"İngiltere"

İngiltere | Türklere Süresiz Oturum Hakkı Kaldırıldı

İngiltere İçişleri Bakanlığı 16 Mart’ta yayımladığı değişiklik kararıyla Türk vatandaşlarından Ankara Anlaşması kapsamında süresiz oturum verilmesi uygulamasını sonlandırdı.

20 Mart 2018 admin

İngiltere İçişleri Bakanlığı, 16 Mart itibariyle, Ankara Antlaşması kapsamında İngiltere’de kendi işini kurmuş Türk vatandaşlarına yönelik muamelenin düzenlendiği “Türkiye AT Birlik Antlaşması kapsamındaki iş başvuruları” başlıklı yönetmelikte değişikliğe gitti.

Bakanlığın internet sitesinde yer alan değişikliğe ilişkin verilen bilgi notunda, Ankara Antlaşması olarak bilinen anlaşma kapsamındaki süresiz oturum izni başvurularının artık kabul edilmeyeceği bildirildi.

Bakanlık, değişiklik kararının, antlaşma kapsamında süresiz oturum için yaptığı başvuru reddedilen Türk vatandaşı Hacer Aydoğdu ile 2 yaşındaki oğlunun itirazları üzerine başlayan yargı sürecinin sonucuna bağlı olarak alındığını açıkladı.

Hacer Aydoğdu’nun süresiz oturum başvurusu 23 Eylül 2015 tarihinde İçişleri Bakanlığı tarafından reddedilmişti. Eşi İngiltere’de süresiz oturum hakkı alan Aydoğdu’nun, aile üyesi olarak aynı amaçla yaptığı başvurunun reddine gerekçe olarak, İngiltere’de eşi ile en az iki sene yaşamış olmaması gösterilmişti.

Bakanlık kararının iptali için Yüksek Mahkemeye başvuran Aydoğdu, davayı geçen yıl kazanmıştı. Ancak mahkeme kararda, Ankara Antlaşması ile ilgili bazı yorumlara yer vermişti. Mahkeme kararında Türk vatandaşları ile aile üyelerinin başvurularının Ankara Antlaşması kapsamında değerlendirilemeyeceği görüşü yer almıştı.

İçişleri Bakanlığı, mahkemenin Ankara Antlaşması ile ilgili yorumunun ima ettiği sonuçları değerlendirme sürecinde başvuruları kabule devam etmişti.

Yayımladığı değişiklikle yeni başvuru alınmayacağını belirten Bakanlık, bugüne kadar yapılan başvuruların sonuçlandırılacağını bildirdi.

 

Yeni Vize Kategorisi

Bakanlık, yeni düzenlemeden itibaren İngiltere’de iş kuran Türkler ile ailelerine başvurmaları halinde sadece 3’er yıllık oturum uzatması verileceğini kaydetti.

Bakanlık, kendi işini kuran Türk vatandaşlarına süresiz oturum hakkı tanıyan yeni bir vize kategorisi oluşturulacağını da açıkladı.

 

Ankara Antlaşması

Türkiye 1959’da Avrupa Birliği’nin o zamanki adıyla Avrupa Ekonomik Topluluğu’na başvurmuş, 1963 yılında da Türkiye vatandaşlarının topluluğa üye ülkelerde hizmet verebilmek için vize almalarını sağlayan Ankara Antlaşması imzalanmıştı.

İngiltere’de Türkler bu anlaşma kapsamında 1 yıl oturum izni aldıktan sonra 3 yıl uzatma alıyor ve sonrasında süresiz oturum için başvurabiliyorlardı. (AA)

 

Bu yazıyla ilgili yorumunuzu paylaşabilirsiniz. Bunu yaparken Yorum Kurallarımızı dikkate alın lütfen.
Yorum adedi#0

*Tüm alanları doldurunuz

Diğer Gündem Yazıları

Son Yüklenenler