Almanya Müslüman Öğrenciye Profesörden Irkçı İfade

Almanya’da Ingolstadt Teknik Yüksekokulu’nda bir fizik profesörü, başörtülü bir Müslüman öğrenciye ayrımcı ifadelerde bulundu. Yüksekokul, öğrenciye destek çıktı.

admin 16 Kasım 2017

Profesörden Başörtülü Öğrenciye Ayrımcılık

Almanya’daki Ingolstadt Teknik Yüksekokulu’nda 10 Kasım’da gerçekleşen olayda öğrenciler fizik profesörü Dr. Dieter Müller’in dersinde sırayla dört dakikalık sunum yapmaktaydı. Sunumdan sonra öğrencilerin yaptığı sunumları değerlendiren profesör sıra başörtülü öğrencinin sunumuna gelince, öğrenciye kıyafetinin 21. yüzyıla uygun olup olmadığını düşünmesini söyledi.

Konuyla ilgili Perspektif’e konuşan Yüksekokul Basın Sözcüsü Julia Knetzger, “Müslüman öğrencinin sunumu profesör tarafından değerlendirildi. Fakat öğrencinin kıyafeti elbette bir değerlendirme kriteri değildi.” şeklinde konuştu.

 

Okuldan Açıklama Geldi

Sosyal medya üzerinden de açıklama yapan Yüksekokul, olayın üzücü olduğunu belirterek okulun profesörün ifadelerini paylaşmadığını vurguladı. Açıklamada, “Ingolstadt Yüksekokulu kendisini modern, kozmopolit okul olarak tanımlamakta ve öğrencilerin kökeni, dinleri ve yaşam tarzları açısından getirdiği çeşitliliğe büyük bir saygı duymaktadır.” ifadeleri yer alıyor.

 

Profesörün öğrenciden özür dilediği, kullandığı ayrımcı ifadelerden pişmanlık duyduğu ve öğrencinin dinî inancı veya başka sebeplerden ötürü ayrımcılık yapmak istemediği de açıklamada yer alıyor.

 

admin

Phasellus eu varius felis. Quisque quis aliquet metus. Vestibulum odio augue, viverra at ligula vel, placerat aliquam erat. Integer maximus facilisis tellus non facilisis. Maecenas ac odio nisi. Etiam lobortis lobortis metus quis feugiat.

YAZARIN DİĞER YAZILARI
Perspektif’te yayınlanan içeriklerden anında haberdar olmak için ücretsiz e-bültenimize abone olabilirsiniz
ETİKETLER:

    0 Adet Yorum Var

    Bu yazıyla ilgili yorumunuzu paylaşabilirsiniz. Bunu yaparken Yorum Kurallarımızı dikkate alın lütfen.

    • *Tüm alanları doldurunuz

DİĞER YAZILARI

HABER BÜLTENİ

Perspektif’in içeriklerinden haberdar olmak için kayıt olun

Hakkımızda

Avrupa’ya işçi göçü yarım asrı ardında bırakırken Müslümanlar da bulundukları ülkelerde kalıcı hâle geldiler. Bu durum “vatan”, “aidiyet”, “İslam” ve “Avrupa” gibi birçok kavramın çift taraflı olarak sorgulanmasına neden oldu. Avrupa’da yerleşik bir Müslüman cemaatin oluşması, hem yerleşik kültür ve siyasi düzen için, hem de Müslümanlar için yeni sorulara da kapı araladı.

YAZININ DEVAMI
Gizlilik Sözleşmesi | Şartlar & Koşullar |