Geri İtme “Frontex Sığınmacıları Geri İtmek İçin Yunanistan ile İş Birliğinde”

AB Sınır Koruma Ajansı Frontex ve Yunanistan'ın sığınmacıları sınırlara ulaşmadan geri itmek amacıyla iş birliği yaptığı iddia edildi.

29 Temmuz 2022

Avrupa Birliği’nin (AB) sınır koruma ajansı Frontex ve Yunanistan arasında sığınmacıların Türk kara sularına yasa dışı şekilde geri itilmesi konusunda kasıtlı ve sistematik olarak iş birliği olduğu iddia edildi.

“Frontex Bilinçli Olarak Yalan Söylüyor”

Düzensiz Göçmenler

"Frontex, Göçmenlerin Temel Haklarını İhlal Ediyor"

16 Temmuz 2021

Basın kuruluşları Le Monde, Lighthouse Reports ve Der Spiegel, AB’nin Yolsuzlukla Mücadele Ofisi’nin (OLAF), Frontex’in Yunanistan ile iş birliği yapmasına ilişkin soruşturmasının raporunu ortaya çıkardı.

Raporda Frontex’in, Yunanistan’ın geri itmelerini örtbas ettiği ve AB parlamentosuna bilinçli olarak bu konuda yalan söylediği ifade edildi.

Frontex görevlilerinin, yasa dışı geri itmelere tanık olduklarında bile Yunan yetkililerin tepkisini çekmemek amacıyla eylemleri bildirmediği aktarıldı. Raporda, “Frontex’in görevlendirdiği personel, Yunan makamlarının karşılık vermesinden korktuğu için olaylar, resmî kanallar aracılığıyla bildirilmedi.” ifadesi yer aldı.

AB Komisyonu Üyesi Hakkındaki İddia

Der Spiegel’e göre, AB Komisyonunun göç ve insan haklarından sorumlu komisyon üyesi Margaritis Schinas‘ın Yunanistan için hareket ettiği öne sürüldü.

Göç

Frontex İbra Edilmedi ve Bütçesi Onaylanmadı

6 Mayıs 2022

Öte yandan, Schinas’ın yakın zamanda Yunan Sahil Güvenlik kuvvetlerinin geri itmeler yaptığına dair somut bir kanıt olmadığını iddia ettiği belirtildi.

OLAF, AB’nin sınır koruma ajansı hakkında Ege’de göçmenlerin geri itilmesi ile taciz ve görevi kötüye kullanma gibi suçlamalar nedeniyle soruşturma başlatmıştı. (AA)

Perspektif’te yayınlanan içeriklerden anında haberdar olmak için ücretsiz e-bültenimize abone olabilirsiniz

HABER BÜLTENİ

Perspektif’in içeriklerinden haberdar olmak için kayıt olun

Hakkımızda

Avrupa’ya işçi göçü yarım asrı ardında bırakırken Müslümanlar da bulundukları ülkelerde kalıcı hâle geldiler. Bu durum “vatan”, “aidiyet”, “İslam” ve “Avrupa” gibi birçok kavramın çift taraflı olarak sorgulanmasına neden oldu. Avrupa’da yerleşik bir Müslüman cemaatin oluşması, hem yerleşik kültür ve siyasi düzen için, hem de Müslümanlar için yeni sorulara da kapı araladı.

YAZININ DEVAMI
Gizlilik Sözleşmesi | Şartlar & Koşullar |