Fransa Fransa’da Cami Kapatmaları Devam Ediyor

Son 2 yılda 23 camiyi kapatan Fransa yönetimi, imamına radikalcilik isnat ettiği bir caminin daha kapatılacağını bildirdi.

admin 29 Eylül 2022

Fransa’da, Ağustos 2021’de kabul edilen “ayrılıkçılık” yasasının ardından cami kapatmaları başta olmak üzere ülkedeki İslami kurum ve derneklere İçişleri Bakanlığının sert müdahaleleri sürüyor.

Fransız basınına yansıyan haberlere göre ayrılıkçılık “şüphesi” ile kapatılan camilere bir yenisi daha ekleniyor. BFMTV ve Le Figaro, İçişleri Bakanlığının Bas-Rhin bölgesindeki Obernai Camisi’nin kapatılması için prosedürü başlattığını duyurdu.

İçişleri Bakanı Gerald Darmanin, Twitter hesabından Le Figaro haberini, “İslami ayrılıkçılığa karşı mücadele Cumhurbaşkanı’nın talebiyle sürüyor.” ifadeleriyle paylaştı. Darmanin, “Son 2 yılda, 23 ayrılıkçı ibadethane kapatıldı.” ifadesini kullandı.

Bakanlık, caminin imamını, radikal tebliğ faaliyetlerinde bulunmak, Fransız toplumuna karşı düşmanca tavır almak, Cumhuriyet değerlerine karşı provokatif yorumlarda bulunmak gibi eylemlerle suçluyor.

Fransa’da Cami Kapatmaları

Fransa

Ayrılıkçılık Yasasının Gölgesinde Fransa’da Kapatılan Camiler

30 Ekim 2021

Fransa’da, 2021’in Ağustos ayında yürürlüğe giren “ayrılıkçılık” yasası kapsamında denetim yapılan 99 camiden 23’ü kapatılmış, bir kısmı hakkında da kapatılması için yasal süreç başlatılmıştı.

Ülkede en son, imamının “radikal içerikli vaazlar verdiği” suçlamasıyla İçişleri Bakanı Darmanin’in talimatıyla Aralık 2021’de kapatılan Bilal Camisi ibadet özgürlüğü ve hukukun ihlal edildiği gerekçesiyle mahkeme kararıyla yeniden açılmıştı. Bilal Camisi, El Faruk Camisi’nden sonra ülkede kapatma kararına yapılan itiraz üzerine yeniden açılması kararlaştırılan ikinci cami olmuştu.

Paris yönetimi, Müslümanları hedef aldığı ve ötekileştirdiği gerekçesiyle Birleşmiş Milletler (BM) başta olmak üzere uluslararası toplum ile sivil toplum kuruluşları ve insan hakları örgütlerince eleştiriliyor. (AA, P)

admin

Phasellus eu varius felis. Quisque quis aliquet metus. Vestibulum odio augue, viverra at ligula vel, placerat aliquam erat. Integer maximus facilisis tellus non facilisis. Maecenas ac odio nisi. Etiam lobortis lobortis metus quis feugiat.

YAZARIN DİĞER YAZILARI
Perspektif’te yayınlanan içeriklerden anında haberdar olmak için ücretsiz e-bültenimize abone olabilirsiniz

HABER BÜLTENİ

Perspektif’in içeriklerinden haberdar olmak için kayıt olun

Hakkımızda

Avrupa’ya işçi göçü yarım asrı ardında bırakırken Müslümanlar da bulundukları ülkelerde kalıcı hâle geldiler. Bu durum “vatan”, “aidiyet”, “İslam” ve “Avrupa” gibi birçok kavramın çift taraflı olarak sorgulanmasına neden oldu. Avrupa’da yerleşik bir Müslüman cemaatin oluşması, hem yerleşik kültür ve siyasi düzen için, hem de Müslümanlar için yeni sorulara da kapı araladı.

YAZININ DEVAMI
Gizlilik Sözleşmesi | Şartlar & Koşullar |