Düzensiz Göç Düzensiz Göç: AB, Batı Balkanlara Vizesiz Seyahatten Şikâyetçi

Avrupa Birliği, Batı Balkan ülkelerine vizesiz seyahat edilebilmesinin AB'ye yapılan düzensiz göçü arttırdığı görüşünde ve bu güzergâh üzerinden artan düzensiz göçü azaltmayı hedefliyor.

bgucin 21 Ekim 2022

Almanya İçişleri Bakanı Nancy Faeser, Batı Balkanlar’daki ülkelerin içişleri bakanlarıyla yaptığı toplantının ardından AB Komisyonunun İçişlerinden Sorumlu Üyesi Ylva Johansson ile ortak basın toplantısı düzenledi. Faeser, Balkan güzergâhı üzerinden Avrupa Birliği’ne (AB) doğru artan düzensiz göçü azaltmayı hedeflediklerini bildirdi.

Düzensiz Göçe Karşı Vize Standartlarına ve Frontex’e Dikkat Çekti

Düzensiz Göç

Frontex Yine Geri İtmeleri Örtbas Etmekle Suçlanıyor

14 Ekim 2022

Batı Balkanlar’daki ülkelerin önemli reformlar başlattıklarını ve bunları ilerlettiklerini kaydeden Faeser, “Bu kolay bir yol değil.” dedi.

Savaştan ve siyasi baskıdan kaçan insanları korumak ve böylelikle insani sorumluluğu birlikte yerine getirmek istediklerini söyleyen Faeser, aynı zamanda düzensiz göçe karşı mücadele ettiklerini ifade etti.

Nancy Faeser, Avrupa’da kalma ihtimali olmayan hiç kimsenin tehlikeli yollarda hayatını tehlikeye atmak zorunda kalmaması gerektiğini belirterek “Hedefimiz Balkan güzergâhı üzerinden artan düzensiz göçü azaltmaktır.” diye konuştu.

Bunun için bir dizi önlem aldıklarını aktaran Faeser, bunların Avrupa’da vize standartlarının uyumlu hâle getirilmesi, insan kaçakçılığıyla mücadele edilmesi ve AB’nin dış sınırlardan sorumlu kurumu Frontex’in desteğiyle etkin bir şekilde sınırların korunmasını kapsadığını anlattı.

AB, Batı Balkan Ülkelerine Vizesiz Seyahat Edilmesinden Şikâyetçi Mi?

Bakan Faeser, Avrupa’da kalma hakkı olmayan kişilerin geri dönüşü için prosedürlerin geliştirilmesi ve organize suçlarla, yolsuzlukla mücadelede iş birliğinin artırılması gerektiğini de vurguladı.

Göç Sözlüğü

Göç Sözlüğü: Göçün Temel Kavramları ve Anlamları

2 Mayıs 2020

AB Komisyonu Üyesi Johansson da Batı Balkanlar’dan AB’ye gelen düzensiz göçmenlerin ve Batı Balkan ülkelerine vizesiz seyahat edenlerin sayısının arttığını, son haftalarda Tunus, Hindistan, Küba ve Burundi’den gelenlerin sayısının da yükseldiğini belirtti.

Sınırların korunmasındaki iş birliğinin artırılması gerektiğini, bu konuda Frontex‘in önemli rol oynayacağını ifade eden Ylva Johansson, bunun organize suçlarla mücadeleyle de bağlantılı olduğunu sözlerine ekledi. (AA)

bgucin

Galatasaray Üniversitesi’nde Sosyoloji programından mezun olan Burak Gücin, sonrasında Heidelberg Üniversitesi’nde Kültürel Çalışmalar alanında yüksek lisansını tamamlamıştır. Ağırlıklı olarak ideoloji, kültür ve göç üzerine çalışan Gücin, Perspektif redaksiyon ekibinin üyesidir.

YAZARIN DİĞER YAZILARI
Perspektif’te yayınlanan içeriklerden anında haberdar olmak için ücretsiz e-bültenimize abone olabilirsiniz

HABER BÜLTENİ

Perspektif’in içeriklerinden haberdar olmak için kayıt olun

Hakkımızda

Avrupa’ya işçi göçü yarım asrı ardında bırakırken Müslümanlar da bulundukları ülkelerde kalıcı hâle geldiler. Bu durum “vatan”, “aidiyet”, “İslam” ve “Avrupa” gibi birçok kavramın çift taraflı olarak sorgulanmasına neden oldu. Avrupa’da yerleşik bir Müslüman cemaatin oluşması, hem yerleşik kültür ve siyasi düzen için, hem de Müslümanlar için yeni sorulara da kapı araladı.

YAZININ DEVAMI
Gizlilik Sözleşmesi | Şartlar & Koşullar |