ABD ABD’de Sih Sığınmacılara Yönelik Uygulama “Dini Özgürlüklerin İhlali”

Meksika sınırından ABD'ye giren Sih sığınmacıların, dinî inançları gereği taktıkları sarıklarına el konulduğuna dair haberler ülkede "dinî özgürlüklerin ihlali" olarak tepkilere yol açarken, ABD Gümrük ve Sınır Koruma Ofisi iddialarla ilgili soruşturma başlattığını açıkladı.

admin 4 Ağustos 2022

Washington Post gazetesinin haberine göre, Arizona’daki Amerikan Sivil Özgürlükler Birliği (ACLU) tarafından ABD Gümrük ve Sınır Koruma Ofisine (CBP) gönderilen mektupta, hazirandan bu yana sınırda gözaltına alınan yaklaşık 50 Sih sığınmacının sarıklarına el konulduğu belirtildi. ACLU, “dinî özgürlüklerin ve federal yasaların açıkça ihlal edildiği” bu durumun, derhal durdurulması gerektiğini vurguladı.

ACLU’nun mektubuna göre, Hindistan’dan gelen göçmenlerin çoğunluğunu, dinî özgürlük arayışı için ülkenin Pencap bölgesinden ABD’ye gelen Sih sığınmacılar oluşturuyor. ABD’de yaklaşık 500 bin Sih sığınmacı yaşıyor.

Gümrük ve Sınır Koruma Komiseri Chris Magnus ise konuyla ilgili yaptığı açıklamada, iddiaları ciddiye aldıklarını belirterek, “Bizim beklentimiz, Gümrük ve Sınır Koruma çalışanlarının karşılaştığımız tüm göçmenlere saygıyla davranmasıdır.” dedi. Magnus, iddiaların ele alınması için bir iç soruşturma başlatıldığını aktardı.

Düzensiz Göç

Düzensiz Göçmenler Yolculuk Yaptıkları Kamyonda Ölüme Terk Edildi

29 Haziran 2022

Öte yandan, İngiliz yayın kuruluşu BBC’ye konuşan ACLU avukatı Vanessa Pineda, Sih sığınmacıların dinî inançları gereği taktığı sarıklara el konulmasının “sınırdaki göçmenlerin kişisel mallarına herhangi bir açıklamada bulunmadan el konulduğuna dair daha geniş bir durumun bir parçası olduğuna” dikkati çekti. Bu durumun kabul edilemez olduğunu vurgulayan Pineda, “Başka bir yol bulmalı ve bu ihlalleri durdurmalılar. Bu, insanlık dışı.” ifadesini kullandı.

CBP verilerine göre, Ekim 2021’den bu yana ABD-Meksika sınırında sınır devriyesi görevlileri tarafından yaklaşık 13 bin Hindistan vatandaşı gözaltına alındı. Sihizm, büyük çoğunluğu Hindistan’da olmak üzere yaklaşık 30 milyonluk nüfusuyla dünyanın en büyük beşinci dini olarak kabul ediliyor. (AA)

admin

Phasellus eu varius felis. Quisque quis aliquet metus. Vestibulum odio augue, viverra at ligula vel, placerat aliquam erat. Integer maximus facilisis tellus non facilisis. Maecenas ac odio nisi. Etiam lobortis lobortis metus quis feugiat.

YAZARIN DİĞER YAZILARI
Perspektif’te yayınlanan içeriklerden anında haberdar olmak için ücretsiz e-bültenimize abone olabilirsiniz

HABER BÜLTENİ

Perspektif’in içeriklerinden haberdar olmak için kayıt olun

Hakkımızda

Avrupa’ya işçi göçü yarım asrı ardında bırakırken Müslümanlar da bulundukları ülkelerde kalıcı hâle geldiler. Bu durum “vatan”, “aidiyet”, “İslam” ve “Avrupa” gibi birçok kavramın çift taraflı olarak sorgulanmasına neden oldu. Avrupa’da yerleşik bir Müslüman cemaatin oluşması, hem yerleşik kültür ve siyasi düzen için, hem de Müslümanlar için yeni sorulara da kapı araladı.

YAZININ DEVAMI
Gizlilik Sözleşmesi | Şartlar & Koşullar |