Düzensiz Göçmenler “Frontex, Göçmenlerin Temel Haklarını İhlal Ediyor”

Avrupa Parlamentosu, Avrupa Birliği sınır koruma ajansı Frontex'in, Birliğin dış sınırlarında temel hakları koruma sorumluluğunu üstlenmediğini ve ihlalleri önlemediğini bildirdi.

16 Temmuz 2021

Avrupa Parlamentosunun (AP) Frontex İnceleme Grubu, ajansın temel hakları ihlali hakkında 4 ay süren araştırmasıyla ilgili raporunu, AP’nin  Sivil Özgürlükler Komitesine sundu. “Frontex, Avrupa’nın dış sınırlarında temel hakları koruma sorumluluğunu üstlenmedi ve sonuç olarak, teşkilat bu ihlalleri önlemedi veya gelecek için riskleri azaltmadı.” ifadesine yer verilen sunumda, ajansın ayrıca göçmenlerin Birlik sınırlarında yasa dışı şekilde geri çevrildiğine dair kanıtları da “gözden kaçırdığı” ifade edildi.

Mülteciler

Frontex Gözetiminde Yaşanan Geri İtmelerde En Az 91 Kişi Öldü

12 Mayıs 2021

Raporda bu durum, “göçmenleri gelecekte temel haklarının ihlal edilmesine maruz bırakan bir başarısızlık” olarak nitelendirildi.

Yunanistan

Raporda ayrıca, kuruluşun Yunanistan gibi “ortak operasyon yürüttüğü üye ülkelerde temel hak ihlalleri iddialarını destekleyen kanıtlar bulduğu, ancak bu ihlalleri derhal, dikkatli ve etkili bir şekilde ele almadığı ve takip etmediği” sonucuna vardığı belirtildi.

Raporda, “Frontex’in bu olayları incelerken Yunan hükûmetinin ‘inkarlarını’ dayanak olarak aldığı, ancak söz konusu hükûmetin hiçbir araştırma yapmadığı, Frontex’in de inkardan sonra davayı kapattığına” dikkat çekildi.

Raporda, Türkiye-Yunanistan sınırındaki ihlallerle ilgili sürekli ve tutarlı biçimde gelen bilgilerin değerlendirmeye alınması gerektiğine işaret edilerek “Frontex inceleme grubu, Frontex Direktörü’nü Yunanistan‘a verdiği destek konusunda mümkün olan en kısa sürede bu prosedürü uygulamaya davet ediyor.” ifadesi yer aldı.

Macaristan

“Frontex’in Macaristan’daki tüm faaliyetini derhal sonlandırması çağrısı yapıyoruz.” denilen raporda şöyle devam edildi:

Göç Sözlüğü

Göç Sözlüğü: Göçün Temel Kavramları ve Anlamları

2 Mayıs 2020

“Adalet Divanı’nın açık şekilde Macaristan’ın geri gönderme politikasının AB hukukunu ihlal ettiğine hükmetmesine rağmen Frontex’in Macaristan’a hala destek verdiği sonucuna ulaştık.”

Komisyon ve Üye Ülkelere Çağrı

Raporda, AB Komisyonuna temel haklara riayet edilmesi konusunda eylemlerini hızlandırması çağrısı yapıldı ve “Dokunulmazlığa son vermenin tam zamanı.” ifadesi kullanıldı.

Avrupa Birliği (AB) üyesi ülkelere, Frontex yönetim kurulundaki temsilcileri aracılığıyla daha aktif biçimde sürece dahil olma ve sınırda söz konusu haklara nasıl uyulabileceği konusunda görüşmeler yapmaları çağrısı yapılırken AP‘nin ​​​​​​​ Frontex‘i incelemeye devam edeceği belirtildi. (AA)

Perspektif’te yayınlanan içeriklerden anında haberdar olmak için ücretsiz e-bültenimize abone olabilirsiniz

HABER BÜLTENİ

Perspektif’in içeriklerinden haberdar olmak için kayıt olun

Hakkımızda

Avrupa’ya işçi göçü yarım asrı ardında bırakırken Müslümanlar da bulundukları ülkelerde kalıcı hâle geldiler. Bu durum “vatan”, “aidiyet”, “İslam” ve “Avrupa” gibi birçok kavramın çift taraflı olarak sorgulanmasına neden oldu. Avrupa’da yerleşik bir Müslüman cemaatin oluşması, hem yerleşik kültür ve siyasi düzen için, hem de Müslümanlar için yeni sorulara da kapı araladı.

YAZININ DEVAMI
Gizlilik Sözleşmesi | Şartlar & Koşullar |