Hanau Hanau Sergisi Ocak Ayında Ziyarete Açılıyor

Almanya'nın Hanau kentinde 19 Şubat 2020'de düzenlenen ırkçı saldırıda 9 kişi hayatını kaybetmişti. Saldırının soruşturmasında yaşanan aksilik ve polis ihmallerini konu alan sergi Hanau'da ziyarete açılmaya hazırlanıyor.

admin 20 Ekim 2022

Irkçı saldırının dokuz kurbanının anısına, Hanau şehrinde önümüzdeki yıl belediye binasında bir sergi açılacak. “Forensic Architecture/Forensis” adlı araştırma grubunun “Hanau 19 Şubat 2020 – Üç yıllık anma ve aydınlatma” başlıklı sergisi, 19 Ocak – 19 Mart tarihleri ​​arasında şehir meydanındaki Neustadt Belediyesi’nin fuaye alanında sergilenecek.

Hanau

Hanau Saldırısının Kronolojisi: Irkçı Cinayetler Nasıl Gerçekleşti?

19 Şubat 2021

19 Şubat İnisiyatifi vatandaşların sergiyi her gün saat 10:00-17:00 arasında ücretsiz ziyaret edebileceğini duyurdu. Sergi kapsamında mağdurların katılımı ile rehberli turlar ve bunun yanı sıra çeşitli programlar planlanlanıyor. Okul sınıfları, çalışma saatleri dışında da randevu alarak sergiyi ziyaret edebilecek.

Forensic Architecture/Forensis, Frankfurt Sanat Vakfı (Frankfurter Kunstverein), Hanau Belediyesi ve 19 Şubat Hanau İnisiyatifi ortak projesi olan sergi ilk olarak 2022 yazında Frankfurt Frankfurt Sanat Vakfında halka sunuldu. Sergi aynı zamanda Kulturfonds Frankfurt Rhein-Main ve Berlin’deki Dünya Kültürleri Evi (Haus der Kulturen der Welt) tarafından destekleniyor.

Serginin bir kısmında olay gecesi bir zaman çizelgesinde ve video rekonstrüksiyonlarla ayrıntılı olarak anlatılırken, “özellikle polisin hata ve ihmalleri”ne yer veriliyor. Serginin ikinci bölümü ise, kurban yakınlarının, saldırıdan sağ kurtulanların ve onlara destek verenlerin anma ve olayı aydınlatma mücadelesinin izini sürüyor.

Hanau Terör Saldırısı

Hanau’da 19 Şubat 2020 gecesi iki kafeye düzenlenen ırkçı terör saldırısında Ferhat Ünvar, Hamza Kurtović, Said Nesar Hashemi, Vili Viorel Păun, Mercedes Kierpacz, Kaloyan Velkov, Fatih Saraçoğlu, Sedat Gürbüz ve Gökhan Gültekin adlı göç kökenli 9 genç hayatını kaybetmişti.

Özel harekat timinin operasyonunda, saldırıyı gerçekleştiren 43 yaşındaki ırkçı terörist Tobias R. ve 72 yaşındaki annesi evlerinde ölü bulunmuştu. Teröristin saldırıyı gerçekleştirdikten sonra eve giderek annesini ve kendisini öldürdüğü tespit edilmişti.

Saldırgan R.’nin avcılık belgesi olduğu ve ardında bir mektupla video bıraktığı kaydedilmişti. (P)

admin

Phasellus eu varius felis. Quisque quis aliquet metus. Vestibulum odio augue, viverra at ligula vel, placerat aliquam erat. Integer maximus facilisis tellus non facilisis. Maecenas ac odio nisi. Etiam lobortis lobortis metus quis feugiat.

YAZARIN DİĞER YAZILARI
Perspektif’te yayınlanan içeriklerden anında haberdar olmak için ücretsiz e-bültenimize abone olabilirsiniz

HABER BÜLTENİ

Perspektif’in içeriklerinden haberdar olmak için kayıt olun

Hakkımızda

Avrupa’ya işçi göçü yarım asrı ardında bırakırken Müslümanlar da bulundukları ülkelerde kalıcı hâle geldiler. Bu durum “vatan”, “aidiyet”, “İslam” ve “Avrupa” gibi birçok kavramın çift taraflı olarak sorgulanmasına neden oldu. Avrupa’da yerleşik bir Müslüman cemaatin oluşması, hem yerleşik kültür ve siyasi düzen için, hem de Müslümanlar için yeni sorulara da kapı araladı.

YAZININ DEVAMI
Gizlilik Sözleşmesi | Şartlar & Koşullar |