'Düzensiz Göçmenler'

Alman Hükûmeti Mülteci Sayısına Üst Sınır mı Getiriyor?

Almanya'da muhalefetin gündeme taşıdığı "ülkeye kabul edilecek mülteciler için üst sınır getirilmesi" önerisini reddeden Almanya İçişleri Bakanı Nancy Faeser, iltica başvurusu kabul edilmeyen mülteciler için kapsamlı bir “geri gönderme operasyonu“ ilan etti.

Fotoğraf: Giannis Papanikos / Shutterstock.com

Alman Birinci Televizyon kanalı ARD‘de yayımlanan “Anne Will” programına katılan Faeser, muhalefetin yıllık ülkeye kabul edilecek sığınmacı sayısı için 200 bin üst sınırın getirilmesi teklifinin kabul edilemez olduğunu belirtti. Faeser, “Başka ülkelerden, savaştan ve terörden kaçan insanların acılarıyla ilgili olan bu konuda bir üst sınırlardan bahsetmeyi doğru bulmuyorum.” dedi.

Mülteci sorununun çözümüne yardımcı olacak hususun “Avrupalı bir çözüm”den geçtiğini kaydeden Faeser, “Çünkü Avrupa hukukumuz var, uluslararası hukukumuz var, bireysel sığınma hakkına tek başına sınırlama getiremeyiz, böyle bir karar alamayız. Cenevre Mülteci Sözleşmesi’ne, Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi’ne bağlıyız.” diye konuştu.

Annalena Baerbock: “Acil Olarak İşe Yarayan Bir Avrupa Göç Düzenine İhtiyacımız Var”

Almanya’da belediyelerin kapasitelerinin sınırında bulunduğuna ve uzun vadede Avrupa’daki mültecileri nasıl farklı şekilde dağıtabilecekleri konusunda bazı şeyler yapılması gerektiğini bildiklerine işaret eden Faeser, sorunun farkında olduklarını ve gerekli adımları atmayı sürdüreceklerini dile getirdi.

Bir yandan da iltica başvurusu kabul edilmeyen mülteciler ile ilgili kapsamlı bir “geri gönderme operasyonu“ ilan eden Feaser, ilgili planların federal hükûmete bağlı olan tüm bakanlıklara ortak bir karar almak üzere gönderildiğini doğruladı.

Tartışma konularından biri olan aile birleşimi hakkında İçişleri Bakanlığı’nın yaptığı açıklamada “Belediyelerdeki sınıra dayanan mültecileri barındırma durumu göz önüne alındığında aile birleşimini kolaylaştırmak bizim için bir öncelik değil. Hükûmetin şu andaki önceliği düzensiz göçün kontrolü, düzeni ve mümkün mertebe sınırlandırılması.” ifadelerine yer verildi.

Almanya Dışişleri Bakanı Annalena Baerbock ise “X” sosyal medya platformundan yaptığı paylaşımda, Avrupa Birliği Ortak Sığınma Sistemi’nin (CEAS) önemine dikkati çekerek, “Her zamankinden daha acil olarak işe yarayan bir Avrupa göç düzenine ihtiyacımız var.” ifadesini kullandı.

“Almanya’ya Kontrolsüz Göçe Karşıyız”

Almanya’da muhalefetteki Hristiyan Demokrat Birlik Partisi (CDU) ve Hristiyan Sosyal Birlik Partisi (CSU), ülkeye gelen mülteciler için üst sınır getirilmesini istiyor. Muhalefet, kabul edilecek mülteci sayısının yıllık 200 binle sınırlandırılmasını önermişti.

CSU Genel Başkanı Markus Söder, ARD televizyonuna yaptığı açıklamada, “Mültecilere yardım edilmesinden yanayız ancak Almanya’ya kontrolsüz göçe karşıyız. Şu anda sınırlarımıza dayanmış durumdayız, bu koşullar altında gerçek bir entegrasyon mümkün değil. Ülke genelinde yerel yönetimler bu insanlar için konut, okul ve kreş organize etmekte zorlanıyor.” ifadelerini kullanmıştı.

Ayrıca ülke sınırlarının korunması için çağrıda bulunan Söder, “Sadece Almanya’nın uyguladığı özel kabul programları durdurulmalı, iltica başvurusu kabul edilmeyen mültecilerin ülkelerine geri gönderilmesine yönelik uygulamalar ve vatandaşlık ödeneği (Alm. “Bürgergeld”) gibi teşvik edici sosyal yardımlarda değişiklikler yapılmalı. Sürdürülebilir bir göç politikasına ihtiyacımız var.” eklemesinde bulunmuştu.

Mülteci Girişleri Yüzde 77 Arttı

Resmi açıklamalara göre ocak ile ağustos ayları arasında yaklaşık 205 bin sığınmacı, Almanya’ya iltica başvurusunda bulundu. Bu rakam, geçen yılın aynı dönemine kıyasla yüzde 77 arttı. Muhalefet milletvekilleri, hükümetin acil önlemler almaması halinde sayının yıl sonuna kadar 400 bine ulaşabileceği uyarısında bulunuyor.

Ağustos ayı sonuna kadar yaklaşık 71 bin izinsiz giriş yapıldı. Bu sayı bir önceki yıla kıyasla daha fazla olmakla birlikte, sınırlarda yapılan kontroller de artmış durumda.

Mülteci krizinin zirve yaptığı 2016 yılında çoğunluğu Suriyeli ve Iraklı yaklaşık 720.000 kişi, Almanya’ya sığınma başvurusunda bulunmuştu.

Avrupa’nın en büyük ekonomisi Almanya, AB’ye gelen düzensiz göçmenler ve sığınmacılar için en önemli varış noktası olmaya devam ediyor. Hâlihazırda ülkede yaklaşık 1 milyon Ukraynalı mülteci yaşıyor.

Resmî rakamlara göre ülkede ocaktan bu yana 62 binden fazla Suriyeli ve 37 bin Afgan, sığınma başvurusunda bulundu. (AA/P)

Enise Yılmaz

Bochum Ruhr Üniversitesinde hukuk eğitimi gören Yılmaz, Perspektif’in yayın kurulu üyesidir.

Yazarın diğer yazıları
Bu yazıyla ilgili yorumunuzu paylaşabilirsiniz. Bunu yaparken Yorum Kurallarımızı dikkate alın lütfen.
Yorum adedi#0

*Tüm alanları doldurunuz

Son Yüklenenler