nedenlerle desteklemediği kaydedildi.

Haberde, azot emisyonunu azaltmaya yönelik 2030 hedeflerine ulaşmak için Hollanda hükümetinin 24,3 milyar avro bütçe ayırdığına dikkat çekildi.

Çiftçilerden Hükümetin Tarım Politikasına Protesto

Dün ise, Hollanda’nın başkenti Amsterdam‘da toplanan yüzlerce çiftçi, hükümetin tarım politikasını protesto etti. Başkent Amsterdam’da Dam Meydanı’nda düzenlenen gösteride, ülkedeki azot oksit emisyon sorunundan kendilerinin sorumlu tutulmasına tepki göstermek amacıyla ülkenin farklı kentlerinden yüzlerce çiftçi ve aktivist bir araya geldi.

Hükümetin İklim Hedefleri Çiftçileri Vurdu

Hollanda’da çiftçiler, hükümetin azot emisyonunu azaltmaya yönelik kararlarının çiftçilik faaliyetlerini kısıtladığı gerekçesiyle son yıllarda birçok kez protesto eylemi düzenlemişti.

Hükümetin, büyük oranda azot emisyonuna sebep olduğu gerekçesiyle ineklerin sayısını azaltma kararını protesto eden çiftçiler, 22 Haziran’da Stroe kentinde bugüne kadarki gösterilerin en büyüğünü hayata geçirmişti.

HOLLANDA

Hollanda'da Çiftçilerin Protestosu Market Raflarını Boşalttı

7 Temmuz 2022

Çiftçiler, eylemlerinde 4 Temmuz sabahından itibaren ülkedeki zincir marketlerin gıda dağıtım merkezlerinin önünü günlerce traktörlerle kapatmış, marketlerde günlük gelen et, süt, yumurta, içecek, meyve ve sebze, çiçek ve şarküteri ürünlerinin tedarikinde ciddi sorunlar yaşatmıştı.

Hükümet, yerel mahkemelerin, iklim değişikliği hedeflerinin gerisinde kaldığı gerekçesiyle verdiği ihlal kararlarının ardından ülkenin çoğu bölgesinde azot emisyonunu yüzde 70, bazı bölgelerinde de yüzde 95 azaltma hedefi koymuştu. (AA)

admin

Phasellus eu varius felis. Quisque quis aliquet metus. Vestibulum odio augue, viverra at ligula vel, placerat aliquam erat. Integer maximus facilisis tellus non facilisis. Maecenas ac odio nisi. Etiam lobortis lobortis metus quis feugiat.

YAZARIN DİĞER YAZILARI
Perspektif’te yayınlanan içeriklerden anında haberdar olmak için ücretsiz e-bültenimize abone olabilirsiniz

HABER BÜLTENİ

Perspektif’in içeriklerinden haberdar olmak için kayıt olun

Hakkımızda

Avrupa’ya işçi göçü yarım asrı ardında bırakırken Müslümanlar da bulundukları ülkelerde kalıcı hâle geldiler. Bu durum “vatan”, “aidiyet”, “İslam” ve “Avrupa” gibi birçok kavramın çift taraflı olarak sorgulanmasına neden oldu. Avrupa’da yerleşik bir Müslüman cemaatin oluşması, hem yerleşik kültür ve siyasi düzen için, hem de Müslümanlar için yeni sorulara da kapı araladı.

YAZININ DEVAMI
Gizlilik Sözleşmesi | Şartlar & Koşullar |