Filistin Sorunu AB: İsrail Yerleşim Yerleri Hukuka Aykırı

Avrupa Birliği Dışişleri Bakanları Toplantısı sonuç bildirgesinde İsrail’in Filistin’e yönelik politikalarına yönelik ağır eleştirilere yer verildi.

admin 2 Şubat 2016

İsrail’in işgal altındaki Filistin topraklarına inşa ettiği yerleşim yerlerinin hukuksuz olduğunun ifade edildiği bildirgede İsrail’in tutumunun hem barış hem de iki devletli çözüm için büyük bir engel teşkil ettiği belirtildi. AB’nin eleştirdiği İsrail politikalarının başında 1967 sınırlarının dışına inşa edilen yerleşim yerleri, yıkım ve el koymalar ile halkı yer değiştirmeye zorlama, hareket ve ulaşım kısıtlamaları gibi hukuksuz uygulamalar geliyor. Bildiride İsrail tüm yerleşim faaliyetlerini durdurmaya çağrılırken, AB ile İsrail arasında mevcut anlaşmaların da işgal altındaki yerlerde geçerli olmayacağının anlaşma metinlerinde kesin bir dille belirtilmesi öngörülüyor. AB, geçtiğimiz yıl kasım ayında İsrail işgali altındaki topraklarda üretilen ürünlere “İsrail malı” etiketinin vurulamayacağını belirtmişti.

Fotoğraf: ©Shutterstock.com/badahos

admin

Phasellus eu varius felis. Quisque quis aliquet metus. Vestibulum odio augue, viverra at ligula vel, placerat aliquam erat. Integer maximus facilisis tellus non facilisis. Maecenas ac odio nisi. Etiam lobortis lobortis metus quis feugiat.

YAZARIN DİĞER YAZILARI
Perspektif’te yayınlanan içeriklerden anında haberdar olmak için ücretsiz e-bültenimize abone olabilirsiniz

HABER BÜLTENİ

Perspektif’in içeriklerinden haberdar olmak için kayıt olun

Hakkımızda

Avrupa’ya işçi göçü yarım asrı ardında bırakırken Müslümanlar da bulundukları ülkelerde kalıcı hâle geldiler. Bu durum “vatan”, “aidiyet”, “İslam” ve “Avrupa” gibi birçok kavramın çift taraflı olarak sorgulanmasına neden oldu. Avrupa’da yerleşik bir Müslüman cemaatin oluşması, hem yerleşik kültür ve siyasi düzen için, hem de Müslümanlar için yeni sorulara da kapı araladı.

YAZININ DEVAMI
Gizlilik Sözleşmesi | Şartlar & Koşullar |