'Almanya'da Aşırı Sağ'

“Aşırı Sağ, Mülteci Tartışmalarından Besleniyor”

Alman devlet kanalları ARD ve ZDF için yapılan iki farklı kamuoyu araştırması Almanya’da geçen yazdan bu yana aşırı sağa olan desteğin arttığını ortaya koyuyor.

ZDF kanalının yaptırdığı “Politbarometer” araştırmasında yakın zamanda seçim olsa tercihlerini hangi partiden yana kullanacakları sorulan deneklerden yüzde 11’i sandıkta göçmen ve mülteci karşıtı söylemleriyle bilinen aşırı sağcı Almanya İçin Alternatif (AfD-Alm. “Alternative für Deutschland”) partisini seçeceklerini belirtirken, Hristiyan Birlik Partileri CDU ve CSU yüzde 37, Sosyal Demokrat Parti (SPD) yüzde 24 ve Yeşiller yüzde 10 oranında oy alıyor. ARD kanalı için yapılan “Deutschlandtrend” araştırmasında ise aşırı sağcı AfD ile Yeşilleri tercih edenlerin aynı oranda seyrettikleri görülüyor. Sonuçları değerlendiren uzmanlar, yakın zamanda yüksek sayıda mülteci kabul eden Almanya’da yaşanan sığınmacı tartışmalarının aşırı sağda görülen artışta büyük rol oynadığını belirtiyor.

Fotoğraf: ©Shutterstock.com/Istvan Csak

admin

Phasellus eu varius felis. Quisque quis aliquet metus. Vestibulum odio augue, viverra at ligula vel, placerat aliquam erat. Integer maximus facilisis tellus non facilisis. Maecenas ac odio nisi. Etiam lobortis lobortis metus quis feugiat.

Yazarın diğer yazıları
Bu yazıyla ilgili yorumunuzu paylaşabilirsiniz. Bunu yaparken Yorum Kurallarımızı dikkate alın lütfen.
Yorum adedi#0

*Tüm alanları doldurunuz

Son Yüklenenler