Solingen Mevlüde Genç İçin Yarın Cenaze Töreni Düzenleniyor

Irkçı kundaklamada ailesinden 5 kişiyi yitiren ve sonrasında hayatını ırkçılıkla mücadeleye adayan Mevlüde Genç için yarın Solingen'de cenaze töreni düzenlenecek. Genç'in naaşı Türkiye'de toprağa verilecek.

admin 31 Ekim 2022

Almanya’nın Solingen şehrinde 29 Mayıs 1993’te ırkçılar tarafından kundaklanan evlerinde çıkan yangında ailesinin 5 ferdini yitiren Mevlüde Genç 79 yaşında hayata gözlerini yumdu.

Düsseldorf Başkonsolosluğundan yapılan açıklamada Genç için Salı günü Solingen’de cenaze töreni düzenleneceği bildirildi. Açıklamada, “Bilge Ana, merhume Mevlüde Genç’in cenazesi, 1 Kasım 2022 Salı günü saat 14.00’te, ‘Untere Wernerstraße 81, 42651 Solingen’de kılınacak cenaze namazının ardından son yolculuğuna uğurlanacaktır.” denildi. Genç’in naaşı memleketi Amasya’da toprağa verilecek.

Scholz’tan Taziye Mesajı

Almanya Başbakanı Olaf Scholz Mevlüde Genç’in vefatı nedeniyle dün bir başsağlığı mesajı yayımladı. Scholz, Twitter’dan yaptığı paylaşımda, “Uzlaşının sesi olarak unutulmayacak: 1993 yılında Solingen’de aşırı sağcıların kundaklama saldırısında iki kızını, iki torununu ve bir yeğenini kaybeden Mevlüde Genç bugün vefat etti. Ailesine başsağlığı diliyorum, başınız sağ olsun.” ifadelerini kullandı.

Mevlüde Genç

Barış ve Huzur Çağrılarına Adanmış Bir Hayat: Mevlüde Genç

29 Mayıs 2017

Solingen Belediye Başkanı Tim Kurzbach da,  Genç’in vefatı nedeniyle ailenin Solingen’deki evlerine taziye ziyaretinde bulundu. Solingen belediyesinin Genç için bir anma töreni düzenleyeceği bildirildi.

TBMM Başkanı Mustafa Şentop,  Genç’in vefatı nedeniyle bir başsağlığı mesajı yayımladı. Şentop, sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda, Almanya ziyareti sırasında, 1993 yılında Solingen’deki ırkçı saldırıda ailesini kaybeden Mevlüde Genç’in vefat haberini teessürle öğrendiğini belirtti.

Meclis Başkanı Şentop, “Vicdanıyla, merhametiyle dünyaya hoşgörü dersi veren Mevlüde Anamızın evini ziyaret edip ailesinin acısını paylaştık. Başımız sağ olsun.” ifadelerini kullandı. (AA, P)

admin

Phasellus eu varius felis. Quisque quis aliquet metus. Vestibulum odio augue, viverra at ligula vel, placerat aliquam erat. Integer maximus facilisis tellus non facilisis. Maecenas ac odio nisi. Etiam lobortis lobortis metus quis feugiat.

YAZARIN DİĞER YAZILARI
Perspektif’te yayınlanan içeriklerden anında haberdar olmak için ücretsiz e-bültenimize abone olabilirsiniz

HABER BÜLTENİ

Perspektif’in içeriklerinden haberdar olmak için kayıt olun

Hakkımızda

Avrupa’ya işçi göçü yarım asrı ardında bırakırken Müslümanlar da bulundukları ülkelerde kalıcı hâle geldiler. Bu durum “vatan”, “aidiyet”, “İslam” ve “Avrupa” gibi birçok kavramın çift taraflı olarak sorgulanmasına neden oldu. Avrupa’da yerleşik bir Müslüman cemaatin oluşması, hem yerleşik kültür ve siyasi düzen için, hem de Müslümanlar için yeni sorulara da kapı araladı.

YAZININ DEVAMI
Gizlilik Sözleşmesi | Şartlar & Koşullar |