'Almanya'

Gıda Fiyatları Maliyet Artışlarıyla Yükselmeye Devam Edecek

Almanya Gıda Endüstrisi Birliği, gıdada yüksek fiyatların üretim maliyeti artışlarının gerçek boyutunu yansıtmadığını belirterek, yılın gelecek aylarında daha fazla fiyat artışları olacağını bildirdi.

Görsel: Shutterstock.com

Birlikten yapılan açıklamada, Almanya’da gıda sektörünün mevsim ve takvim etkisinden arındırılmış üretiminin bu yılın ocak-haziran döneminde geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 7,6 arttığı kaydedildi. Aynı dönemde satışların yüzde 16 artarak 103,3 milyar avroya ulaştığına vurgu yapılan açıklamada, enflasyon karşısında bu artışın eridiğine dikkat çekildi.

Açıklamada, gıdadaki yüksek fiyatların üretim maliyetindeki artışların gerçek boyutunu yansıtmadığı belirtilerek, yılın gelecek aylarında gıda ürünlerinde daha fazla fiyat artışları olacağına işaret edildi.

Tedarik Zinciri Sorunları

Birliğin genel müdürü Stefanie Sabet, Kovid-19 salgınından beri devam eden tedarik zinciri sorunlarının hâlâ çözülemediğini hatırlatarak, Rusya- Ukrayna savaşının gıda üreticilerini tarımda, enerjide ve ambalajda daha da ciddi sıkıntılarla karşı karşıya bıraktığını söyledi.

Sabet, sektördeki istihdamın giderek daha fazla risk altında olduğunu ve gıda şirketlerinin bürokrasiye takılmadan etkili desteğe ihtiyacı olduğunu belirtti.

Öte yandan, Almanya’da gelecek yıl teslimatlı elektrik kontratının fiyatı, Rusya’nın doğal gaz arzını kısmasıyla artan enerji krizinin etkisiyle ilk kez 1.000 avroyu aştı.

Ülkede enerji maliyetlerindeki artış, enflasyonu yukarı yönlü körüklerken, hane halkı ve şirketler üzerinde de baskıyı artırıyor. (AA)

Bu yazıyla ilgili yorumunuzu paylaşabilirsiniz. Bunu yaparken Yorum Kurallarımızı dikkate alın lütfen.
Yorum adedi#0

*Tüm alanları doldurunuz

Son Yüklenenler