'Birleşik Krallık'

Görevden Alınan Braverman’ın Nefret Söylemiyle Özdeşleşen Siyasi Hayatı

Filistin'e destek gösterilerine yönelik ayrıştırıcı ifadeleri aşırı sağa cesaret verdiği gerekçesiyle eleştirilen eski Birleşik Krallık İçişleri Bakanı Suella Braverman, görev süresi boyunca yaptığı ırkçı ve nefret söylemi içeren açıklamalarıyla gündeme gelmişti. Braverman'ın ayrıştırıcı söylemlerinin kısa bir özeti.

©I T S / Shutterstock.com

Londra’da 5 haftadır düzenlenen Filistin’e destek eylemleriyle ilgili, “Nefret yürüyüşü”, “Londra sokaklarını kirleten antisemitizm” diyen, polisi taraf tutmakla, eylemcileri “Filistin yanlısı çete” olmakla suçlayan Braverman, bugün Başbakan Rishi Sunak tarafından görevden alındı.

İşte 6 Eylül 2022’de İçişleri Bakanı olarak göreve gelen Braverman’ın görev süresi boyunca tartışmalara sebep olan icraatları ve açıklamalarının bir özeti.

Morityus ve Kenya’dan göçen Hint kökenli baba ve anneden doğan Braverman, Cambridge Üniversitesi’ndeki hukuk eğitiminin ardından Paris’te Avrupa ve Fransız hukuku alanında yüksek lisans eğitimini tamamladı. Kamu hukuku ve yargı denetimi konusunda uzmanlaşan Braverman, Mayıs 2015’te Fareham’den Muhafazakar Parti milletvekili seçildi.

Önceki hükûmetlerde çeşitli görevlerde bulunan Braverman, Birleşik Krallık Başsavcısı olarak görev yaparken eski Başbakan Liz Truss tarafından kendisi gibi Hint kökenli Priti Patel’in yerine İçişleri Bakanlığına getirildi. Braverman, Birleşik Krallık’ın Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi’nden (AİHS) ayrılmasını desteklerken 2016’daki Brexit referandumunda da ülkesinin AB’den çıkmasını savunmuştu.

Göçmenleri Ruanda’ya Gönderme “Hayali” ve “Takıntısı”

Braverman, İçişleri Bakanlığı süresince birçok tepki çeken açıklama ve uygulamaya imza attı. Bunların ilki, selefi Patel döneminde imzaları atılan sığınmacıların Ruanda’ya gönderilmesi planıydı. The Daily Telegraph gazetesinin manşetinde sığınmacıların Ruanda’ya gönderildiği haberini görmek istediğini söyleyen Braverman, Ruanda planının “hayali” ve “takıntısı” olduğunu dile getirdi.

Ruanda planı, yasal engellemelere takılırken Braverman, her fırsatta sığınmacıların ülkelerine ya da üçüncü ülkelere gönderilmesi arzusunu ifade etti. Bu kapsamda bazı ülkelerle ilgili sığınmacıların gönderilebileceği kadar güvenli olduğuna yönelik açıklamalarda bulunan Birleşik Krallık, Arnavutluk gibi ülkelerle de yasa dışı şekilde Birleşik Krallık’a giren vatandaşlarının iadesi konusunda anlaşmalar yaptı.

Braverman, polise kamu düzenini sağlaması için yeni yetkiler vermesiyle de eleştirildi. Polisin eylemcileri dağıtma, izin vermeme, müdahalede bulunma konusundaki yetkisini artıran yeni Kamu Düzeni Yasası, ülkede birçok insan hakları örgütü tarafından protesto edildi.

Göçmenlerin Gemilere Yerleştirilmesi Planının Mimarı

Braverman’ın bakanlığının önemli gündem maddelerinden biri de düzensiz göçle mücadele oldu. Düzensiz göçle mücadelenin “istiladan ve çocukları istismar çetelerinden korumak için” yapılması gerektiğini savunan Braverman, bu ifadeleri nedeniyle partisinden dahi eleştiriler aldı.

Sözlerinin ırkçılık değil doğrular olduğunu söyleyen Braverman, ülkeye yasa dışı yollarla girenlerin ülkelerine ya da üçüncü ülkelere 28 gün içinde sınır dışı edilmelerinin yolunu açan Yasa Dışı Göç Yasası ile otellerde tutulan sığınmacıların barınak gemileri ve askeri tesislere taşınmaları planının da mimarı oldu.

