Aşırıcılık Muhafazakarların Lider Adayı Sunak, Aşırılık Tanımını Genişletmeyi Planlıyor

Birleşik Krallık'ta Muhafazakar Parti'nin lider adaylarından Rishi Sunak, terörizme ilişkin politika önerisinde "Birleşik Krallık'ı kötülemeyi" aşırılık olarak tanımlamayı planladığını duyurdu.

admin 4 Ağustos 2022

Independent’da yer alan haberde, Sunak’ın aşırılık tanımını genişletme yönünde planlarının olduğu belirtildi. Terörizmle ilgili sunduğu bir dizi politika teklifi çerçevesinde, Sunak, mevcut hükûmetin radikallikten arındırma programını elden geçirmeye ve “İslami aşırılıkçılığa” karşı mücadeleye yeniden odaklanacağı taahhüdünde bulundu.

Birleşik Krallık

Birleşik Krallık'ta İlk Kez Hint Kökenli Bir Milletvekili Başbakan Olabilir

19 Temmuz 2022

“Birleşik Krallık’ı kötülemeyi” resmî olarak aşırıcılık tanımına dahil etmeyi planladıklarını kaydeden Sunak, “Bir başbakanın, ülkemizi ve insanlarımızı güvende tutmaktan daha önemli bir görevi yoktur.” dedi.

Hükûmetin aşırılık tanımının genişletileceği belirtilirken, Sunak, “İster İslamcı aşırıcılıkla mücadele çabalarımızı ikiye katlamak, ister ülkemize karşı nefretlerini dile getirenlerin kökünü kazımak konusunda ne gerekiyorsa yapacağım.” ifadelerini kullandı.

“Aşırılık yanlıları sadece değerlerimize değil mevcudiyetimize de saldırmak istiyor” diyen Sunak, “Ülkemize karşı ulusal güvenlik açısından risk oluşturmaya yol açan, aşırı nefret besleyen kişilerin tespit edilip yıkıcı bir yoldan saptırılabileceğini” savundu.

Aşırılık konusunda önerilen tanımın ayrıntılarına dair detay verilmedi ancak hükûmetin veya herhangi bir hükûmet politikasının eleştirisinin bu kapsama alınmayacağı belirtildi. (AA)

admin

Phasellus eu varius felis. Quisque quis aliquet metus. Vestibulum odio augue, viverra at ligula vel, placerat aliquam erat. Integer maximus facilisis tellus non facilisis. Maecenas ac odio nisi. Etiam lobortis lobortis metus quis feugiat.

YAZARIN DİĞER YAZILARI
Perspektif’te yayınlanan içeriklerden anında haberdar olmak için ücretsiz e-bültenimize abone olabilirsiniz

HABER BÜLTENİ

Perspektif’in içeriklerinden haberdar olmak için kayıt olun

Hakkımızda

Avrupa’ya işçi göçü yarım asrı ardında bırakırken Müslümanlar da bulundukları ülkelerde kalıcı hâle geldiler. Bu durum “vatan”, “aidiyet”, “İslam” ve “Avrupa” gibi birçok kavramın çift taraflı olarak sorgulanmasına neden oldu. Avrupa’da yerleşik bir Müslüman cemaatin oluşması, hem yerleşik kültür ve siyasi düzen için, hem de Müslümanlar için yeni sorulara da kapı araladı.

YAZININ DEVAMI
Gizlilik Sözleşmesi | Şartlar & Koşullar |