Avrupa'da Mülteciler İsviçre ve Danimarka Mültecilerin Mal Varlıklarına El Koyuyor

İsviçre ülkeye giriş yapan ve 1000 franktan fazla para veya değerli eşyası olan sığınmacıların mal varlıklarına el koyuyor.

admin 2 Şubat 2016

Üzerlerindeki fazla parası teslim alınan sığınmacılara ise makbuz veriliyor. İnsan hakları kuruluşlarının tepki gösterdiği uygulama hakkında bilgi veren İsviçre Göçmen Bürosu, mültecilerin 7 ay içinde ülkeyi kendi istekleri ile terk ettikleri takdirde mal varlıklarının iade edileceğini belirtti. Danimarka Parlamentosu da kısa süre önce mültecilerin değerli eşyalarına el konulması ile ilgili verilen yasa teklifini oy çokluğu ile kabul etmiş, Danimarka Adalet ve Göç Bakanı mültecilerin üzerinden çıkan 300 Avro’dan fazla para veya değerli ziynet eşyasına el konulmasıyla elde edilecek gelirin sığınmacıların ülkeye getireceği maddi yükü hafifletmede kullanılabileceğini ifade etmişti. Danimarka ve İsviçre kamuoyunda büyük tepkiyle karşılanan söz konusu kararların polis tarafından nasıl uygulanacağı merak ediliyor.

Fotoğraf: ©Shutterstock.com/ Lukasz Z

admin

Phasellus eu varius felis. Quisque quis aliquet metus. Vestibulum odio augue, viverra at ligula vel, placerat aliquam erat. Integer maximus facilisis tellus non facilisis. Maecenas ac odio nisi. Etiam lobortis lobortis metus quis feugiat.

YAZARIN DİĞER YAZILARI

HABER BÜLTENİ

Perspektif’in içeriklerinden haberdar olmak için kayıt olun

    Hakkımızda

    Avrupa’ya işçi göçü yarım asrı ardında bırakırken Müslümanlar da bulundukları ülkelerde kalıcı hâle geldiler. Bu durum “vatan”, “aidiyet”, “İslam” ve “Avrupa” gibi birçok kavramın çift taraflı olarak sorgulanmasına neden oldu. Avrupa’da yerleşik bir Müslüman cemaatin oluşması, hem yerleşik kültür ve siyasi düzen için, hem de Müslümanlar için yeni sorulara da kapı araladı.

    YAZININ DEVAMI
    Gizlilik Sözleşmesi | Şartlar & Koşullar |