Avusturya Aşırı Sağcı FPÖ Müslüman Kuruluşuna Tazminat Ödeyecek

Avusturya’da aşırı sağcı Özgürlük Partisi (FPÖ), Avusturya Müslüman Gençliği (MJÖ) hakkında öne sürdüğü iddialar sebebiyle tazminat cezası aldı.

admin 22 Şubat 2018

Avusturya’da koalisyon ortağı olan aşırı sağcı Avusturya Özgürlük Partisi (FPÖ) bu kez bir tazminat davası ile gündeme geldi.

Genel Başkan Heinz-Christian Strache’nin geçtiğimiz 1 Haziran 2017’de düzenlenen bir basın toplantısında MJÖ hakkındaki ithamları mahkemeye taşınmıştı. MJÖ’nün “İslamcı ideolojilere öncülük etme”nin yanı sıra “siyasal İslam ağıyla iç içe” bir görünüm arz ettiğini savunan aşırı sağcı lider, bu konuda “çok sayıda göstergenin bulunduğunu” aktarmıştı. Söz konusu iddiaların partinin resmi internet sitesinde de yayımlanmasının ardından MJÖ konuya ilişkin hukuki süreç başlatmıştı.

El Cezire’nin haberine göre, Viyana’da görülen duruşmada FPÖ avukatlarının, iddiaları kanıtlayıcı herhangi bir bilgi ve belge ortaya koyamaması sebebiyle mahkeme MJÖ lehine karar verdi. Kararın “hukuki bir başarı” olduğunu açıklayan MJÖ, bu kararla hukuk devleti ve demokrasiye güvenlerinin arttığını belirtirken, FPÖ’den alınan mahkeme süreci bedelinin, “MJÖ’nün nefret ve ayrımcılıkla mücadelesinin bir göstergesi olarak” ZARA, Dokustelle Muslime ve Mauthausen Komitesi gibi kurumlara bağışlanacağı açıklandı.  

15 Ekim’de gerçekleşen seçimlerin ardından Hristiyan Demokrat Avusturya Halk Partisi (ÖVP) ile aşırı sağcı FPÖ arasında sağ-aşırı sağ koalisyonu kurulmuştu. (meb)

admin

Phasellus eu varius felis. Quisque quis aliquet metus. Vestibulum odio augue, viverra at ligula vel, placerat aliquam erat. Integer maximus facilisis tellus non facilisis. Maecenas ac odio nisi. Etiam lobortis lobortis metus quis feugiat.

YAZARIN DİĞER YAZILARI
Perspektif’te yayınlanan içeriklerden anında haberdar olmak için ücretsiz e-bültenimize abone olabilirsiniz

HABER BÜLTENİ

Perspektif’in içeriklerinden haberdar olmak için kayıt olun

Hakkımızda

Avrupa’ya işçi göçü yarım asrı ardında bırakırken Müslümanlar da bulundukları ülkelerde kalıcı hâle geldiler. Bu durum “vatan”, “aidiyet”, “İslam” ve “Avrupa” gibi birçok kavramın çift taraflı olarak sorgulanmasına neden oldu. Avrupa’da yerleşik bir Müslüman cemaatin oluşması, hem yerleşik kültür ve siyasi düzen için, hem de Müslümanlar için yeni sorulara da kapı araladı.

YAZININ DEVAMI
Gizlilik Sözleşmesi | Şartlar & Koşullar |