Avrupa Müslüman Kadınlar İslam Düşmanlığı Pençesinde “Unutulmuş Kadınlar“

Avrupa Irkçılıkla Mücadele Ağı (ENAR) İslam düşmanlığının Müslüman kadınlar üzerindeki etkisini araştıran bir proje gerçekleştirdi. Avrupa Birliği’ne üye sekiz ülkede gerçekleştirilen araştırma söz konusu etkilere karşı mücadele yollarını da ele aldı.

admin 1 Haziran 2016

Müslüman kadınlar hakkında hâkim olan ön yargılara karşı olumlu mesajların desteklenmesi ve ayrımcılığa karşı eşitliği sağlayıcı hukuki normların etkinleştirilmesini öneren rapor 26 Mayıs’ta yayımlandı.

Araştırma kapsamında edinilen bulgular İslam düşmanlığının endişe verici seviyede olduğunu kanıtlıyor. Mesleki anlamda işverenlerin yüzde 50’den fazla bir bölümünün başörtülü kadınlara şans tanımadıkları ortaya çıktı. İş başvurusunda bulunan başörtülü kadınların sadece yüzde 3’ü ön görüşmeye davet ediliyor. Ayrıca Müslüman kadınların yüzde 59’unun hayatlarında en az bir defa sözlü veya fiilî saldırıya uğradıkları, büyük bir bölümünün yalnız başına dışarı çıkmaya korktukları belirtiliyor.

admin

Phasellus eu varius felis. Quisque quis aliquet metus. Vestibulum odio augue, viverra at ligula vel, placerat aliquam erat. Integer maximus facilisis tellus non facilisis. Maecenas ac odio nisi. Etiam lobortis lobortis metus quis feugiat.

YAZARIN DİĞER YAZILARI
Perspektif’te yayınlanan içeriklerden anında haberdar olmak için ücretsiz e-bültenimize abone olabilirsiniz

HABER BÜLTENİ

Perspektif’in içeriklerinden haberdar olmak için kayıt olun

Hakkımızda

Avrupa’ya işçi göçü yarım asrı ardında bırakırken Müslümanlar da bulundukları ülkelerde kalıcı hâle geldiler. Bu durum “vatan”, “aidiyet”, “İslam” ve “Avrupa” gibi birçok kavramın çift taraflı olarak sorgulanmasına neden oldu. Avrupa’da yerleşik bir Müslüman cemaatin oluşması, hem yerleşik kültür ve siyasi düzen için, hem de Müslümanlar için yeni sorulara da kapı araladı.

YAZININ DEVAMI
Gizlilik Sözleşmesi | Şartlar & Koşullar |