Fransa

Fransa | İslami Kuruluşları Yeniden Yapılandırılacak

Fransa, ülkedeki İslam kurumların yeniden yapılandırılması ve bunların finansmanıyla ilgili ülke çapında müzakere toplantıları düzenleyecek

admin 26 Haziran 2018

Fransa İçişleri Bakanı Gerard Collomb, ülkedeki İslam kurumlarının yeniden yapılandırılması ve bunların finansmanıyla ilgili ülke çapında müzakere toplantıları düzenleyeceğini bildirdi.

İçişleri Bakanlığında Fransa İslam Konseyi (CFCM) Başkanı Ahmet Oğraş ve Yönetim Kurulu Üyelerini kabul eden Collomb, görüşmenin ardından yazılı açıklama yaptı. Collomb, Fransa’da İslam kurumlarının temsili, bu kurumların yeniden yapılandırılması ve finansmanıyla ilgili 15 Eylül’e kadar çok sayıda şehirde konunun uzmanları ve Müslüman kanaat önderleriyle müzakere toplantıları düzenleyeceklerini belirtti. Bakan Collomb, görüşmede, CFCM yönetim kurulu üyeleri ile Müslümanları ilgilendiren konuları ele alma fırsatı bulduklarını ifade etti.

Macron Fransa’da İslam’ın Yeniden Yapılandırılacağını Açıklamıştı

İçişleri Bakanlığı, 2015’te Paris’teki terör saldırıların sonra birkaç kez ülkedeki İslam kurumlarının temsilcileri ve konunun uzmanların katılımıyla “İslam diyaloğu” toplantıları düzenlenmişti. Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, şubat ayında Le Journal du Dimanche gazetesine verdiği mülakatta, başta CFCM olmak üzere ülkede Müslüman örgütlerini yeniden yapılandıracaklarını ve onların devletle ve toplumla ilişkilerini yeniden düzenleyecek önemli reformlar getireceklerini açıklamıştı. Macron’un, söz konusun reformları sonbaharda açıklaması bekleniyor.

Collomb da basına yaptığı açıklamada CFCM başkanlarının artık bazı federasyonlardan seçilmemesi ve Fransa’daki tüm Müslümanların seçimlere katılabilmesi gerektiğini söylemişti. Ülkedeki diğer dini örgütlerin bağımsız bir şekilde ve devletin herhangi bir müdahalesi olmadan faaliyet yürütebilmelerine rağmen Macron ve Collomb’un bu açıklamaları hükümetin Müslümanları kontrol altına almak istediği ve Fransa İslam Konseyine şekil vermeye çalıştığı yorumlarına neden olmuştu.

Macron’un “İslam reformu” girişimi ülkedeki Müslümanların yaşam tarzına müdahale olarak değerlendiriliyor. İçişleri Bakanlığının dini masasındaki yetkililer, diğer dini örgütlerin toplantılarına katılmazken, CFCM’nin iki haftada bir düzenledikleri yönetim kurulu toplantılarına katılıyor.(AA)

admin

Phasellus eu varius felis. Quisque quis aliquet metus. Vestibulum odio augue, viverra at ligula vel, placerat aliquam erat. Integer maximus facilisis tellus non facilisis. Maecenas ac odio nisi. Etiam lobortis lobortis metus quis feugiat.

Yazarın diğer yazıları
Bu yazıyla ilgili yorumunuzu paylaşabilirsiniz. Bunu yaparken Yorum Kurallarımızı dikkate alın lütfen.
Yorum adedi#0

*Tüm alanları doldurunuz

Son Yüklenenler