Almanya Almanya’da Çocuk Nüfusu 20 Yılda 2,3 Milyon Azaldı

Almanya’da 1997 yılında 15,7 milyondan fazla ölçülen çocuk nüfusu, son 20 yılda 2,3 milyon kişi azalarak 13,4 milyona düştü.

admin 14 Kasım 2018

Almanya Federal Siyasi Eğitim Merkezi ile Federal İstatistik Ofisinin birlikte hazırladığı rapora göre, ülke nüfusu giderek yaşlanmaya devam ediyor.

Rapora göre, ülkede 1997’de 15,7 milyondan fazla ölçülen çocuk nüfusu2017’de 2,3 milyon kişi azalarak 13,4 milyona düştü. Böylece 18 yaşın altındaki nüfus, genel nüfusa oranla yüzde 19’dan yüzde 16’ya gerilemiş oldu. Raporda, 2012’den itibaren ülkedeki doğum oranlarında istikrarlı olarak yaşanan artış 2017’den itibaren bu oranların tekrar düşüşe geçtiği de belirtildi.

Nüfus Giderek Yaşlanıyor

Almanya, 82 milyon 850 binlik nüfusuyla AB‘nin en kalabalık üyesi olurken, nüfusu giderek yaşlanıyor. Almanya Federal İstatistik Ofisi (Destatis) tarafından 2015’te yapılan analizde, ülkede 65 yaş üstü nüfusun artacağına işaret edilirken, 2013 yılında 80,7 milyonluk nüfusun içinde 20 milyon olan bu grubun 2060’ta 67,6 milyonluk nüfusun içinde 33 milyon olacağı tahmini yapılmıştı.

2020 yılından itibaren, yaşlanan nüfusun etkilerinin ekonomi ve diğer alanlarda güçlü bir şekilde hissedileceği tahmininde bulunuluyor.(AA)

admin

Phasellus eu varius felis. Quisque quis aliquet metus. Vestibulum odio augue, viverra at ligula vel, placerat aliquam erat. Integer maximus facilisis tellus non facilisis. Maecenas ac odio nisi. Etiam lobortis lobortis metus quis feugiat.

YAZARIN DİĞER YAZILARI
ETİKETLER:

  0 Adet Yorum Var

  Bu yazıyla ilgili yorumunuzu paylaşabilirsiniz. Bunu yaparken Yorum Kurallarımızı dikkate alın lütfen.

  • *Tüm alanları doldurunuz

DİĞER YAZILARI

HABER BÜLTENİ

Perspektif’in içeriklerinden haberdar olmak için kayıt olun

  Hakkımızda

  Avrupa’ya işçi göçü yarım asrı ardında bırakırken Müslümanlar da bulundukları ülkelerde kalıcı hâle geldiler. Bu durum “vatan”, “aidiyet”, “İslam” ve “Avrupa” gibi birçok kavramın çift taraflı olarak sorgulanmasına neden oldu. Avrupa’da yerleşik bir Müslüman cemaatin oluşması, hem yerleşik kültür ve siyasi düzen için, hem de Müslümanlar için yeni sorulara da kapı araladı.

  YAZININ DEVAMI
  Gizlilik Sözleşmesi | Şartlar & Koşullar |