'Hollanda'

Hollanda, Schengen Vizesinde Ayrımcı Algoritmalar Kullanıyor

Hollanda merkezli Lighthouse Report kuruluşu, "Hollanda Dışişleri Bakanlığının Schengen vizesi başvurularını değerlendirirken milliyet, yaş ve cinsiyete dayalı ırkçı ve ayrımcı algoritmalar kullandığını" belirtti.

©ciwoa / Shutterstock.com

Hollanda merkezli araştırmacı gazetecilik kuruluşu Lighthouse Reports tarafından NRC gazetesiyle ortak yapılan araştırmaya göre Hollanda’nın 2015 yılından beri Schengen vizesi başvurularını gizli ve muhtemelen hukuka aykırı şekilde ırkçı bir algoritma kullanarak değerlendirdiği kaydedildi.

Araştırmanın sonuçlarına dair yapılan açıklamada Schengen vizesine başvuranların cinsiyet, yaş ve milliyetine dayalı olarak algoritmalar oluşturduğu “risk profili”ne göre farklı değerlendirmelere tabi tutulduğu aktarılırken, Mart 2023 verilerine göre, “yüksek riskli profil” olarak değerlendirilen vize başvurularının yüzde 33’ünün reddedildiği, söz konusu kategoride olanların vize değerlendirme süresinin aylarca sürdüğü bilgisine yer verildi.

Algoritmalar Hukuka Aykırı

Açıklamada, Lighthouse Reports’un elde ettiği belgelere göre, Dışişleri Bakanlığı içerisindeki kişisel verileri koruma uzmanının söz konusu algoritmaların kullanımına karşı çıktığı ve “Schengen vizesine başvuranların milliyetine dayalı inceleme yapan ve etnik kökenlerine dayalı ayrımcı muamelede bulunan bu sistemi derhal durdurun.” tavsiyesinde bulunduğu ifade edildi.

Dışişleri Bakanlığının ayrımcı algoritmalara dayalı mevcut vize değerlendirme sisteminde değişiklik yapacağına ilişkin vaatlerde bulunmasına rağmen herhangi bir değişikliğe gidilmediği belirtilen açıklamada, söz konusu sistemin hâlen bakanlık tarafından kullanıldığına işaret edildi.

Hollanda Parlamentosu Milletvekili Kate Piri söz konusu ayrımcı sisteme karşı çıkarak, “Göçmen kökenli Hollanda vatandaşlarının yakınlarının kısa süreli kalışlar için vize almaları Dışişleri Bakanlığı tarafından her türlü yöntemle engelleniyor.” dedi. Piri, Surinam ve Fas gibi ülkelerin vatandaşlarının bu ayrımcı sistem nedeniyle vize almakta zorlandığını belirterek Hollanda Dışişleri Bakanlığını eleştirdi.

Dışişleri Bakanı, Irkçılığı Ortadan Kaldıracaklarını Söylemişti

Sonuçları Aralık 2022’de açıklanan bağımsız soruşturmayla Hollanda Dışişleri Bakanlığında ırkçılığın yaygın olduğu ortaya koyulmuştu.”Black Lives Matter” protestolarının ardından bakanlık memurlarının talebi üzerine Hollanda Dışişleri Bakanlığında yürütülen bağımsız soruşturmanın raporunda, bakanlıktaki ırkçılığın “saldırgan, doğrudan, aleni, bilinçli olmakla hemen göze çarpmayan, dolaylı, gizli, kasıtsız veya bilinçsiz olmak arasında değiştiği; iki kültürlü çalışanların ve beyaz olmayan yerel çalışanların ırkçılığın çeşitlerine maruz kaldığı” belirtilmişti.

Dışişleri Bakanı Wopke Hoekstra rapora ilişkin açıklamasında ırkçılık olaylarının “ekstra acı verici olduğunu, çünkü her türlü ayrımcılığın yasak olduğunu ve uluslararası adaleti savunduklarını” kaydederek, “Kurumumuz içindeki ırkçılığı ortadan kaldırmak için elimizden gelen her şeyi yapacağız.” değerlendirmesinde bulunmuştu. (AA)

Bu yazıyla ilgili yorumunuzu paylaşabilirsiniz. Bunu yaparken Yorum Kurallarımızı dikkate alın lütfen.
Yorum adedi#0

*Tüm alanları doldurunuz

Son Yüklenenler