'İsveç'

Türk Öğrenciyi “NATO” Bahanesiyle Reddeden Üniversite Özür Diledi

İsveç'teki Stockholm Üniversitesi, bünyesindeki bir profesörün, Türk öğrencinin staj başvurusunu "Türkiye'nin İsveç'in NATO'ya girişini engellediğini" iddia ederek reddettiğinin ortaya çıkması üzerine özür diledi.

© Mehmet Kara / Anadolu Ajansı

İsveç’teki Stockholm Üniversitesi, bünyesindeki bir profesörün Türk öğrencinin staj başvurusunu “Türkiye’nin İsveç’in NATO’ya girişini engellediğini” iddia ederek reddettiğinin ortaya çıkması üzerine özür dilediğini ve öğrenciye başka bir staj teklifinin yapıldığını bildirdi.

Stockholm Üniversitesinden yapılan yazılı açıklamada, “Türk ve İsveç medyasında, bir kişinin staj başvurusu ortaya çıktı. Söz konusu talebin reddine ilişkin İsveç’in NATO başvurusuyla bağlantılar kuruldu.” ifadesi kullanıldı. Üniversitenin herkese eşit ve saygılı şekilde davranması gerektiğine ve hiçbir şekilde ayrımcılığı kabul etmediğine dikkat çekilen açıklamada, şunlar kaydedildi:

“Üniversitesi, bizi ziyaret etmek isteyen öğrencilerden ciddi miktarda staj başvurusu almaktadır. Ne yazık ki her başvuruyu kabul edemiyoruz, ancak tüm başvurulara profesyonel bir şekilde dönüş yapılmalıdır. Durum buyken bir çalışanımız, kendisini profesyonel olmayan ve kabul edilemez bir şekilde ifade etmiştir. Durumu öğrenir öğrenmez harekete geçtik ve rutinlerimize göre durumu ele aldık. Söz konusu çalışan, büyük bir pişmanlık içindedir ve konuyu yanlış bir şekilde ele aldığını kabul etmektedir.”

Açıklamada, üniversitenin öğrenciden anında özür dilediği ve aralık ayında öğrencinin üniversitede başka bir staj bulmasına yardımcı olmak için teklifte bulundukları belirtildi.

Profesörden Türk Öğrenciye “NATO” Vetosu

TRT World, İstanbul İbn Haldun Üniversitesi Psikoloji Bölümü 3. sınıf öğrencisi Fatma Zehra S.’nin, Avrupa Birliği (AB) hibe programı Erasmus+ kapsamında 2023 yazında Avrupa’da bir okulda staj yapmaya hak kazandığını ve öğrencinin 23 Kasım 2022’de Stockholm Üniversitesinde görev yapan Profesör Per Carlbring’in yönettiği araştırma projesinde yer almak istediğine dair akademisyene e-posta gönderdiğini ortaya çıkarmıştı.

Carlbring, staj başvurusuna “Sevgili Fatma, seni misafir etmek isterdim ancak Türkiye, İsveç’in NATO’ya girmesini engellediği için başvurunu reddetmek zorundayım. Üzgünüm.” şeklinde cevap vermişti.

 width=

Konuya ilişkin TRT World’e konuşan Fatma Zehra S., yaşadıklarının “buz dağının görünen kısmı” olabileceğini ve üniversiteye başvuran diğer öğrencilerin de benzer yanıtı almış olabileceğini ifade ederek, “Bu cevabı aldıktan sonra şoke oldum. Bunu sindirmem uzun zamanımı aldı.” demişti.

Genç öğrenci, yaşadığı olumsuz deneyime rağmen başvurusunun aynı üniversitenin psikoloji bölümünde farklı bir hoca tarafından kabul edildiğini ve bu yaz staja devam etmeyi planladığını söylemişti.

Üniversiteye Ayrımcılık Şikayetinde Bulundu

Söz konusu üniversiteye 5 Aralık 2022’de ayrımcılık şikayetinde bulunan öğrenci, raporda profesörün cevabının “politik düşüncelere dayandırıldığını” ve “ayrımcı bir tutum sergilediğini hatta tamamen ırkçı olduğunu” belirtmişti.

Stockholm Üniversitesi Psikoloji Bölümü Başkan Yardımcısı Torun Lindholm Ojmyr, öğrenciye olayla ilgili özür mektubu göndermişti. Ancak profesörün kendisinden öğrenciye yönelik doğrudan bir özür iletilmediği bildirildi. (AA, P)

Bu yazıyla ilgili yorumunuzu paylaşabilirsiniz. Bunu yaparken Yorum Kurallarımızı dikkate alın lütfen.
Yorum adedi#0

*Tüm alanları doldurunuz

Son Yüklenenler