Akdeniz Sağ Hükûmetten Göçte “Kapalı Liman” Politikasına Geri Dönüş 

İtalya, Akdeniz'de kurtarma operasyonları yapan iki sivil toplum kuruluşu gemisine mevzuatlara uygun hareket etmedikleri gerekçesiyle İtalyan karasularına giriş yasağı getirmeyi planlıyor.

admin 27 Ekim 2022

İtalya’da senatodan güvenoyu alarak resmen göreve başlayan aşırı sağcı Meloni liderliğindeki sağ koalisyon hükûmetinin Akdeniz’in orta kesiminde düzensiz göçmenleri kurtaran iki Avrupalı sivil toplum kuruluşuna ait gemilere İtalyan karasularına giriş yasağı getirmeyi değerlendirdiği bildirildi.

İtalyan basınına yansıyan haberlerde  yeni İçişleri Bakanı Piantedosi’nin, biri Norveç bayraklı “Ocean Viking”, diğeri Almanya bayraklı “Humanity 1” isimli gemilerin sınır güvenliği ve kontrolü ile yasa dışı göçle mücadele konusunda uluslararası ve İtalyan mevzuatlarına uygun davranmadığına ilişkin bir yönerge imzaladığı kaydedildi.

Öte yandan, Ocean Viking gemisi, Akdeniz‘de farklı operasyonlarda kurtardığı 202 kişiyle Malta’nın güneyinde, Humanity-1 gemisi ise denizden kurtardığı yaklaşık 180 kişiyle Sicilya’nın doğusunda seyrine devam ediyor. Ocean Viking gemisini işleten SOS Akdeniz isimli STK’dan İçişleri Bakanlığının son yönergesine ilişkin AGI ajansına yapılan açıklamada, yasalara saygılı hareket edildiği belirtilerek, STK’nın her faaliyetini yetkililere bildirdiği ifade edildi.

SOS Humanity isimli STK da “Deniz kanunlarını izliyoruz. İnsanları kurtarıyoruz. İtalyan makamlarından herhangi bir bildiri almadık.” açıklamasını yaptı.

İtalyan basınında çıkan haberlerde, söz konusu gelişme, düzensiz göç konusunda “Kapalı liman” politikasının geri dönüş sinyalleri olarak aktarıldı. Haberlerde, yeni İçişleri Bakanı Piantedosi’nin “kapalı liman” politikasını 2018-2019’da uygulayan dönemin bakanı Matteo Salvini’nin özel kalemi olduğu hatırlatıldı.

Salvini’nin “Kapalı Liman” Politikası

İtalya’da “kapalı liman” olarak anılan düzensiz göçü önleme politikası, 2018-2019 döneminde de uygulanmıştı. O dönem kurulan 1. Giuseppe Conte hükûmetinde 14 ay boyunca İçişleri Bakanlığı görevini üstlenen bugünün Altyapı ve Ulaştırma Bakanı Matteo Salvini, bu sürede uyguladığı “kapalı liman” politikasıyla düzensiz göçmen taşıyan teknelerin ve onları kurtaran STK gemilerinin İtalya’ya yanaşmasına izin vermeyip, onları denizde bekletmesiyle gündem olmuştu. Salvini hakkında o dönem iki ayrı olay üzerinden davalar açılmıştı.

İtalya

Göçmenleri Kurtaran Gemilere 1 Milyon Euro'luk Ceza Düzenlemesi

6 Ağustos 2019

Matteo Salvini, İçişleri Bakanı olduğu Temmuz 2019’da Akdeniz’de 131 göçmeni kurtaran İtalyan sahil güvenlik gemisi “Gregoretti”nin ülke limanlarına yanaşmasına izin vermediği için insanları alıkoyma suçlamasıyla yargılandığı ön duruşma sürecinde Mayıs 2021’de aklanmıştı.

Salvini, yine İçişleri Bakanı olduğu Ağustos 2019’da İspanyol STK Open Arms’ın kurtardığı 147 göçmeni 19 gün boyunca denizde bekletmiş, Open Arms gemisinin karaya yanaşmasına izin vermemişti. Palermo Cumhuriyet Başsavcılığının başlattığı soruşturma kapsamında Salvini hakkında görevi kötüye kullanma ve insanları alıkoyma suçlamaları yöneltilmişti. Salvini’nin bu davadaki yargılaması ise devam ediyor.

Öte yandan, Uluslararası Göç Örgütü (IOM) Akdeniz şubesinin paylaştığı verilere göre, Ocak 2021 – 24 Ekim 2022 döneminde Akdeniz’in orta kesimindeki düzensiz göç güzergahında, denizi geçmeye çalışan en az 2 bin 836 göçmen hayatını kaybetti.

İçişleri Bakanlığı verilerine göre, İtalya’ya deniz üzerinden ulaşan düzensiz göçmen sayısı yıl başından bugüne kadar 79 bin 208 oldu.

Senato’dan Sağ Hükûmete Güvenoyu

İtalya’da aşırı sağcı Giorgia Meloni’nin kurduğu 68. hükûmet, parlamentonun üst kanadı Senato’dan güvenoyu aldı. 200 sandalyeli Senatoda yapılan güven oylamasına, 199 senatör katıldı. Oylamada 79 “hayır” oyuna karşılık, 115 “evet” oyuyla Meloni hükûmeti güvenoyu aldı. 5 senatör ise çekimser kaldı.

Bu sonuçla önceki gün Temsilciler Meclisi’nden dün de Senato’dan güvenoyu alan Meloni liderliğindeki sağ koalisyon hükümetinin, parlamentonun her iki kanadında da çoğunluğunu kanıtlamasıyla resmen göreve başlamasının önünde bir engel kalmadı. (AA, P)

admin

Phasellus eu varius felis. Quisque quis aliquet metus. Vestibulum odio augue, viverra at ligula vel, placerat aliquam erat. Integer maximus facilisis tellus non facilisis. Maecenas ac odio nisi. Etiam lobortis lobortis metus quis feugiat.

YAZARIN DİĞER YAZILARI
Perspektif’te yayınlanan içeriklerden anında haberdar olmak için ücretsiz e-bültenimize abone olabilirsiniz

HABER BÜLTENİ

Perspektif’in içeriklerinden haberdar olmak için kayıt olun

Hakkımızda

Avrupa’ya işçi göçü yarım asrı ardında bırakırken Müslümanlar da bulundukları ülkelerde kalıcı hâle geldiler. Bu durum “vatan”, “aidiyet”, “İslam” ve “Avrupa” gibi birçok kavramın çift taraflı olarak sorgulanmasına neden oldu. Avrupa’da yerleşik bir Müslüman cemaatin oluşması, hem yerleşik kültür ve siyasi düzen için, hem de Müslümanlar için yeni sorulara da kapı araladı.

YAZININ DEVAMI
Gizlilik Sözleşmesi | Şartlar & Koşullar |