'Filistin Sorunu'

AB: İsrail Yerleşim Yerleri Hukuka Aykırı

Avrupa Birliği Dışişleri Bakanları Toplantısı sonuç bildirgesinde İsrail’in Filistin’e yönelik politikalarına yönelik ağır eleştirilere yer verildi.

admin 2 Şubat 2016
©Shutterstock.com/badahos

İsrail’in işgal altındaki Filistin topraklarına inşa ettiği yerleşim yerlerinin hukuksuz olduğunun ifade edildiği bildirgede İsrail’in tutumunun hem barış hem de iki devletli çözüm için büyük bir engel teşkil ettiği belirtildi.

AB’nin eleştirdiği İsrail politikalarının başında 1967 sınırlarının dışına inşa edilen yerleşim yerleri, yıkım ve el koymalar ile halkı yer değiştirmeye zorlama, hareket ve ulaşım kısıtlamaları gibi hukuksuz uygulamalar geliyor. Bildiride İsrail tüm yerleşim faaliyetlerini durdurmaya çağrılırken, AB ile İsrail arasında mevcut anlaşmaların da işgal altındaki yerlerde geçerli olmayacağının anlaşma metinlerinde kesin bir dille belirtilmesi öngörülüyor.

AB, geçtiğimiz yıl kasım ayında İsrail işgali altındaki topraklarda üretilen ürünlere “İsrail malı” etiketinin vurulamayacağını belirtmişti.

admin

Phasellus eu varius felis. Quisque quis aliquet metus. Vestibulum odio augue, viverra at ligula vel, placerat aliquam erat. Integer maximus facilisis tellus non facilisis. Maecenas ac odio nisi. Etiam lobortis lobortis metus quis feugiat.

Yazarın diğer yazıları
Bu yazıyla ilgili yorumunuzu paylaşabilirsiniz. Bunu yaparken Yorum Kurallarımızı dikkate alın lütfen.
Yorum adedi#0

*Tüm alanları doldurunuz

Son Yüklenenler