Düzensiz Göçmenler İtalya’ya Ulaşmaya Çalışan Göçmenler Açlık ve Susuzluktan Öldü

İtalya'nın güneyindeki Sicilya Adası'nın Pozzallo kıyılarına varan düzensiz göçmenlerden 2'si bebek ve 1'i çocuk olmak üzere 6'sının öldüğü açıklandı.

admin 13 Eylül 2022

Birleşmiş Milletler Mülteciler Yüksek Komiserliği (UNHCR), Sicilya adasının Pozzallo kıyısına ulaşan ve içinde Orta Akdeniz’de günlerdir sürüklendiği tahmin edilen düzensiz göçmenlerin bulunduğu bir teknede, 1 ve 2 yaşında iki bebek, 12 yaşında bir çocuk ve 3 kadın olmak üzere Suriyeli toplam 6 kişinin “büyük olasılıkla açlık ve susuzluktan öldüğünü” bildirdi.

Mülteciler

Frontex Gözetiminde Yaşanan Geri İtmelerde En Az 91 Kişi Öldü

12 Mayıs 2021

Yetkililer, tekneden sağ çıkan 26 düzensiz göçmenin ise oldukça bitkin olduklarını, bazılarının sağlık durumlarının ciddi olduğunu kaydetti.

UNHCR İtalya Temsilcisi Claudia Cardoletti, “Bu kabul edilemez bir can kaybıdır. Bu düzensiz göçmen grubu günlerdir yardım bekleyerek denizde sürüklenmiştir. Bu olay, Akdeniz’de zamanında, etkili ve devlet öncülüğünde bir arama-kurtarma mekanizmasının acil olarak kurulması ihtiyacını bir kez daha ortaya koymaktadır. Denizde kurtarma, uluslararası hukuka sıkı sıkıya bağlı insani bir zorunluluktur.” dedi.

Birleşmiş Milletler (BM), son yıllarda Akdeniz üzerinden deniz yoluyla gelerek Avrupa’ya ulaşan mülteci ve göçmenlerin sayısı 2015’e göre azalsa da yolculukların daha ölümcül bir hâle geldiği uyarısında bulunmuştu.

admin

Phasellus eu varius felis. Quisque quis aliquet metus. Vestibulum odio augue, viverra at ligula vel, placerat aliquam erat. Integer maximus facilisis tellus non facilisis. Maecenas ac odio nisi. Etiam lobortis lobortis metus quis feugiat.

YAZARIN DİĞER YAZILARI
Perspektif’te yayınlanan içeriklerden anında haberdar olmak için ücretsiz e-bültenimize abone olabilirsiniz

HABER BÜLTENİ

Perspektif’in içeriklerinden haberdar olmak için kayıt olun

Hakkımızda

Avrupa’ya işçi göçü yarım asrı ardında bırakırken Müslümanlar da bulundukları ülkelerde kalıcı hâle geldiler. Bu durum “vatan”, “aidiyet”, “İslam” ve “Avrupa” gibi birçok kavramın çift taraflı olarak sorgulanmasına neden oldu. Avrupa’da yerleşik bir Müslüman cemaatin oluşması, hem yerleşik kültür ve siyasi düzen için, hem de Müslümanlar için yeni sorulara da kapı araladı.

YAZININ DEVAMI
Gizlilik Sözleşmesi | Şartlar & Koşullar |