GÜNDEM Fransa’da Evlilik Kurumuna En Bağlı Millet Türkler

Fransa'da yapılan bir araştırma yabancı kökenlilerin evliliğe bağlılıklarının Fransızlara göre daha fazla olduğunu ortaya koydu. Evlilik kurumuna inanan göçmenler arasında ilk sırada ise Türkler yer alıyor. 

admin 15 Nisan 2018

Fransa istatistik kurumu INSE (Ulusal İstatistik ve Ekonomik Araştırmalar Enstitüsü) tarafından göçmen ve göçmen kökenlilerin aile yapılarını incelemek için gerçekleştirilen araştırma, çarpıcı sonuçlar ortaya koydu. Başkent Paris’in yer aldığı Ile-de-France bölgesinde yapılan araştırmada, yabancı kökenliler arasında evlilik kurumuna en çok sadakat gösterenlerin Türkler olduğu belirlendi.

Araştırmada en çok çift olarak yaşayanların Türkler ve Portekizliler olduğu kaydedildi. Portekizlilerin yüzde 80’i Türklerin ise yüzde 88’isi hayatını başka biriyle paylaşıyor. Bu oran Kuzey Afrika kökenlilerde yüzde 70 olarak ölçüldü. İspanyol ve İtalyan kökenlilerde ise bu oran yüzde 60’a düşüyor.

Hayatlarını çift olarak sürdürenler arasında en çok resmi nikahı bulunanlar ise Türkler. Hayatını başka biriyle paylaşan Türkler’in yüzde 95’i resmi olarak evli. Bu oran Kuzey Afrika kökenlilerde yüzde 93 olarak ölçüldü. Uzak doğu kökenli çiftlerde evlenenlerin oranı yüzde 86 olurken Portekizliler’de ise bu oran yüzde 83 olarak belirlendi.

Göçmen Kökenliler Daha Kolay Evleniyor

INSE tarafından yapılan araştırmada, bir ilişkide her ikisi de göçmen kökenli olan çiftlerin evliliği daha kolay tercih ettiğine dikkat çekildi. Çiftler arasında her ikisi de göçmen kökenli olanların yüzde 90’ının nikah masasına oturduğu bildirildi. Çiftlerden biri göçmen kökenli olan ilişkinin evliliğe dönüşme oranı ise yüzde 77.

Öte yandan göçmen kökenlilerin çocuk sahibi olmasının Fransızlara oranla oldukça yüksek olduğu ölçüldü. Paris bölgesinde oturan Fransız çiftlerin en az bir çocuk sahibi olanlarının oranının yüzde 68 olduğu aktarıldı. Çiftlerden en az birinin göçmen kökenli olduğu ailelerde bu oranın yüzde 83’e yükseldiği kaydedildi. Göçmen kökenliler arasında en çok çocuk sahibi olanları ise Afrika kökenliler oluşturuyor.

Fransa Nüfusunun Yüzde 20’sini Göçmen ve Göçmen Kökenliler Oluşturuyor

INSE tarafından şubat ayında açıklanan raporda, üke nüfusunun yüzde 20’sini göçmen ya da göçmen kökenlilerin oluşturduğu açıklanmıştı. Bu araştırmada Fransa’da doğmuş ancak anne ya da babasından biri göçmen olan 7,3 milyon insan yaşadığı tespit edilmişti. Doğum yeri başka bir ülke olup Fransa’da yaşayan göçmenlerin sayısının ise 5,9 milyon olduğu kaydediliyor. (fk)

admin

Phasellus eu varius felis. Quisque quis aliquet metus. Vestibulum odio augue, viverra at ligula vel, placerat aliquam erat. Integer maximus facilisis tellus non facilisis. Maecenas ac odio nisi. Etiam lobortis lobortis metus quis feugiat.

YAZARIN DİĞER YAZILARI

HABER BÜLTENİ

Perspektif’in içeriklerinden haberdar olmak için kayıt olun

    Hakkımızda

    Avrupa’ya işçi göçü yarım asrı ardında bırakırken Müslümanlar da bulundukları ülkelerde kalıcı hâle geldiler. Bu durum “vatan”, “aidiyet”, “İslam” ve “Avrupa” gibi birçok kavramın çift taraflı olarak sorgulanmasına neden oldu. Avrupa’da yerleşik bir Müslüman cemaatin oluşması, hem yerleşik kültür ve siyasi düzen için, hem de Müslümanlar için yeni sorulara da kapı araladı.

    YAZININ DEVAMI
    Gizlilik Sözleşmesi | Şartlar & Koşullar |