Ana Dil Fas’ta Fransızcanın Eğitim Dili Olmasına Son Verilmek İsteniyor

Faslı aktivistler, ülkede Fransızcanın eğitim müfredatından çıkarılması ve resmî kurumlardaki kullanımının durdurulmasını talep ediyor.

bgucin 2 Eylül 2022

Faslı aktivistler, Fransızcanın artık eğitim dili olmaması ve resmî kurumlardaki kullanımının durdurulması talebiyle bir kampanya başlattı.

Eğitim Dili Olarak Arapça İsteniyor

Faslı aktivistler, birkaç günden beri “Change.org” adlı internet sitesi üzerinden “Fas’ta dil adaletine evet, Fransızcaya hayır” temasıyla kampanya düzenledi.

Ülkede Fransızcanın eğitim müfredatından çıkarılması ve resmî kurumlarda kullanılmaması talebiyle düzenlenen kampanya kapsamında 6 bin 760 imza toplandı.

Sosyal medya hesaplarında da Fransızca karşıtı çalışmalar başlatan aktivistler, eğitim müfredatının Fas’ta resmî dil olan Arapçayla okutulmasını istiyor.

“Fransızca Eğitim Ulusal Kimliğimize Darbe”

Dosya: "Avrupa'da Türkçe Edebiyat"

Nedim Gürsel ile Fransa’da Türkçe Edebiyat Üzerine: “Anadilime Sadık Kaldım”

1 Mayıs 2020

Fas’ta eğitim dilinin Fransızca olmasını, “bu ülkenin değer, anayasa ve diline saygısızlık” olarak nitelendiren aktivistler, ayrıca Fransızcanın eğitim başta olmak üzere kamu kurumlarında kullanılmasındaki ısrarı ise Fas’ın ulusal kimliğine darbe olarak değerlendirildi.

Fas’ta Ağustos 2019’da yürürlüğe giren yasayla beraber ülkede bazı bilimsel ve teknik derslerin Fransızca olarak öğretilmesi kararlaştırılmıştı. Yürürlüğe giren yasa, ülkedeki bazı siyasi parti ve dernekler tarafından eleştirilmişti.

Fas Anayasası’na göre ülkede Arapça ve Berberice resmî diller olarak kabul ediliyor.​​​​ (AA)

bgucin

Galatasaray Üniversitesi’nde Sosyoloji programından mezun olan Burak Gücin, sonrasında Heidelberg Üniversitesi’nde Kültürel Çalışmalar alanında yüksek lisansını tamamlamıştır. Ağırlıklı olarak ideoloji, kültür ve göç üzerine çalışan Gücin, Perspektif redaksiyon ekibinin üyesidir.

YAZARIN DİĞER YAZILARI
Perspektif’te yayınlanan içeriklerden anında haberdar olmak için ücretsiz e-bültenimize abone olabilirsiniz

HABER BÜLTENİ

Perspektif’in içeriklerinden haberdar olmak için kayıt olun

Hakkımızda

Avrupa’ya işçi göçü yarım asrı ardında bırakırken Müslümanlar da bulundukları ülkelerde kalıcı hâle geldiler. Bu durum “vatan”, “aidiyet”, “İslam” ve “Avrupa” gibi birçok kavramın çift taraflı olarak sorgulanmasına neden oldu. Avrupa’da yerleşik bir Müslüman cemaatin oluşması, hem yerleşik kültür ve siyasi düzen için, hem de Müslümanlar için yeni sorulara da kapı araladı.

YAZININ DEVAMI
Gizlilik Sözleşmesi | Şartlar & Koşullar |