Hollanda Hollandalı Mülteci Derneği Hükûmete Dava Açmaya Hazırlanıyor

Hollanda'da mülteci derneği Vluchtelingenwerk Nederland, Hollanda hükûmetine ve Sığınmacı Kabul Merkezi Kurumuna (COA), mültecilere gerekli hukuki korumayı sağlamadığı gerekçesiyle dava açacağını açıkladı.

admin 2 Ağustos 2022

Dernekten yapılan yazılı açıklamada, hükûmetin ilticacılara gerekli hukuki korumayı sağlayamadığı gerekçesiyle 3 haftada davanın açılmış olacağı belirtildi. Açıklamada, iltica merkezlerinde uzun süredir yaşanan yer eksikliği, yoğunluk ve başvuruların değerlendirme sürecinin uzunluğu gibi sorunların giderek derinleştiği ifade edildi.

Sığınmacı Kabul Merkezi Kurumuna (COA)’ya karşı açılacak davayla “kördüğüme dönen” mülteci sorununun çözülmesinin amaçlandığı kaydedildi.

Mülteciler Çadırlarda Yatıyor

Açıklamada, geçici koruma merkezlerinde yoğunluk ve başvuru sürecinin uzunluğu sebebiyle mültecilerin aylarca iltica merkezlerinin geçici barınma merkezlerinde beklediği hatırlatıldı. Buradaki yerlerin dolmuş olması sebebiyle iltica başvurusu yapan birçok kişinin yeşillik alana kurdukları çadırlar ve spor salonlarında kamp yataklarında yattığına dikkat çekildi.

İltica

Hollanda Sığınmacılar Arasında Ayrımcılık Yapmakla Suçlanıyor

29 Temmuz 2022

Gıda, yatak, temizlik malzemesi, koruma ve mahremiyet şartları bakımından mültecilere asgari korumanın sağlanamadığına işaret edilen açıklamada, mültecilerin bedensel ve ruhsal sağlığının olumsuz etkilendiği kaydedildi.

İltica Başvuruları Ulusal Krize Dönüştü

Hollanda’nın Ter Apel şehrindeki iltica başvuru merkezinde aylardır süren yoğunluk ulusal krize dönüştü. Açıklamada, ulusal krize dönüşen mülteci probleminin başvuru sayısındaki yoğunluktan ziyade süreci idare eden kurumlardan kaynaklandığı bilgisi paylaşıldı.

Siyasi sebeplerle mülteci kabul sisteminin kalıcı krize dönüştüğünün belirtildiği açıklamada, bütçe kesintileri ve birçok başvuru merkezinin kapatılmasının problemi derinleştirdiği belirtildi.

Mahkemeden alınacak karar ve hükûmetin yapacağı kanun değişiklikleriyle merkezi hükûmetin mülteci kabulü noktasındaki direktiflerinin belediyeler açısından bağlayıcı olmasının hedeflendiği kaydedildi.

Hollanda İnsan Hakları Enstitüsü, hükûmete, Ukraynalı mülteciler ile diğer mülteciler arasında uyguladığı ayrımcı politikalara son vermesi tavsiyesinde bulunmuştu. (AA)

admin

Phasellus eu varius felis. Quisque quis aliquet metus. Vestibulum odio augue, viverra at ligula vel, placerat aliquam erat. Integer maximus facilisis tellus non facilisis. Maecenas ac odio nisi. Etiam lobortis lobortis metus quis feugiat.

YAZARIN DİĞER YAZILARI
Perspektif’te yayınlanan içeriklerden anında haberdar olmak için ücretsiz e-bültenimize abone olabilirsiniz
ETİKETLER:
  • İsmail kayran
   2022-11-14 18:37:40

   Merhaba değerli yetkililer biz tam 75 gundur delden spor salonundayiz hala bir görüşme yok burdaki yetkililerden arjina bayan bizimle dalga geçiyor sizden yardım talep ediyorum kurduz diye ayrımcılık var

  1 Adet Yorum Var

  Bu yazıyla ilgili yorumunuzu paylaşabilirsiniz. Bunu yaparken Yorum Kurallarımızı dikkate alın lütfen.

  • *Tüm alanları doldurunuz

HABER BÜLTENİ

Perspektif’in içeriklerinden haberdar olmak için kayıt olun

Hakkımızda

Avrupa’ya işçi göçü yarım asrı ardında bırakırken Müslümanlar da bulundukları ülkelerde kalıcı hâle geldiler. Bu durum “vatan”, “aidiyet”, “İslam” ve “Avrupa” gibi birçok kavramın çift taraflı olarak sorgulanmasına neden oldu. Avrupa’da yerleşik bir Müslüman cemaatin oluşması, hem yerleşik kültür ve siyasi düzen için, hem de Müslümanlar için yeni sorulara da kapı araladı.

YAZININ DEVAMI
Gizlilik Sözleşmesi | Şartlar & Koşullar |