Fransa Fransa’da İlahiyat Fakültesi Kuruluyor

Marmara Üniversitesi Rektörlüğüne bağlı olarak Fransa'da İslami ilimler-ilahiyat alanında akademik birim kurulmasına ilişkin karar Resmi Gazete'de yayımlandı.

admin 2 Ekim 2018

Fransa’nın Almanya sınırındaki şehri Strazburg’ta ilahiyat fakültesi kurulması için cumhurbaşkanlığı kararı resmi gazetede yayımlandı. Söz konusu karar, 2809 sayılı Yükseköğretim Kurumları Teşkilatı Kanunu’nun ek 30. maddesi ve 2547 sayılı Yükseköğretim Kanunu’nun ek 39. maddesi gereğince alındı. Cumhurbaşkanı Erdoğan imzalı kararla Marmara Üniversitesi Rektörlüğü’ne bağlı olarak Fransa’da İslami ilimler-ilahiyat alanında akademik birim kurulması kararlaştırıldı.

Fakültenin 2019-2020 Eğitim-Öğretim Yılına Yetişmesi Bekleniyor

Perspektif’in ateşelik kaynaklarından edindiği bilgiye göre, kararın resmi gazetede yayınlanmasından sonra Marmara İlahiyat Fakültesi’nden bir ekip, Strazburg’a gelerek incelemelerde bulunacak. Strazburg’ta Diyanet İşleri Türk İslam Birliği’ne (DİTİB) ait binalarda yapılacak inceleme sonrası olumlu karar verilmesi halinde, 2019-2020 eğitim öğretim yılında ilahiyat fakültesi hizmete girecek. Ancak binaların yeterli görülmemesi durumunda ise yapılacak tamirat süresince ilahiyat fakültesinin başka bir kampüste eğitim hayatına başlayacağı aktarıldı. Strazburg’taki ilahiyat fakültesine dekan olarak kimin atanacağının ise henüz belli olmadığı kaydediliyor.

Strazburg’a ilahiyat fakültesi kurulması fikri ocak ayında Fransa’yı ziyaret eden Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından gündeme getirilmişti. Erdoğan, Fransa’nın ülkede yetişmiş din görevlisi istihdamını arzu etmelerinden dolayı imamların sayısının sürekli azaltıldığına dikkat çekmiş, Fransa Cumhurbaşkanı Macron ile Strazburg’ta ilahiyat fakültesi kurulması konusunda mutabık kaldıklarını belirtmişti.(fk)

admin

Phasellus eu varius felis. Quisque quis aliquet metus. Vestibulum odio augue, viverra at ligula vel, placerat aliquam erat. Integer maximus facilisis tellus non facilisis. Maecenas ac odio nisi. Etiam lobortis lobortis metus quis feugiat.

YAZARIN DİĞER YAZILARI
ETİKETLER:
  • Dn
   2018-11-02 00:13:43

   Parise cok uzak malesef bir tane de pariste yapsakar keske

  1 Adet Yorum Var

  Bu yazıyla ilgili yorumunuzu paylaşabilirsiniz. Bunu yaparken Yorum Kurallarımızı dikkate alın lütfen.

  • *Tüm alanları doldurunuz

DİĞER YAZILARI

HABER BÜLTENİ

Perspektif’in içeriklerinden haberdar olmak için kayıt olun

  Hakkımızda

  Avrupa’ya işçi göçü yarım asrı ardında bırakırken Müslümanlar da bulundukları ülkelerde kalıcı hâle geldiler. Bu durum “vatan”, “aidiyet”, “İslam” ve “Avrupa” gibi birçok kavramın çift taraflı olarak sorgulanmasına neden oldu. Avrupa’da yerleşik bir Müslüman cemaatin oluşması, hem yerleşik kültür ve siyasi düzen için, hem de Müslümanlar için yeni sorulara da kapı araladı.

  YAZININ DEVAMI
  Gizlilik Sözleşmesi | Şartlar & Koşullar |