Almanya Almanya Elektrikli Otomobil Bataryası Üretimine Hız Verdi

Almanya, elektrikli otomobillere yönelik çalışmalara hız verirken batarya hücresi ve akıllı zeka gibi yüksek teknolojiye odaklandı. Bu alanda uluslararası rekabete ayak uydurabilecek özel sektör konsorsiyumları oluşturacak.

admin 19 Ekim 2018

Almanya, elektrikli otomobiller için batarya hücresi üretimi ile ilgili çalışmaları hızlandırırken, üretime yönelik kurulacak özel sektör konsorsiyumlarına Alman hükümetinin de mali destek vereceği bildirildi. Almanya Ekonomi ve Enerji Bakanı Peter Altmaier, ülkenin yeni sanayi stratejisini açıkladı.

Bakan Altmaier, batarya hücresi ve akıllı zeka gibi yüksek teknolojiye odaklanacaklarını belirterek, bu alanda uluslararası rekabete ayak uydurabilecek özel sektör konsorsiyumları oluşturacaklarını hatırlattı. Bu konsorsiyumların kurulum aşamasında devletin mali destek ve teşvik sağlayacağını belirten Altmaier, böylelikle bu oluşumların uluslararası alanda rekabet edeceğini ifade etti.

Alman Sanayisi İçin Büyük Önem Taşıyor

Ülkede birkaç şirketin elektrikli otomobiller için batarya hücresi üretimine hazır olduğu belirtilirken, Altmaier’in Fransa, Avusturya, Hollanda ve Polonya hükümetleri ile batarya üretimi konusunda iş birliği için görüşmeler yaptığı, önümüzdeki haftalarda bu konuda gelişmeler olacağı Alman basınında yer aldı.

Elektrikli otomobil üretiminde katma değerin önemli bir kısmını oluşturan Batarya hücresi tedariki Alman sanayisi için büyük önem taşıyor. Elektrikli motorlar petrol ile çalışan motorlara göre daha az parça bulunduruyor. Son yıllarda otomobil endüstrisinde çığır açan teknolojilerin Çin ve ABD’den gelmesi Alman kamuoyunda tartışma konusu olurken, söz konusu bataryaların dünyadaki en büyük üreticileri arasında ise  Çinli CATL şirketi, Güney Kore merkezli LG Chem ve Samsung yer alıyor.(AA)

admin

Phasellus eu varius felis. Quisque quis aliquet metus. Vestibulum odio augue, viverra at ligula vel, placerat aliquam erat. Integer maximus facilisis tellus non facilisis. Maecenas ac odio nisi. Etiam lobortis lobortis metus quis feugiat.

YAZARIN DİĞER YAZILARI
Perspektif’te yayınlanan içeriklerden anında haberdar olmak için ücretsiz e-bültenimize abone olabilirsiniz
ETİKETLER:

    0 Adet Yorum Var

    Bu yazıyla ilgili yorumunuzu paylaşabilirsiniz. Bunu yaparken Yorum Kurallarımızı dikkate alın lütfen.

    • *Tüm alanları doldurunuz

DİĞER YAZILARI

HABER BÜLTENİ

Perspektif’in içeriklerinden haberdar olmak için kayıt olun

Hakkımızda

Avrupa’ya işçi göçü yarım asrı ardında bırakırken Müslümanlar da bulundukları ülkelerde kalıcı hâle geldiler. Bu durum “vatan”, “aidiyet”, “İslam” ve “Avrupa” gibi birçok kavramın çift taraflı olarak sorgulanmasına neden oldu. Avrupa’da yerleşik bir Müslüman cemaatin oluşması, hem yerleşik kültür ve siyasi düzen için, hem de Müslümanlar için yeni sorulara da kapı araladı.

YAZININ DEVAMI
Gizlilik Sözleşmesi | Şartlar & Koşullar |