"Bosna"

Bosna | Seçim Öncesinde Müslümanlara Yönelik Tehditler Artıyor

12 Ekim’de genel seçim ve devlet başkanlığı seçiminin yapılacağı Bosna Hersek’te, seçim öncesinde özellikle Boşnaklara yönelik provokasyonlar her geçen gün artıyor. Hırvatların, ülkedeki Boşnakları “radikal" olmakla itham etmesinin yanı sıra özerk Sırp Cumhuriyeti’ndeki polis birlikleri için 2 bin 500 otomatik silah alınacak olması endişeye sebep oluyor.

admin 21 Şubat 2018

Sonbaharda hem genel seçimin hem de devlet başkanlığı seçiminin yapılacağı Bosna Hersek’te, seçim öncesinde özellikle Boşnaklara yönelik provokasyonlar artarak devam ediyor.

Hem Hırvatlar hem de Sırplar tarafından ülkedeki en kalabalık nüfusa sahip Müslüman Boşnaklara yönelik bazı provokatif eylemler, son dönemde hissedilir düzeye çıktı.

 

Sırp Onuru” isimli sözde insani yardım kuruluşu üyelerinin Banja Luka şehrindeki törenlere katılıp âdeta “gövde gösterisi” yapması, ardından Hırvatların ülkedeki Boşnakları “radikal” olmakla itham edip Avrupa Birliği’ne “şikayet etmesi” ve son olarak ülkedeki iki entiteden biri olan Sırp Cumhuriyeti’ndeki (RS) polis birlikleri için 2 bin 500 yeni otomatik silah tedarik edileceğinin açıklanması, seçimler öncesinde zaten siyasi gerginliğin hissedildiği ülkede özellikle Boşnak kesime yönelik bariz provokasyonlar olarak nitelendiriliyor.

 

Banja Luka’da Gövde Gösterisi

2018 yılının hemen başında, Sırbistan’da faaliyet gösteren “Sırp Onuru” isimli sözde insani yardım kuruluşu üyelerinin anayasaya aykırı 9 Ocak RS Günü’nde, Banja Luka şehrindeki törenlere katılarak “gövde gösterisi” yapması yerel ve uluslararası basının gözünden kaçmamıştı. Söz konusu oluşumun iri yarı, dövmeli üyelerinin sosyal medya hesaplarından ulaşılan fotoğraflarda bu kişilerin askeri eğitimler de aldığının kamuoyuna yansıması, özellikle RS içerisindeki Boşnakları tedirgin etti. Boşnaklar, ülkedeki Sırpların yeni paramiliter yapılar kurduğunu savunurken, Sırp kesimi ve söz konusu grup bu iddiaları yalanladı.

Hem yerel hem de uluslararası basında “endişe verici” olarak nitelendirilen bu gelişmeyle ortam gerilirken, bu grubun Rusya tarafından eğitildiği ve amacın Rusya’nın bölgede zaten var olan etkisini artırmak olduğu da öne sürülüyor.

 

Hırvatlardan “Hilafet” Hamlesi

Gerginliği tırmandıran ikinci hamle ise Hırvat tarafından geldi. Bosna Hersek Devlet Başkanlığının Boşnak, Sırp ve Hırvat üyelerinin bir süre önce Brüksel’e gerçekleştirdiği ziyarette, Hırvat üye Dragan Covic’in Boşnakları “radikal” olmakla itham ettiği ve AB’ye şikayet ettiği ortaya çıktı.

Brüksel’deki görüşmelerin detayına ilişkin yapılan resmi açıklamalarda yer almasa da Boşnak üye Bakir İzzetbegovic, Covic’in Brüksel’de “Boşnaklar hilafet istiyor” iddiasını ortaya attığını açıkladı. Daha önce de sık sık Bosna Hersek’i terörizmin ve radikalizmin merkezi olarak gösterme girişiminde bulunan Hırvatların bu hamleleri gerginliği tırmandırıcı olarak görülüyor..

 

Önceki yıllarda diğer Balkan ülkelerinden olduğu gibi Bosna Hersek’ten de Suriye ve Irak’taki radikal terör gruplarına katılımların olduğu bir gerçek. Ancak Bosna Hersek Güvenlik Bakanlığı’nın son yıllara ilişkin raporları Hırvatların tezlerini çürütüyor. Bosna Hersek’in Sırp kökenli Güvenlik Bakanı Dragan Mektic, son 2 yılda Suriye ve Irak’taki radikal terör gruplarına tek bir katılımın dahi olmadığını açıkladı.

 

Sırp Polisler İçin Yeni Silahlar

Ülke gündemini meşgul eden son gelişme ise RS polisinin terörle mücadele adı altında 2 bin 500 yeni otomatik silah tedarik edeceğinin açıklanması oldu. Bosna Hersek’te savaşı sonlandıran Dayton Barış Antlaşması’nın getirdiği karmaşık yapıda, entitelerin kendi polis teşkilatları bulunuyor. RS polisinin 2 bin 500 yeni silah tedarik edecek olması, hem bu entitede yaşayan Boşnak kesimi hem de ülke güvenliğini tehdit eden bir unsur olarak nitelendirildi.

RS’nin Boşnak kökenli Başkan Yardımcısı Ramiz Salkic, ayrılıkçı söylemleriyle bilinen RS Başkanı Milorad Dodik’in bu yeni silah alımıyla RS içinde “silahlı bir güç kurmayı hedeflediğini” ileri sürdü. Silah alımının “terörle mücadele” için olduğunu savunan Dodik ise açıklamaları nedeniyle Salkic’in maaşının yüzde 20’sinin kesilmesi kararını onaylayarak bir nevi “susması gerektiği” mesajını vermekten de geri durmadı. Salkic ise bu kez Bosna Hersek Yüksek Temsilcisi Valentin İnzko’ya mektup yazarak RS’de yaşanan son gelişmelerin ülke barışına tehdit oluşturduğunu vurguladı. Salkic, RS polisindeki görevlilerin etnik dağılımına da dikkati çekerek toplam 6 bin 906 polisten 6 bin 433’ünün Sırp kökenli olduğuna işaret etti.

Öte yandan, RS polisinin yeni silah tedarikiyle ilgili kararı hem devletin hem de söz konusu entitenin tüm ilgili makamlarının onaylaması ise kafaları karıştırdı.

Boşnaklara Karşı “Özel” Bir Savaş

Boşnak lider Bakir İzzetbegovic, yaşanan son gelişmelere ilişkin açıklamasında, ülke içinden ve bölgeden birtakım güçlerin başlattığı Boşnaklara karşı “özel” savaşı şiddetle kınadığını söyledi. Söz konusu güçlerin Boşnakları olumsuz göstermeye çabaladığını vurgulayan İzzetbegovic, bununla Boşnak halkına ve liderlerine baskı kurulmasının hedeflendiğini savundu.

 

İlişkilerin son derece kırılgan olduğu Bosna Hersek’te, 12 Ekim’deki seçimlere kadar daha ne tür provokasyonlar yaşanacağı merak konusu. (AA)

 

admin

Phasellus eu varius felis. Quisque quis aliquet metus. Vestibulum odio augue, viverra at ligula vel, placerat aliquam erat. Integer maximus facilisis tellus non facilisis. Maecenas ac odio nisi. Etiam lobortis lobortis metus quis feugiat.

Yazarın diğer yazıları
Bu yazıyla ilgili yorumunuzu paylaşabilirsiniz. Bunu yaparken Yorum Kurallarımızı dikkate alın lütfen.
Yorum adedi#0

*Tüm alanları doldurunuz

Diğer Gündem Yazıları

Son Yüklenenler