Başörtüsü Avrupa Adalet Divanı: “Şirketler Belirli Koşullar Altında Başörtüsünü Yasaklayabilir”

Avrupa Adalet Divanı'nın kararına göre, işverenler çalışanlarının işyerinde başörtüsü takmasını yasaklayabilecek. Mahkeme böylelikle önceki yıllara ait içtihatları da doğrulamış oldu.

admin 13 Ekim 2022

Avrupa Adalet Divanının (AAD) kararına göre şirketler belli koşullarda, çalışanlarının başörtüsü gibi dinî semboller takmasını yasaklayabilecek. Divan, perşembe günü Lüksemburg’da böyle bir tarafsızlık kuralının genel ve ayrım gözetmeksizin tüm çalışanlara uygulanması hâlinde bunun doğrudan ayrımcılık olmadığına karar verdi. Mahkeme böylelikle önceki yıllardaki içtihatlarını doğrulamış oldu.

Kararın Arka Planını Belçika’dan Bir Dava Oluşturuyor

Sosyal konutların idari işlerini yöneten bir şirkette staj yapmak üzere mülakata katılan başörtülü Müslüman bir kadın, mülakatta şirket bünyesinde bir tarafsızlık kuralı olduğu konusunda uyarıldı. Buna göre şirket çalışanlarının dinî, felsefi veya siyasi dünya görüşlerini sözlü olarak ya da kılık kıyafetleriyle göstermemesi gerekiyordu.

Dosya: "Avrupa'da Başörtü Yasakları"

Belçika'da Başörtüsü Yasakları: “Yeni Bir Siyaset Kültürüne İhtiyaç Var”

1 Temmuz 2018

Diğer taraftan staj için başvuruda bulunan kadın ise başörtüsünü çıkarmayı reddetti. Genç kadın, bir ay sonra yeniden başvurup şapka gibi başka bir kıyafet takmayı önerdi. Şirket yönetimi ise iş yerinde başı kapatan herhangi bir şeyin takılmasının yasak olduğunu belirterek kendisine staj pozisyonu verilemeyeceğini dile getirdi. Genç kadın dininden ötürü ayrımcılığa maruz kaldığını iddia ederek Avrupa Adalet Divanı’na başvurdu. Avrupa’daki en üst merci olan Divan, genç kadının bir ayrımcılığa uğramadığına karar verdi.

“Kural Kötüye Kullanılmamalı”

Avrupa Adalet Divanı, işverenleri söz konusu kuralı kötüye kullanmamaları için uyarırken böyle bir tarafsızlık kuralının uygun ve gerekli olmadığı durumlarda, meşru bir amaç gütmüyorsa kesin olarak dolaylı ayrımcılık teşvik edebileceğini belirtti. Adalet Divanına göre işverenler, bu kuralın gerçek bir ihtiyaçtan ötürü olduğunu kanıtlamak zorunda. Örneğin şirketler, dini sembollerin açıkça görünür olmasının şirket açısından ne gibi bir dezavantaja yol açabileceğini kanıtlamakla yükümlü. Soyut bir “tarafsızlık ilkesi”ni çalışanların üzerinde uygulama isteği bu anlamda bir firmanın başörtüsü yasağı uygulaması için yeterli değil. (P)

admin

Phasellus eu varius felis. Quisque quis aliquet metus. Vestibulum odio augue, viverra at ligula vel, placerat aliquam erat. Integer maximus facilisis tellus non facilisis. Maecenas ac odio nisi. Etiam lobortis lobortis metus quis feugiat.

YAZARIN DİĞER YAZILARI
Perspektif’te yayınlanan içeriklerden anında haberdar olmak için ücretsiz e-bültenimize abone olabilirsiniz

HABER BÜLTENİ

Perspektif’in içeriklerinden haberdar olmak için kayıt olun

Hakkımızda

Avrupa’ya işçi göçü yarım asrı ardında bırakırken Müslümanlar da bulundukları ülkelerde kalıcı hâle geldiler. Bu durum “vatan”, “aidiyet”, “İslam” ve “Avrupa” gibi birçok kavramın çift taraflı olarak sorgulanmasına neden oldu. Avrupa’da yerleşik bir Müslüman cemaatin oluşması, hem yerleşik kültür ve siyasi düzen için, hem de Müslümanlar için yeni sorulara da kapı araladı.

YAZININ DEVAMI
Gizlilik Sözleşmesi | Şartlar & Koşullar |