Fransa'da Terör Saldırıları Paris Saldırıları Sonrası İslam Düşmanlığı Tırmanışta

13 Kasım 2015’te Paris’te gerçekleştirilen ve 132 kişinin hayatını kaybettiği terör saldırılarını IŞİD’in üstlenmesi Avrupa’da hâlihazırda var olan Müslüman karşıtı söylem ve saldırıları yeniden alevlendirdi.

admin 1 Aralık 2015

Son saldırıların tıpkı Charlie Hebdo sadırılarının ardından olduğu gibi politikacılar ve Müslüman karşıtı çevreler tarafından istismar edilmesinden endişe duyduğunu belirten Fransız Müslümanlar bilhassa Suriyeli sığınmacıların sağcı partiler ve ırkçı saldırılar için açık hedef hâline gelmesinden endişe ettiklerini ifade ediyor. Saldırıyı takip eden günlerde birçok Avrupa ülkesinde camilere ve Müslümanlara yönelik gerçekleştirilen saldırılar, sosyal medyada yayımlanan tehdit içerikli İslamofobik paylaşımlar ve siyasilerin kullandıkları ayrıştırıcı dil ise bu endişelerin yersiz olmadığını gösteriyor. Fransa İslamofobiyle Mücadele Derneği, Charlie Hebdo saldırılarını izleyen altı ay içinde Müslümanlara yapılan saldırılarda yüzde 500 artış olduğunu belirtmişti.

admin

Phasellus eu varius felis. Quisque quis aliquet metus. Vestibulum odio augue, viverra at ligula vel, placerat aliquam erat. Integer maximus facilisis tellus non facilisis. Maecenas ac odio nisi. Etiam lobortis lobortis metus quis feugiat.

YAZARIN DİĞER YAZILARI
Perspektif’te yayınlanan içeriklerden anında haberdar olmak için ücretsiz e-bültenimize abone olabilirsiniz

HABER BÜLTENİ

Perspektif’in içeriklerinden haberdar olmak için kayıt olun

Hakkımızda

Avrupa’ya işçi göçü yarım asrı ardında bırakırken Müslümanlar da bulundukları ülkelerde kalıcı hâle geldiler. Bu durum “vatan”, “aidiyet”, “İslam” ve “Avrupa” gibi birçok kavramın çift taraflı olarak sorgulanmasına neden oldu. Avrupa’da yerleşik bir Müslüman cemaatin oluşması, hem yerleşik kültür ve siyasi düzen için, hem de Müslümanlar için yeni sorulara da kapı araladı.

YAZININ DEVAMI
Gizlilik Sözleşmesi | Şartlar & Koşullar |