CAMİ SALDIRILARI Quebec Saldırganı “İnsanları Kurtarmak İçin” Camiye Saldırmış

Quebec’deki cami saldırısında 6 kişiyi öldüren saldırgan, saldırıyı “insanları korumak için” yaptığını söyledi.

admin 16 Nisan 2018

Quebec’deki cami saldırısında 6 Müslüman’ı katleden saldırganın yargılandığı dava ile ilgili yeni bir video yayımlandı. Videoda göre saldırgan, saldırının amacı olarak “insanları terörist saldırılardan korumak” istemesini gösterdi.

Geçtiğimiz yıl ocak ayında Kanada’nın Quebec şehrindeki İslami Kültür Merkezi’ne gerçekleştirdiği saldırı ile cemaatten 6 kişinin ölümüne neden olan Alexandre Bissonnette’nin ifadesinin alındığı videoda saldırgan, saldırıyı Kanada’nın daha fazla göçmen alacağını duyduktan sonra yaptığını söyledi. Kendisinin medyada gösterildiği gibi “canavar” ya da “terörist” olmadığını ifade eden 28 yaşındaki fail, başka insanların hayatlarını kurtarabilmek için bu saldırıyı gerçekleştirdiğini ve bu eylemler sayesinde belki de yüzlerce kişinin hayatının terörist saldırılardan kurtarılacağını iddia etti.

Yayınlanan videoda, ilk olarak 2014 yılında Ottowa’daki ve 2016 yılındaki Nice’deki saldırılardan bahseden Bissonnette, daha sonra terör saldırılarının olduğu bir dizi ülkenin ismini sıralıyor. Bissonnette, aylar boyunca ailesinin ve kendisinin de bu terörist saldırılarda öldürüleceği fikrine sahip olduğunu ve bu olayların kafasında “bir şeyler yapması gerektiği” fikrini uyandırdığını söylüyor. Saldırgan, Kanada’nın daha fazla mülteci kabul edeceğini duyduktan sonra ise kendisini kaybettiğini ve bundan dolayı camiye saldırdığını itiraf ediyor. Videonun ilerleyen bölümlerinde ise Bissonnette ayrıca ruhsal bozukluğunun olduğunu, bu yüzden ilaç kullandığını ve hatta 16 yaşındayken intihara kalkıştığını da sözlerine ekliyor.

Mahkeme yetkilisinin eylemden dolayı utanıp utanmadığını sorması üzerine, yaptığının hiç de kötü olmadığını söyleyen Alexander Bissonnette, videonun daha sonraki bölümünde ise bundan dolayı “utanç duyduğunu” ifade ediyor.

Ne Olmuştu?

Bissonnette, 29 Ocak 2017’de Quebec City İslami Kültür Merkezi Camisi’nde ibadet edenlere ateş açmış, 6 kişi yaşamını yitirmiş, 8 kişi yaralanmıştı. Olaydan sonra kaçan Bissonnette, polis tarafından yakalanmış ve sorgusunda, saldırıyı gerçekleştirdiğini itiraf etmişti. (eg)

admin

Phasellus eu varius felis. Quisque quis aliquet metus. Vestibulum odio augue, viverra at ligula vel, placerat aliquam erat. Integer maximus facilisis tellus non facilisis. Maecenas ac odio nisi. Etiam lobortis lobortis metus quis feugiat.

YAZARIN DİĞER YAZILARI
Perspektif’te yayınlanan içeriklerden anında haberdar olmak için ücretsiz e-bültenimize abone olabilirsiniz

    0 Adet Yorum Var

    Bu yazıyla ilgili yorumunuzu paylaşabilirsiniz. Bunu yaparken Yorum Kurallarımızı dikkate alın lütfen.

    • *Tüm alanları doldurunuz

DİĞER YAZILARI

HABER BÜLTENİ

Perspektif’in içeriklerinden haberdar olmak için kayıt olun

Hakkımızda

Avrupa’ya işçi göçü yarım asrı ardında bırakırken Müslümanlar da bulundukları ülkelerde kalıcı hâle geldiler. Bu durum “vatan”, “aidiyet”, “İslam” ve “Avrupa” gibi birçok kavramın çift taraflı olarak sorgulanmasına neden oldu. Avrupa’da yerleşik bir Müslüman cemaatin oluşması, hem yerleşik kültür ve siyasi düzen için, hem de Müslümanlar için yeni sorulara da kapı araladı.

YAZININ DEVAMI
Gizlilik Sözleşmesi | Şartlar & Koşullar |