Braverman’ın duyurduğu plan çerçevesinde 500 kişinin konaklaması için hazırlanan Bibby Stockholm adlı sığınmacı gemisi, yangın riski ve tahliyelerin zorluğuna ilişkin yerel yönetimin raporlarına rağmen ağustosta ilk göçmenlere kapılarını açtı. Gemi, birkaç gün sonra suda bulunan lejyonella bakterisi nedeniyle boşaltılsa da ekimde yeniden hizmete girdi. Bu süre içinde 2 bine yakın sığınmacıyı ağırlayacak askeri tesislerdeki barınaklara da ilk göçmenler götürülmeye başlandı.

“Evsizlik Tercihli Bir Hayat Tarzı”

Braverman, 4 Kasım’da X sosyal medya platformunda yaptığı bir açıklamada sokaklarda yaşamanın birçokları için bir “yaşam tarzı seçimi” olduğunu iddia etmiş, bu açıklamasıyla tepkilere yol açmıştı.

Braverman, sokaklarda çadırlarda uyuyanların çoğunun “yurtdışından” geldiğini ve sokakta yaşayanlara sunulan alternatifler ve destek dikkate alındığında buna gerek olmadığını söylemiş, dükkan kapılarını kapatan “rahatsız edici” çadırları hedef alacaklarını ve evsizlere çadır dağıtan hayır kurumlarının para cezasına çarptırılacağını açıklamıştı.

“Filistin Bayrağı Sallamak Teröre Destek Göstergesi Olabilir”

Ekim ayında Birleşik Krallık genelinde Filistin’e destek için yapılan yürüyüşlere verdiği tepkiler ise Braverman için sonun başlangıcı oldu.

İsrail’in Hamas’ın 7 Ekim saldırılarına karşılık olarak Gazze’ye yönelik başlattığı bombardımanı protesto etmek için başlatılan yürüyüşlerde polise Filistin bayrağı taşıma ve “Nehirden denize Filistin özgür olacak” sloganını teröre destek olarak değerlendirme çağrısı yapan Braverman, Filistin yanlısı gösteriler için “Nefret yürüyüşü” ifadesini kullandı.

Londra’da beşinci Filistin’e destek yürüyüşünün, Birinci Dünya Savaşı sonunda müttefiklerle Almanya arasında imzalanan ateşkesin yıl dönümünde düzenlenen Ateşkes Günü törenleriyle aynı güne geldiği gerekçesiyle iptalini isteyen Braverman, polise de yürüyüşü durdurma çağrısı yaptı.

Ancak emniyet, hem yeterli yasal gerekçe olmadığı, hem de iki etkinlik arasında mesafe ve saat farkı olması nedeniyle yürüyüşü iptal etmeyeceğini açıklasa da organizatörlerden erteleme talebinde bulundu. Braverman, Times gazetesine yazdığı makalede polisin bu tutumunu eleştirerek, Filistin söz konusu olduğunda polisin çifte standart uyguladığı suçlamasını yaptı.

Yürüyüşlere ilişkin, “Gazze için bir yardım çığlığı olduğuna inanmıyorum.” ifadesini kullanan Braverman, 11 Kasım’daki yürüyüş sonrası ise yaptığı X paylaşımında bazı pankartların “hastalıklı, kışkırtıcı ve suç teşkil eder” nitelikte olduğunu öne sürdü.

Braverman, polise ve eylemcilere karşı kullandığı ifadeler nedeniyle hem hükûmetten hem de muhalefetten tepki aldı. Maliye Bakanı Jeremy Hunt ve Silahlı Kuvvetlerden Sorumlu Devlet Bakanı James Heappey, “Bunlar, benim kullanacağım ifadeler değil.” açıklamasını yaparken ana muhalefet lideri Keir Starmer, Braverman’ın görevden alınması gerektiğini söyledi.

Braverman’ın istifası ya da görevden alınması talebi, Filistin’e destek yürüyüşlerinde de dile getirildi. Braverman’ın İsrail’e koşulsuz desteği de toplum tarafından eleştirildi. Braverman 2023 Mart ayında The Jewish Chronicle gazetesine verdiği bir mülakatta eşinin “bundan gurur duyan bir Yahudi ve siyonist” olduğunu ve İsrail ordusunda görev yapan yakın aile üyelerinin olduğunu açıklamıştı. (AA, P)

Bu yazıyla ilgili yorumunuzu paylaşabilirsiniz. Bunu yaparken Yorum Kurallarımızı dikkate alın lütfen.
Yorum adedi#0

*Tüm alanları doldurunuz

Son Yüklenenler