Almanya'da Aşırı Sağ “Aşırı Sağ, Mülteci Tartışmalarından Besleniyor”

Alman devlet kanalları ARD ve ZDF için yapılan iki farklı kamuoyu araştırması Almanya’da geçen yazdan bu yana aşırı sağa olan desteğin arttığını ortaya koyuyor.

admin 2 Şubat 2016

ZDF kanalının yaptırdığı “Politbarometer” araştırmasında yakın zamanda seçim olsa tercihlerini hangi partiden yana kullanacakları sorulan deneklerden yüzde 11’i sandıkta göçmen ve mülteci karşıtı söylemleriyle bilinen aşırı sağcı Almanya İçin Alternatif (AfD-Alm. “Alternative für Deutschland”) partisini seçeceklerini belirtirken, Hristiyan Birlik Partileri CDU ve CSU yüzde 37, Sosyal Demokrat Parti (SPD) yüzde 24 ve Yeşiller yüzde 10 oranında oy alıyor. ARD kanalı için yapılan “Deutschlandtrend” araştırmasında ise aşırı sağcı AfD ile Yeşilleri tercih edenlerin aynı oranda seyrettikleri görülüyor. Sonuçları değerlendiren uzmanlar, yakın zamanda yüksek sayıda mülteci kabul eden Almanya’da yaşanan sığınmacı tartışmalarının aşırı sağda görülen artışta büyük rol oynadığını belirtiyor.

Fotoğraf: ©Shutterstock.com/Istvan Csak

admin

Phasellus eu varius felis. Quisque quis aliquet metus. Vestibulum odio augue, viverra at ligula vel, placerat aliquam erat. Integer maximus facilisis tellus non facilisis. Maecenas ac odio nisi. Etiam lobortis lobortis metus quis feugiat.

YAZARIN DİĞER YAZILARI
Perspektif’te yayınlanan içeriklerden anında haberdar olmak için ücretsiz e-bültenimize abone olabilirsiniz

HABER BÜLTENİ

Perspektif’in içeriklerinden haberdar olmak için kayıt olun

Hakkımızda

Avrupa’ya işçi göçü yarım asrı ardında bırakırken Müslümanlar da bulundukları ülkelerde kalıcı hâle geldiler. Bu durum “vatan”, “aidiyet”, “İslam” ve “Avrupa” gibi birçok kavramın çift taraflı olarak sorgulanmasına neden oldu. Avrupa’da yerleşik bir Müslüman cemaatin oluşması, hem yerleşik kültür ve siyasi düzen için, hem de Müslümanlar için yeni sorulara da kapı araladı.

YAZININ DEVAMI
Gizlilik Sözleşmesi | Şartlar & Koşullar |